Zdrowy żołądek i jelita w czasach Home Office

home office

Trawienie w codziennym samopoczuciu odgrywa kluczową rolę. Stres, niewłaściwe odżywianie i niewystarczająca ilość ruchu sprzyjają dolegliwościom gastrycznym. Dzięki tym wskazówkom przywrócisz równowagę swoim jelitom i żołądkowi.

Pierwszymi objawami kłopotów z trawieniem są bóle brzucha, wzdęcia, zgaga lub nudności. Można w prosty sposób wyeliminować te dolegliwości.

Umiar i uważność

Potrawy tłuste, słodkie i pikantne nadmiernie obciążają żołądek. Równie ważna jest ilość. Unikaj dokładek ciasta, czipsy zastąp warzywami. Jedzenie z nudów i stresu prowadzi do przeciążenia układu pokarmowego, a podczas pracy w domu trudno uniknąć pokusy sięgania po przekąski. Rozwiązaniem może być staranne planowanie zakupów spożywczych, przygotowywania posiłków i rygorystyczne przestrzeganie pór jedzenia.

Powinno się jeść świadomie i cieszyć się posiłkiem. Pośpiech nie jest wskazany. Każdy kęs należy starannie i powoli przeżuwać. Jedząc szybko je się więcej, niż naprawdę potrzeba i połyka również powietrze, co z kolei prowadzi do wzdęć i nieprzyjemnego uczucia pełności. Pracując z domu traktujmy posiłki jak małe święto i okazja do celebracji.

Ponieważ układ nerwowy i układ pokarmowy są współzależne, wspomagająco na trawienie działać będą techniki relaksacyjne i wszystko, co pomoże zniwelować stres: trening autogenny, joga, techniki relaksacyjne.

Ruch to zdrowie

Każda dawka ruchu działa stymulująco na układ pokarmowy. Nie musi to być intensywny trening siłowy, nawet lekki ruch ożywi trawienie. Wejdź po schodach, przejdź się, jeśli możesz, do najbliższego sklepu.

Zwróć uwagę na prawidłową postawę ciała. W czasie pracy zdalnej czas spędza się głównie siedząc, co z kolei zmniejsza przepływ krwi do narządów trawiennych i trawienie odbywa się wolniej. To powoduje powstawanie gazów i wzdęcia. Jedyne, co pomaga to wyprostowana sylwetka. Często wstawaj od komputera, by aktywować ciało. Nawet telefonując można spacerować po pokoju. Pomóc może biurko z tak regulowaną wysokością, by można było przy nim nie tylko siedzieć, ale również stać.

Przeczytaj także:  Co to są ćwiczenia wielostawowe? Jak je wykonywać i u kogo się sprawdzą?

Pij!

Dla regularnego trawienia dzienne spożycie płynów powinno wynosić minimum 1,5 litra. Postaw karafkę z wodą na biurku, by nie zapominać o piciu. Woda nabierze lepszego smaku, gdy dodasz do niej zioła albo owoce. Taki napój będzie zawsze zdrowszy niż gotowe soki albo słodzona kawa czy herbata. Wspomagająco rano można pić wodę z niewielką ilością świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Owoce cytrusowe nie tylko zawierają witaminy, działają również stymulująco na trawienie, wspomagają detoksykację i mają właściwości przeciwzapalne.

Informacja prawna