Wiosenna pielęgnacja – jak zadbać o promienny wygląd skóry?

wiosenna pielęgnacja

Nadeszła upragniona wiosna — czas, w którym natura budzi się do życia. To doskonała okazja, by zadbać o swoją skórę. Po zimie cera może być poszarzała, zmęczona, pozbawiona blasku. Warto się o nią zatroszczyć, by szybko mogła powrócić do dawnej kondycji. Jak jednak skutecznie zadbać o skórę, by nasze działania przyniosły oczekiwany efekt? Oto kilka prostych wskazówek.

Pielęgnacja to podstawa

Fundamentem wszystkich naszych działań powinna być odpowiednio dobrana pielęgnacja. Każda skóra ma swoje własne potrzeby — jedni posiadają cerę ze skłonnościami do przetłuszczania się, drudzy z kolei są właścicielami skóry przesuszonej, wymagającej większego nawilżenia. Jednak to, co łączy wszystkie podstawowe typy skóry — a tych jest aż cztery — to dokładne oczyszczanie.

W ciągu dnia na skórze zbierają się różne drobiny i bakterie. Pył, kurz, wydzielane przez skórę sebum czy zanieczyszczenia powietrza — to wszystko powinno zniknąć z naszej twarzy, jeśli zależy nam na pięknej, zadbanej skórze. Brud, który na niej pozostaje, bardzo szybko zatyka pory, co sprzyja powstawaniu zaskórników i wyprysków. Dlatego najlepiej sięgnąć po oczyszczanie dwuetapowe — w pierwszym etapie skórę najlepiej oczyścić specjalną emulsją lub wybranym olejem, np. olejem ze słodkich migdałów bądź olejem z pestek malin, one świetnie zdejmą ze skóry wszystkie zanieczyszczenia, nie naruszając jednocześnie jej bariery hydrolipidowej. Drugi etap oczyszczania polega na zastosowaniu pianki lub żelu myjącego, który dokładnie usunie pozostałości po oleju, pozostawiając skórę świeżą i przyjemnie oczyszczoną.

Po takim zabiegu twarz jest gotowa na dalszą pielęgnację. Po zastosowaniu produktów myjących przychodzi czas na tonik lub hydrolat, którym spryskujemy naszą skórę. To bardzo ważny krok w pielęgnacji — przywróci on skórze odpowiednie pH, nawilży i przygotuje na aplikację kremu nawilżającego. Po wchłonięciu się preparatu delikatnie nakładamy na twarz krem, który rozprowadzamy także na szyję i dekolt, gdyż to one jako pierwsze zdradzają oznaki starzenia się skóry. Aby tego uniknąć, najlepiej włączyć także te partie ciała do rytuału pielęgnacyjnego. Swoją kosmetykę dobrze jest poszerzyć o stosowanie serum i masek, aby dodatkowo dostarczyć cerze dobroczynnych substancji i nawilżenia.

Przeczytaj także:  Bransoletki damskie – modne akcesoria na sezon jesień-zima

Tak przygotowana skóra gotowa jest na całonocny odpoczynek. Warto pamiętać także o stosowaniu kremu pod oczy — skóra w tych miejscach jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, potrzebuje więc dodatkowej ochrony. Pielęgnację należy powtarzać również rano, przed wyjściem z domu. W okresie wiosennym i letnim, kiedy słońca przybywa, niezbędnym elementem powinien być krem z filtrem UV — on będzie chronił naszą skórę nie tylko przed poparzeniami słonecznymi, ale także przed powstawaniem zaczerwienień i przebarwień.

Profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym

Ciekawą opcją dla osób chcących dodatkowo zadbać o swoją skórę, są zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Wykwalifikowany specjalista na pewno dobierze odpowiednie formuły, dostosowane do potrzeb każdej skóry. Popularnym zabiegiem, często wykonywanym po okresie zimowym jest peeling kawitacyjny. Ta nieinwazyjna i przyjazna dla skóry metoda polega na dogłębnym oczyszczaniu komórek naskórka. Woda, którą pryska się twarz przed zabiegiem, w trakcie kawitacji zmienia się ze stanu ciekłego w gazowy, co — w zetknięciu z ultradźwiękami emitowanymi przez urządzenie — tworzy mikropęcherze, które rozbijają stare komórki naskórka. Peeling kawitacyjny jest zabiegiem uniwersalnym, który poleca się wykonywać w ok. miesięcznych odstępach czasu.

Coraz większą popularność zyskują również zabiegi oparte na działaniu kwasami. Pozwalają one złuszczyć martwy naskórek w większym stopniu, docierając w głębsze warstwy skóry. Choć zabieg jest niezwykle efektowny i przynosi szybkie rezultaty, przed ostateczną decyzją należy zasięgnąć opinii wykwalifikowanego kosmetologa — zabiegi kwasami nie są przeznaczone dla każdego typu cery. Kwasy, w zależności od rodzaju i stężenia, charakteryzują się innym działaniem, dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Przeczytaj także:  Plastyka powiek bez skalpela?

Od ogółu do szczegółu

Największe znaczenie dla naszej skóry ma długofalowe działanie — zarówno pozytywne, jak i negatywne. Chcąc uzyskać trwałe efekty, musimy być systematyczni i wytrwali. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji przez długi czas, trzeba zadbać o jej nawilżenie od wewnątrz. Odwodniona cera jest przesuszona, bardziej podatna na działanie czynników atmosferycznych, szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia się. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać swojemu organizmowi wymaganą ilość wody dziennie — to ona w dużej mierze dba o nawodnienie naszego ciała.

Równie ważnym elementem jest zdrowa, zbilansowana dieta i regularny ruch. Siedzący tryb życia oraz szkodliwa dla zdrowia dieta, obfitująca w cukier, niezdrowe napoje i wysokokaloryczne, sztuczne pożywienie to ostatnia rzecz, jakiej potrzeba skórze. Przestrzeganie diety, dostarczanie organizmowi odpowiedniej porcji warzyw i owoców dziennie czy dobowa dawka ruchu to niewielka cena za piękną i świetnie wyglądającą skórę — oraz zdrowe ciało w dobrej kondycji.

Dbałość o własną skórę to proces, który trwa. Wszelkie działania mające na celu poprawę kondycji naszej cery są czasochłonne, wymagają wiele trudu i włożonej w nie pracy. Bez względu jednak na to, jak długo to trwa i ile uwagi trzeba mu poświęcić, jest wart każdej chwili, która w prostej linii prowadzi do radości z pięknej, promiennej i zadbanej skóry.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna