W jakich lodówkach przechowywać wino?

Odpowiednia temperatura przechowywania oraz serwowania wina ma ogromnym wpływ na jego wartość walorów smakowych. Nie wszyscy mogą jednak pozwolić sobie na jego trzymanie w domowej piwniczce zapewniającej optymalne warunki. Przechowywanie butelek z tym trunkiem w standardowej lodówce i na dodatek pionowo w drzwiach, nie jest najlepszym pomysłem. Niekorzystny wpływ na wino ma częste otwieranie drzwiczek, wahania temperatury i światło. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest lodówka na wino, która inaczej nazywana jest chłodziarką lub humidorami, które oprócz utrzymywania temperatury, oferują także strefy chłodzenia, czy też wgląd do środka poprzez szklany front z filtrem UV.

Dlaczego warto kupić lodówkę na wino?

Wino to jeden z najszlachetniejszych i najwykwintniejszych trunków na świecie. Najważniejszym elementem, który ma wpływ na jego przechowywanie i podawanie ma temperatura. Składując wino, powinno się również wziąć pod uwagę odpowiednią wilgotność powietrza, dzięki czemu na korkach nie będzie tworzyła się pleśń. Innymi czynnikami, które mają wpływ na optymalne przechowywanie alkoholu, są zaciemnienie i sposób ułożenia butelek. Jeśli te warunki nie są spełniane, to walory smakowe wina znacznie się zmniejszają, przez co nie smakuje ono już tak dobrze. Wśród koneserów tego szlachetnego trunku, najpopularniejszym rozwiązaniem jest lodówka na wino, zwana także humidorem lub chłodziarką, czy też winiarką. Jak wyglądają?

Lodówka na wino wolnostojąca czy do zabudowy?

Wielkość humidora na wino uzależniona jest od wielkości kolekcji win, jaką posiadamy w domu. Pojemność lodówek określa się liczbą standardowych butelek 0,75l, które zmieści urządzenie. Rozróżnić można zasadniczy podział lodówek na wino – wolnostojące i do zabudowy. Minilodówki i małe chłodziarki na trunek alkoholowy wolnostojące, które mają kompaktowe rozmiary, przeznaczone są zazwyczaj na kilka butelek. Ich atutem jest to, że można je umieści na blacie kuchennym, stoliku lub barku. Większe urządzenia wolnostojące stawia się na posadzce. Te z kolei mogą pomieścić nawet kilkadziesiąt butelek wina, co dla prawdziwego konesera ma ogromne znaczenie. Modele do zabudowy to z reguły rozwiązania modułowe, a więc dostosowane do standardowych szerokości, które wykorzystywane są w zabudowie kuchni.

Chłodziarka na wino podblatowa

Lodówka na wino podblatowa to rodzaj chłodziarki do zabudowy, której wielkość dostosowana jest do wysokości blatu, a cofnięty cokół koresponduje z bryła zabudowy meblowej. Front urządzenia ma szklane drzwiczki, które umożliwiają wgląd do jego środka i wybór wina bez konieczności ich otwierania. Zdecydowana większość modeli jest wyposażona w szkło z filtrem UV, które zabezpiecza butelki z trunkiem przed naświetlaniem, co wpływa niekorzystnie na walory smakowe napoju alkoholowego. Estetyka frontu może idealnie komponować się z wyglądem piekarnika lub tradycyjnej lodówki do produktów spożywczych. Półki na wino wykonane są zazwyczaj z drewna lub metalu. Ponadto zaletą wielu urządzeń jest oświetlenie LED, które podświetla butelki, tworząc jednocześnie przyjemny i ciepły nastrój w całym pomieszczeniu. Dodatkowym gadżetem lodówek na wino, jest możliwość zmiany barwy światła.

Winiarka dwustrefowa

Część oferowanych przez producentów modeli ma także ciekawą funkcję, jaką jest chłodzenie dwustrefowe. Co to oznacza? Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że wino czerwone i białe toleruje inny zakres temperatury. Niezbędne więc okazało się stworzenie takich urządzeń, które pozwolą jednocześnie przechowywać oba te rodzaje trunków i zapewnić im optymalne temperatury. Dzięki temu na rynku można zobaczyć chłodziarki, które mają dwie możliwości regulacji tego parametru. Oddzielnie ustawia się temperaturę dolnej półki, a także oddzielnie górnej półki. W zależności od wybrania kolejności należy dostosowywać stopnie tak, aby wino nie traciło swoich walorów smakowych. Trunek ten jest niezwykle wrażliwy na wiele różnych czynników. Oprócz wspomnianej temperatury niekorzystnie oddziałują na nie wszelkiego rodzaju wstrząsy, promienie słoneczne, a także poziom wilgotności.

Dodatkowe funkcje lodówek na wino

Chłodziarki na wino mogą mieć wbudowane różne dodatkowe funkcje. Najczęściej jest to oświetlenie LED, które nadaje niepowtarzalnego charakteru butelkom znajdującym się wewnątrz urządzenia. Ponadto w nowoczesnych sprzętach regulacja temperatury nie odbywa się przy pomocy pokrętła, a specjalnego oprogramowania zamontowanego na obudowie lodówki. Praktycznie każda chłodziarka ma także specjalne zabezpieczenie przed dziećmi, dzięki czemu mają one uniemożliwiony dostęp do alkoholu. Dodatkowo system ochrony humidora pozwala na zabezpieczenie przed przypadkowym wyłączeniem. W najbardziej zaawansowanych lodówkach na wino stosuje się także kamienie z lawy wulkanicznej, które pozwalają utrzymać odpowiedni mikroklimat wewnątrz.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna