USG ginekologiczne – podstawowe badanie układu rozrodczego kobiety

Schorzenia ginekologiczne to niezwykle szeroka grupa chorób, które nie tylko obniżają komfort kobiety, ale przede wszystkim prowadzą do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jednym z podstawowych, a jednocześnie niezwykle dokładnych, badań kobiecego układu rozrodczego jest USG ginekologiczne. W rękach doświadczonego specjalisty stanowi nieocenione narzędzie diagnostyczne. Dowiedz się na czym polega to badanie i co można wykryć za jego pomocą!

Na czym polega USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne, jak każde badanie ultrasonograficzne, wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych. Odbijają się one od poszczególnych tkanek w organizmie człowieka, pozwalając na ich dokładne obrazowanie. Obecnie badanie ultrasonograficzne znajduje zastosowanie w niemal wszystkich specjalizacjach medycyny, także w ginekologii. Jest to procedura nieinwazyjna i bezbolesna, a co najważniejsze – całkowicie bezpieczna. USG ginekologiczne można powtarzać dowolną ilość razy, dzięki czemu badanie to sprawdza się nie tylko w diagnostyce, ale także kontroli leczenia.

W zależności od sposobu wykonania, wyróżnia się trzy rodzaje USG ginekologicznego:

  • USG transwaginalne;
  • USG przez powłoki brzuszne;
  • USG transrektalne.

Kiedy warto wykonać USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne jest badaniem wykorzystywanym w diagnostyce wielu dolegliwości układu moczowo-płciowego kobiety. Wskazaniem do wykonania jest przede wszystkim zaobserwowanie:

  • nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych;
  • dolegliwości bólowych w okolicy podbrzusza;
  • nieregularności bądź zaniku krwawień miesięcznych;
  • problemów z zajściem bądź donoszeniem ciąży;
  • nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym wykonanym przez specjalistę.

Warto wspomnieć, że USG ginekologiczne jest także ważną formą profilaktyki zdrowotnej kobiet. Badanie to, wraz z badaniem cytologicznym, zalecane jest każdej kobiecie co najmniej raz do roku.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne w gabinecie ginekologicznym?

Obecnie USG ginekologiczne wykonywane jest rutynowo podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Podczas badania pacjentka znajduje się w pozycji półleżącej na fotelu ginekologicznym. Specjalista nanosi na głowicę aparatu USG specjalny żel, po czym umieszcza ją w pochwie pacjentki. Badanie to jest bezbolesne, choć może niekiedy sprawiać pewien dyskomfort. Po zakończonej wizycie pacjentka może normalnie powrócić do codziennych aktywności.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna