Jakość i skuteczność szamponu do włosów zależą przede wszystkim od jego składu. Oceny nie ułatwia jednak fakt, że ten podawany jest z użyciem łacińskich i angielskimi nazw. Warto więc je poznać i dowiedzieć się, jakie substancje się za nimi kryją oraz jaki wpływ mają na włosy i skórę głowy. Wyjaśniamy to w nowym artykule.
Detergenty – silne i łagodne. Które mogą podrażniać?
Detergenty, nazywane też sufraktantami, to środki powierzchniowo czynne. Są głównym składnikiem szamponu do włosów. Im jest ich więcej (czyli im wyżej podane są na liście), tym bardziej kosmetyk będzie się pienił. Zbyt silne detergenty mogą jednak uszkodzić włosy i podrażnić skórę. Najczęściej znajdziemy je pod następującymi nazwami: Mipa Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Laureth-2 Sulfate, Myreth Laureth Sulfate, Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (SLS). Ich odróżnienie jest stosunkowo łatwe. Wszystkie ich nazwy są trójczłonowe i kończą się słowem sulfate.
Silikony. Czemu się je stosuje? Czy są bezpieczne?
Zadaniem silikonów oraz pozostałych środków kondycjonujących jest nadanie włosom gładkiej struktury. Ich działanie tylko na pozór jest jednak dobre dla włosów. Przylegając do włosów, tworzą trudną do spenetrowania powłokę, przez którą nie dostają się do niego substancje odżywcze. Kondycja włosów, choć te wyglądają dobrze i są przyjemny w dotyku, stopniowo się więc pogarsza. Takie działanie mają między innymi substancje oznaczone w składzie jako dimeticonol, trimeticone, trimeticone, amodemeticone, cyclopentasiloxane i cyclohexasiloxane, a także skrótami PEG i PPG.
Jak czytać skład szamponu? Składniki aktywne i dodatki
Dobre szampony do włosów mają wiele substancji aktywnych, realnie odżywiających włosy i poprawiających ich kondycję – zwłaszcza tych pochodzenia naturalnego. Są to przede wszystkim proteiny (mleka – milk protein, jedwabiu – hydrolyzed Silk czy jajka – egg, a także keratyna – keratin i kolagen – collagen), substancje nawilżające (gliceryna – glicerin, glikol polipropylenowy – propylene glycol, mocznik – urea, miód – mel czy kwas haliuronowy – hyaluronic acid), masła i oleje (masło shea – shea butter lub olej kokosowy – coconut oil) oraz ekstrakty (np. z aloesu – aloe vera extract).