nawilżacz powietrza

Rodzaje i funkcje nawilżacza powietrza

Oceń ten artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kiedy przychodzi zima, a wraz z nią sezon grzewczy w naszych mieszkaniach znacząco spada wilgotność powietrza. Trudno ją podnieść w sposób naturalny, a suchość powietrza może prowadzić do wielu dolegliwości, z których nie zdajemy sobie sprawy. Z pomocą przychodzą wtedy nawilżacze powietrza.

Do czego prowadzi zbyt mała wilgotność powietrza?

Optymalna wilgotność w mieszkaniu to około 40-60%. Zbyt suche powietrze może powodować takie problemy zdrowotne jak kaszel czy suchość w gardle, a w skrajnych przypadkach także trudności w oddychaniu czy krwawienie z nosa. Suche powietrze wysusza też śluzówkę nosa, która przestaje być wtedy odpowiednią ochroną przed wirusami i bakteriami. Nasza odporność wtedy znacząco spada.
Wpływa także na nasze umeblowanie – powoduje rozsychanie podłóg czy też mebli.
Kiedy utrzymamy wilgotność powietrza na optymalnym poziomie poprawimy znacząco nasze samopoczucie i komfort przede wszystkim w zakresie zdrowia dróg oddechowych, ale także zdolności do koncentracji.

Parametry na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Szukając odpowiedniego dla naszych potrzeb nawilżacza powietrza powinniśmy kierować się pewnymi właściwościami, jakimi się on charakteryzuje. Do najważniejszych z nich należą:
1. Wydajność – podawana w litrach na dobę. Jest to wartość jaką urządzenie odparowuje w ciągu doby, im większe pomieszczenie tym większa powinna być wydajność. Najwydajniejsze są nawilżacze parowe.
2. Zużycie energii – jak w każdym urządzeniu elektryczny, im wyższe zużycie energii tym wyższe są koszty jego eksploatacji. Najbardziej energooszczędne są nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.
3. Kultura pracy – powinniśmy zwrócić uwagę na liczbę emitowanych dB, ponieważ nawilżacze działają w sposób ciągły i generowanie dużego hałasu może być dla nas uciążliwe. Najcichsze są urządzenia ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
4. Pojemność zbiornika – im większy tym rzadziej musimy dolewać wody, jednak wadą mogą być zwiększone rozmiary urządzenia.

Rodzaje nawilżaczy powietrza i zasady ich działania

1. Nawilżacz ewaporacyjny
Jego działanie skupia się na zjawisku ewaporacji czyli odparowywania wody. Jest mało awaryjny, co jest dużą zaletą. Ponieważ ilość emitowanej pary spada wraz ze zwiększaniem się wilgotności w pomieszczeniu, daje nam to gwarancje, że wilgotność w pomieszczeniu pozostanie poniżej maksymalnego zalecanego poziomu. Nie zostawia także śladów na ścianach czy meblach.
Zbudowany jest z wentylatora zasysającego powietrze, które zostaje nawilżone przechodząc przez matę ewaporacyjną a następnie oddane z powrotem do otoczenia.
Największą wadą tego typu nawilżaczy powietrza jest potrzeba częstego czyszczenia jak i wymiany mat ewaporacyjnych. Są one także dość głośne.

2. Nawilżacz ultradźwiękowy
Mimo dość przestarzałej konstrukcji wciąż popularny na rynku. Ten typ wykorzystuje ultradźwięki, które za pomocą wysokiej częstotliwości rozbijają cząsteczki wody na mikroskopijne kropelki które po uwolnieniu przypominają mgiełkę. Dzięki temu możemy nawilżać powietrze podobnie jak przy użyciu pary wodnej. Urządzenia te nie maja jednak wad nawilżaczy parowych, tzn. zużywają mniej energii a mgłą nie możemy się poparzyć tak jak w przypadku pary wodnej. Często wyposażone są jednak w grzałkę, która pomaga w wyborze temperatury mgiełki.
Jako największe wady możemy wymienić osad pozostawiany na meblach oraz zasadniczo słabą żywotność. Ultradźwięki mogą też negatywnie wpływać na zwierzęta domowe.

3. Nawilżacz parowy
Działa podobnie jak czajnik – za pomocą grzałki podgrzewa wodę do temperatury, w której wytwarza się para wodna, która następnie uwalniana jest na zewnątrz urządzenia. Jeśli chodzi o wydajność są to zdecydowanie najlepsze nawilżacze powietrza. Polecane są przede wszystkim do pokojów dziecięcych. Mogą być także przydatne dla osób które oprócz nawilżenia powietrza potrzebują inhalacji.
Największą wadą jest duże zużycie energii elektrycznej. Dla niektórych problematyczne może być też nieznaczne podniesienie temperatury w pomieszczeniu.

Przydatne funkcje dodatkowe

Oprócz najważniejszej funkcji jaką mają nawilżacze czyli podnoszenia wilgotności w pomieszczeniu przydatne są także pewne dodatki.
1. Higrostat – umożliwia kontrolę wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy zabezpieczyć się przed zbyt wysokim wzrostem wilgotności.
2. Timer – dzięki niemu możemy ustawić pożądany czas pracy urządzenia
3. Podgrzewacz – możemy wybrać czy chcemy pozyskiwać mgiełkę ciepłą czy zimną
4. Wyświetlacz LED – ułatwia odczyt informacji
5. Filtr odwapniający – usuwa nadmiar kamienia co zwiększa żywotność urządzenia
6. Kostki i elektrody srebrne – zabijają bakterie i oczyszczają wodę


Przeczytaj również:

Ocet – na ratunek stopom! Nasze stopy wykonują każdego dnia bardzo ciężką pracę, a zdarza się, że zaczynamy o nich myśleć dopiero wtedy, gdy zabolą albo zaczynają sprawiać prob...
Neutrofile – Czym są, co oznacza podwyższony i obniżony poziom? Robiąc badania morfologii krwi, można zauważyć parametr ilości neutrofili. Ich poziom jest niezwykle istotny, gdyż niedobór lub nadmiar może świadczyć...
Zegarki Casio – dlaczego warto? Bardzo popularne zegarki Casio zasługują na zwrócenie na nie uwagi. Są one wyjątkowe pod względem swojej funkcjonalności, zyskanego prestiżu i popular...
Plecak ponad wszystko! Obserwując to, co dzieje się wokół nas, trudno nie zauważyć, że niejednokrotnie mamy sytuacje, kiedy plecaki wybierane są zamiast torebek. Plecaki tra...
Picie drożdży na włosy – Czy warto pić drożdże? Dobrych sposobów na poprawę wyglądu i kondycji swoich włosów jest mnóstwo. Jedne są mniej, drugie bardziej skuteczne. Jednym z tańszych i dających lep...
Jak poradzić sobie z dokumentami w salonie piękności? Salony kosmetyczne to nie tylko miejsca, w których klienci mogą zadbać o swoją urodę. To miejsca prowadzenia działalności tak jak wszystkie inne firmy...
Sauna – na zdrowie! Sauna stanowi skuteczną terapię, zarówno dla naszego ciała jak i dla umysłu. Pozwala się rozluźnić i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wysokie tem...
Nasiona CHIA: Jakie ma właściwości szałwia hiszpańska, przepisy… Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o nasionach chia. Stają się one coraz popularniejszym i nieodłącznym elementem diety dużej liczby ludzi na całym świ...
Jak leczyć brodawki na stopach? Na stopach mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany, na przykład odciski, modzele czy brodawki. Te ostatnie są trudne do leczenia, proces ten może być...
Dieta dla zdrowych zębów Codzienna dieta ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Im więcej w niej cukru, tym większe ryzyko wystąpienia próchnicy oraz rozwoju infekc...