Rękawice bokserskie dla kobiet. Co je wyróżnia? [Poradnik]

Choć powszechnie przyjmuje się, że sporty walki są raczej domeną mężczyzn, także wiele pań uprawia te dyscypliny. I to z dużymi sukcesami. Naturalną wątpliwością u osoby początkującej jest to, czy sprzęt sportowy, a zwłaszcza rękawice bokserskie dla kobiet różnią się czymkolwiek od rękawic bokserskich dla mężczyzn? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jak wybrać tak, aby nie żałować.

Czy rękawice bokserskie dla kobiet różnią się czymś od rękawic dla mężczyzn?

Część producentów – jak chociażby Top Ten czy Everlast – oferuje rękawice do kickboxingu, boksu czy też boksu tajskiego adresowane specjalnie do płci pięknej. Wynika to z faktu, że na ogół kobieca dłoń jest znacznie drobniejsza niż męska. Wymusza to zastosowanie specjalnego, mniejszego kroju,który będzie łatwiej dopasować do kształtu i rozmiaru dłoni. Jeśli chodzi o techniczne rozwiązania, to ich gama jest identyczna. Zarówno w męskich, jak i damskich rękawicach stosuje się łączenia kciuka, dodatkowe wsparcie nadgarstka, jak również wewnętrzne siatki oddychające, czy poszerzone strefy zgniotu.

W parze z drobniejszym krojem idzie oczywiście niższa waga. Rękawice przeznaczone dla kobiet najczęściej występują w wadze 8 i 10 OZ. Standard dla mężczyzn to od 10 do 14 OZ. Charakterystycznym elementem kobiecego sprzętu do sportów walki jest jaskrawe, atrakcyjne i wielokolorowe wzornictwo. Dotyczy to nie tylko rękawic, ale także ochraniaczy na golenie i kasków. Nie od dziś wiadomo, że aspekt estetyczny dla większości mężczyzn nie ma większego znaczenia, co widać także po sprzęcie sportowym.

Rękawice bokserskie ze skóry naturalnej czy tworzywa sztucznego?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami walki i szukasz rękawic bokserskich dla początkującego, modele wykonane ze skóry ekologicznej będą wystarczające. Nie są drogie i do 100 zł bez żadnego problemu znajdziesz coś dla siebie. To doskonałe rozwiązanie na początek, kiedy treningi głównie skupiają się na nauce techniki. Jeśli jednak planujesz chodzić na treningi regularnie, lepszym wyborem będą rękawice bokserskie ze skóry naturalnej. To rozsądny wybór, jeżeli zaczynasz myśleć o sparringach albo treningach zawodniczych, które często obejmują także wyczerpującą pracę na worku. Skóra naturalna jest bardzo wytrzymała więc rękawice starczą nam na kilka lat intensywnych ćwiczeń. Oczywiście w parze z wytrzymałością idzie także wyższa cena, ale do 200 zł można kupić już niezłe rękawice z prawdziwej skóry.

Kupuj tylko renomowane marki w dobrych sklepach

Staraj się unikać kupowania rękawic w marketach sieciowych. Są one wprawdzie bardzo tanie, ale najczęściej jest to sprzęt całkowicie bezwartościowy, który nie oferuje żadnych zabezpieczeń, wypełniony jest zwykłą pianką, a strefa zgniotu zaczyna się i kończy na ciele przeciwnika. W wielu klubach trenerzy sprawdzają sprzęt osób początkujących, aby zminimalizować ryzyko ewentualnej kontuzji.

Co zatem wybierać? Przede wszystkim sprzęt od renomowanych firm, jak Venum, Adidas czy rękawice bokserskie Masters. Te ostatnie są zresztą najczęstszym widokiem w wielu szkołach sportów walki. Lepiej także nie kupować sprzętu znanych firm, które są w podejrzanie niskich cenach, lub z niewiarygodnych źródeł. Rozejrzyj się, czy w Twojej okolicy nie ma sklepu ze sprzętem do sportów walki, ewentualnie w internecie można łatwo znaleźć wiele specjalistycznych sklepów z takim sprzętem, jak chociażby sportemo.pl. Pamiętaj, że dobre rękawice to przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje i innych. Nie warto na nich oszczędzać.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna