W Ameryce Północnej znajduje się miasto, które stanowi rodzinne miejsce pochodzenia prozdrowotnej i bardzo modnej w ostatnich czasach rośliny. Miastem tym jest Meksyk a rośliną szałwia hiszpańska. Bardziej znaną, popularniejszą i przystępną nazwą dla ogółu społeczeństwa są nasiona chia. Są one owocami, które rodzi właśnie szałwia hiszpańska. Oprócz Meksyku naturalnie rośnie ona również w Ameryce Środkowej a dokładnie w Gwatemalii.
Nasiona chia – skąd pochodzi?!
Pierwszą ludnością, która odkryła szeroko zbawienne właściwości nasion chia byli Aztekowie. Było to silne plemię Indian, które zamieszkiwało tereny Meksyku. Mieszanka dużej ilości białka, błonnika i tłuszczu oraz dużej ilości przeciwutleniaczy pozwoliła na szeroki zakres pozytywnych właściwości wpływających na zdrowie człowieka w przeróżnych aspektach.
W Meksyku jest to bardzo popularny środek pożywienia. W Europie nastaje dopiero moda na te zbawienne nasiona.
Nasiona Chia – skład
Nasiona chia zawierają w swoim składzie szeroką gamę substancji, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm.
Kwas linolenowy jest jednym z głównych składników nasion chia. Jest to roślinny kwas tłuszczowy omega-3. Innymi źródłami tego kwasu są orzechy włoskie, olej lniany, soja czy olej rzepakowy. Kwas linolenowy pomaga w zwalczaniu chorób serca w ograniźmie, reguluje poziom cholesterolu, leczy nadciśnienie, zmniejsza stany zapalne oraz pomagają w funkcjonowaniu płuc w chorobie astmy.
Kolejnym składnikiem nasion chia jest błonnik, który wspomaga trawienie w organiźmie. Badania wykazały, że w 100 gramach nasion chia znajduje się aż 34 gramy błonnika. To dość sporo. Dlatego jest ktoś ma problemy z wypróżnianiem to może wprowadzić w swoją dietę nasiona chia. Powinno to w naturalny sposób wyregulować pracę jelit, nie ingerując przy tym negatywnie w organizm.
Występowanie dużej ilości antyoksydantów w nasionach chia ma zbawienny wpływ na wygląd skóry. Znany jest fakt, że antyoksyadny hamują negatywny wpływ wolnych rodników w organiźmie. Dlatego jeśli chcemy być piękni to warto jest wzbogacać naszą dietę o antyoksydanty zawarte, np. w nasionach chia.
Nasiona chia mają pozytywny wpływ dla budowy kości. 100 gram nasion chia zawiera około 60% dzienne dawki zapotrzebowania na wapń. Dlatego można wprowadzić go również rozsądnie do diety u dzieci, ponieważ wapń jest bardzo ważnym składnikim w wieku dziecięcym i młodzieńczym, kiedy kości rosną.
Chia podczas ciąży
Okres ciąży to czas, w którym kobieta potrzebuje zwiększonej dawki cennych składników odżywczych dla siebie i maluszka. Dlatego również kobietom w ciąży polecane jest wprowadzenie do diety nasion chia. Na pewno w niczym one nie zaszkodzą przyszłej mamie ani maleństwu a dostarczą cennych składników aktywnych, dzięki którym prawidłowo będzie rozwijało się maleństwo jak i ciało przyszłej mamy.
Jak wprowadzić nasiona chia do diety?
Jest kilka sposobów na uwolnienie z nich cennych składników aktywnych. Można je namoczyć w wodzie, mielić i dodawać do różnych potraw. Można przyrządzać z nich puddingi, dodawać jako przyprawę do sałatek czy koktajli. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Warto jest szukać kulinarnych, zdrowych alternatyw, które przyniosą naszemu organizmowi dużo cennych wartości. Szczególnie w czasach kiedy jesteśmy atakowani pożywieniem, które coraz częściej z pożywieniem ma bardzo mało wspólnego. Taka wiedza przyniesie korzyści naszemu organizmowi, o którego trzeba dbać, bo ma nam posłużyć przecież w jak najlepszej formie oby jak najdłużej.