Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci. Jaki krem dla dziecka?

Właśnie rozpoczęło się kalendarzowe lato. Wchodzimy w te wakacyjne miesiące z nadzieją na piękną pogodę, przyjemne temperatury i słońce.

Odświeżając dzieciom wszystkie zasady bezpieczeństwa związane z okresem wakacji, wyjazdami rodzinnymi, koloniami i obozami – nie zapomnijmy o poruszeniu tematu ochrony przeciwsłonecznej. Odpowiednio dobrane i właściwie stosowane preparaty pozwolą w optymalny sposób zadbać o skórę eksponowaną na promieniowanie UV. O jakich zasadach należy pamiętać? Po jakie środki ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci warto sięgnąć?

Zasady ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym

Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych sposobów ochrony przeciwsłonecznej skóry jest sięganie po preparaty zawierające substancje pochłaniające lub odbijające promieniowanie UV. Skuteczność preparatów przeciwsłonecznych zależy zarówno od ich jakości i składu, dobrania rodzaju ochrony do typu skóry oraz konsekwencji w stosowaniu.

W jakim celu stosujemy ochronę przeciwsłoneczną?

Ochrona przeciwsłoneczna ma minimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień / uszkodzeń, nieestetycznych przebarwień oraz chorób skóry (w tym nowotworu skóry – czerniaka), które mogą być spowodowane przez nadmierną ekspozycję na słońce. Ponadto eksponowanie skóry na promieniowanie słoneczne przyspiesza starzenie się skóry – w tym przypadku dobra ochrona przeciwsłoneczna może spowalniać ten proces. Należy również pamiętać, że skóra dzieci jest z zasady delikatniejsza i cieńsza – przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne dużo szybciej może dojść do jej poważnych i bardzo bolesnych poparzeń.

Zasady bezpiecznego opalania się

Odpowiednio dobrana i właściwie stosowana ochrona przeciwsłoneczna pozwala nam korzystać ze słońca w bezpieczniejszy sposób, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania zdrowego rozsądku i najważniejszych zasad:

  • unikamy bezpośredniego eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne w godzinach górowania słońca nad horyzontem;
  • skóra niemowląt nie powinna w ogóle być eksponowana na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, a skóra małych dzieci – zabezpieczana dodatkowo np. poprzez lekką odzież (np. koszulki lub specjalne stroje wykonane z wysokiej jakości materiałów odbijających promieniowanie UV);
  • preparaty mające chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym należy nanosić na skórę wcześniej – przed wyeksponowaniem jej na promieniowanie słoneczne;
  • dla utrzymania ochrony przeciwsłonecznej wybrane preparaty należy nanosić na skórę minimum kilkukrotnie podczas jej ekspozycji na promieniowanie słoneczne – przede wszystkim po spoceniu się, wytarciu ręcznikiem, kąpieli w basenie / morzu / jeziorze;
  • długotrwałe eksponowanie skóry na promieniowanie słoneczne nie jest wskazane nawet przy regularnym, zgodnym z zasadami, stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.

Jak wybrać preparat do ochrony przeciwsłonecznej dla dziecka?

Preparaty ochrony przeciwsłonecznej powinny przede wszystkim charakteryzować się doskonałą jakością i składem, posiadać wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (odpowiednio dobrany do typu skóry i nasłonecznienia wakacyjnej destynacji), ale również umożliwiać bezproblemowe rozprowadzanie preparatu po skórze oraz dodatkowo sprzyjać nawilżeniu skóry, łagodzić ewentualne podrażnienia i przyspieszać regenerację.

Co to jest SPF?

SPF to skrót angielskiego sun protection factor, będący wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Stosuje się go do oznaczania stopnia ochrony danego preparatu przed promieniowanie słonecznym. Wartość wskaźnika mieści się między 2 a 50. Cyfra opisująca stopień SPF określa stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie przy braku filtra – np. u osoby, która zastosowała preparat SPF 20 do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie niż u osoby, która nie zastosowała żadnego filtra. Wysoką jakość ochrony zapewniają preparaty z SPF 15 – 25, bardzo wysoką SPF 30 – 50, a ultrawysoką – SPFpowyżej 50. Do ochrony przeciwsłonecznej skóry dzieci zaleca się stosowanie wyłącznie preparatów z SPF 50 lub więcej.

Spray przeciwsłoneczny dla dziecka

Dobrym przykładem świetnej jakości środka ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci jest Transparentny Spray Przeciwsłoneczny Dla Dzieci – SPF 50+ marki NATURE”S (z serii ISOLARI). To środek gwarantujący najwyższą ochronę przeciwsłoneczną (SPF 50+!) przed promieniowanie UVA, UVB i podczerwienią. Ultralekka konsystencja preparatu pozwala na drobne rozpylenie środka i dokładne pokrycie skóry dziecka – bez konieczności wcierania go.  Maksymalnie łatwą i szybką aplikację preparatu, nawet w najtrudniejszych miejscach, umożliwia wielopozycyjna butelka. Spray można skutecznie stosować zarówno na suchej, jak i mokrej skórze. Kosmetyk jest łagodny dla skóry dziecka, wodooporny, nie zostawia śladów i nie klei się (nie powoduje przyklejania się piasku, co z kolei mogłoby powodować podrażnienia skóry!).

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna