Nudzisz się na kwarantannie? Naucz się szyć!

Z szyciem jest podobnie, jak z każdym innym hobby – trzeba po prostu chcieć i to jest kluczowa dewiza. Bez takiego nastawienia nie uda się nawet nawlec nitkę na igłę. Oczywiście równie ważna jest cierpliwość, bo szycie nie zawsze jest kolorowe i usłane różami i wszystko zawsze się udaje, prucie i częste poprawki są tutaj na porządku dziennym. Jeżeli nadal czytasz ten tekst, to znaczy że masz dobre nastawienie do nowej pasji i rzeczywiściej chcesz jej spróbować. Zaczynamy!

Igła i nitka czy od razu maszyna do szycia – czego potrzebuję na start?

Nie oszukujmy się, maszyna do szycia będzie niezbędna, nawet dla osoby zaczynającej od zera. Zaznaczmy od razu, że to nie musi być bardzo drogi i zaawansowany sprzęt. Popytaj wśród krewnych i rodziny, czy komuś nie zalega na strychu stara nieużywana maszyna, która na początek będzie w zupełności wystarczająca. Sprawdź jej główne parametry, szczególnie przydatne będą ścieg prosty, zygzak, możliwość ustawienia szerokości i długości ściegu oraz naprężenia nici. Bardzo ważne jest uważne przeczytanie instrukcji obsługi maszyny, można ją łatwo odszukać w internecie lub zapytać na forach krawieckich.

Na początek zacznij od ćwiczeń ściegów. Doskonale nada się do tego zwykła kartka papieru z zeszytu, najlepiej w kratkę. Poćwicz szycie wzdłuż linii na kartce, staraj się trafiać igłą w poszczególne linie, rób to dokładnie i powoli. Zacznij od przeszycia kilku linii równoległych, następnie kilku linii prostopadłych. To bardzo ważne, żeby szyć wzdłuż linii. Teraz, kiedy nabrałaś nieco wprawy, możesz wziąć na warsztat kawałek tkaniny i wykonać na nim podobne ściegi, co na kartce. Kolejnym krokiem może być pokuszenie się o uszycie prostych rzeczy, jak na przykład apaszki, chusty, a może nawet woreczka czy poszewki na poduszkę.

Przeczytaj także:  Idealna bluzka na każdą okazję

Moje niezbędne akcesoria do szycia.

Oprócz maszyny do szycia z pewnością niezbędne będą ostre nożyczki, szpilki, centymetr krawiecki, szpulki kolorowych nici oraz mydełko krawieckie. Są to absolutnie najbardziej podstawowe akcesoria, które na pierwszy początek są również absolutnie wystarczające.

Jeżeli pierwsze próby szycia masz już za sobą i udało ci się stworzyć kilka ciekawych prostych rzeczy, jak na przykład woreczek na skarby, czy poszewki, możesz spróbować przystąpić do szycia prostych ubrań. NIezbędne okażą się na tym etapie wykroje. Na licznych forach, blogach oraz w różnych serwisach krawieckich można znaleźć bezpłatne wykroje do ściągnięcia.

Jakie tkaniny mogę wykorzystywać do szycia?

Jeżeli zaczynasz przygodę z szyciem, powinnaś używać najtańszych tkanin. Spróbuj znaleźć w domu niepotrzebne skrawki materiałów lub znoszone ubrania, które możesz rozpruć i wykorzystać do swoich ćwiczeń.

Najwdzięczniejsze tkaniny do szycia to oczywiście bawełna, czy dzianina. Nie rozciągają zbytnio podczas szycia, nie ślizgają się pod stopką. Tkaniny takie jak jedwab, czy satyna najlepiej zostawić sobie na później ze względu na ich zbytnią elastyczność i rozciągliwość.

Jeżeli nie masz możliwości wybrać się do sklepu z tkaninami działającego stacjonarnie, możesz z powodzeniem odwiedzić jego witrynę w internecie i w ten sposób dokonać zakupów. Asortyment sklepów internetowych jest nieraz o wiele większy niż stacjonarnie, jest to związane z ograniczoną powierzchnią. Należy kupować w sklepach sprawdzonych, cieszących się popularnością i mogących się pochwalić pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów. Do takich sklepów należy Bawelna-Tkanina, którego szeroki asortyment zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna