Nietolerancje pokarmowe – kiedy należy diagnozować ten problem?

Pokarm może być przyczyną różnego typu nieprawidłowych reakcji u nawet 20% populacji. Najczęściej występującymi nadwrażliwościami pokarmowymi są IgG-zależne nietolerancje pokarmowe, które związane są opóźnionymi i niespecyficznymi objawami.

Kiedy można podejrzewać nietolerancje pokarmowe?

Obecność nietolerancji pokarmowych związanych z nadprodukcją przeciwciał IgG można podejrzewać w przypadku przewlekłego występowania różnych dolegliwości. Objawy mogą dotyczyć przewodu pokarmowego i zwykle będą to bóle brzuchamdłościzaparcia lub biegunkiuciążliwe wzdęcia, nasilone wiatry czy uczucie pełności lub przelewania w jelitach. U niektórych osób jednak pożywienie nie wywołuje objawów jelitowych, lecz bardziej ogólnoustrojowe. Taka osoba z niespecyficznymi objawami może skarżyć się na przewlekłe zmęczenie, trudności z zasypianiem, bóle mięśniowo-stawowe, migreny, zmiany skórne, zaburzenia wzroku, a także zmiany zachowania wraz ze stanami lękowymi lub depresyjnymi.

Dolegliwości w przebiegu IgG-zależnych nietolerancji pokarmowych bardzo trudno jest powiązać z konkretnym pokarmem, ponieważ pojawiają się w momencie, gdy poziom przeciwciał jest bardzo wysoki, czyli po około dobie od spożycia nietolerowanego produktu, a później mogą utrzymywać się przez kilka dni. W przypadku regularnego spożywania nietolerowanych pokarmów objawy mogą mieć charakter przewlekły – mówi Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl.

Długotrwałe nietolerancje pokarmowe mogą również przyczyniać się do pogłębienia innych problemów zdrowotnych takich jak trudności z poczęciem potomstwa, obecne już choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby autoimmunologiczne) czy zaburzenia depresyjne. Test powinny wykonać osoby, które mają trudności ze schudnięciem lub utrzymaniem stałej masy ciała, mimo że restrykcyjnie stosują się do zaleceń dietetycznych i ćwiczeń fizycznych.

Przeczytaj także:  Walcz z rozstępami odpowiednim kremem

Testy na nietolerancje pokarmowe są więc sposobem, aby spersonalizować swój sposób odżywiania, zredukować obecne dolegliwości i uniknąć powikłań zdrowotnych. Sprawdź dlaczego jeszcze warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe na Zdrowegeny.pl

Pomiar przeciwciał IgG umożliwia stwierdzenie źródła problemów

Nietolerancje pokarmowe wykrywa się poprzez pomiar ilości przeciwciał IgG, które są specyficzne dla określonych produktów. W ramach testu IMMUNOdiagDIETA możliwe jest określenie, co stanowi alergen z grupy 28, 44, 88 lub aż 280 pokarmów, które znajdują się w typowej diecie większości osób. Badane są nietolerancje w kierunku zbóż glutenowych i bezglutenowych, owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nabiału, produktów mięsnych, ryb i owoców morza, przypraw, ziół, herbaty, kawy, a nawet wina.

Wykonanie testu na obecność nietolerancji pokarmowych wymaga jedynie oddania niewielkiej ilości krwi w punkcie pobrań. Następnie w laboratorium zostanie zmierzone stężenie specyficznych przeciwciał IgG, a w ciągu 15 dni roboczych otrzymuje się wynik stężenia przeciwciał przydzielonych do 6-stopniowej skali RAST. Wynik wskazuje na to, jak bardzo nasilona jest nietolerancja na dany produkt i jak należy postępować, aby wyleczyć problem.

Nietolerancje pokarmowe leczy się za pomocą diety rotacyjnej lub eliminacyjnej, które należy stosować przez 6-12 miesięcy. Zastosowanie dietoterapii w połączeniu z odpowiednimi probiotykami pozwala na wyciszenie stanu zapalnego, redukcji dolegliwości oraz poprawę samopoczucia. Dodatkowo po tym czasowym ograniczeniu alergenu jest spora szansa na powrót do dawnej diety bez nawrotu problemów.

Przeczytaj także:  Farbowanie włosów a ciąża
Informacja prawna