Jak prawidłowo i bezpiecznie rozjaśniać włosy w domu ?

rozjaśnianie włosów w domu krok po kroku

Kobiety często odczuwają potrzebę transformacji. Pragną zmiany, która zwykle zaczyna się od ich włosów, a w tym momencie posiadaczki ciemnych włosów mogą poczuć się wyjątkowo ograniczone. W końcu łatwiej zmienić blond na wymarzony kolor, niż ciemne włosy na jasne. Ciemne włosy niestety powodują wiele ograniczeń, jedyne co łatwo zrobić to jeszcze bardziej je przyciemnić, ale czy tego chcesz? Jestem pewna, że marzą Ci się jasne włosy, i wiesz co ? Mimo, że wiele osób to odradza możesz to zrobić bezpiecznie i ładnie w domu!

Jeśli większość fryzjerów wypuszczających powietrze z przerażenia na zdanie “samodzielne rozjaśnianie włosów w domu” Cię nie zniechęca, zebrałam dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci przebrnąć przez proces rozjaśniania. Uwaga! Ta koloryzacja nie jest dla osób o słabych nerwach.

Przygotuj swoje włosy

Rozjaśniacz działa poprzez otwieranie łusek włosa i wymywanie naturalnego pigmentu, który nadaje włosom ich kolor. Ten proces niezależnie czy wykonywany w domu, czy w salonie polega zasadniczo na uszkodzeniu włosów. To właśnie z tego powodu Twoje włosy muszą być w dobrym stanie, by można je było rozjaśnić. Jeśli twoje włosy są suche lub uszkodzone, warto odczekać kilka miesięcy. W międzyczasie możesz pielęgnować włosy, przywracając im zdrowie. Jeśli jednak masz zdrowe włosy najlepiej zacząć przygotowywać je do rozjaśniania na dwa tygodnie przed.

Aby dobrze przygotować włosy, a efekt koloryzacji był zadowalający zapamiętaj:

1. Włosy powinny być naturalne !

Jeśli korzystasz z zabiegu trwałej ondulacji przestań ją stosować co najmniej 3 miesiące przed rozjaśnianiem. Zaniechaj również koloryzacji, jeśli masz farbowane włosy to polecam odczekać co najmniej 3-4 miesiące zanim zdecydujesz się położyć rozjaśniacz. Dlaczego masz tyle czekać? Ponieważ rozjaśniacz działa najlepiej (i najszybciej, a to oznacza mniej zniszczeń !) na włosach naturalnych. Dobrze jest więc gdy choć trochę wypłuczą się z włosów środki stylizujące, czy farby do włosów.

2. Odpowiednio o nie dbaj !

Jeśli stylizujesz włosy z użyciem ciepła przestań to robić. Zamiast tego związuj je lub układaj na szczotkę. Nie używaj również szamponów oraz produktów zawierających siarczany i alkohol. Pomoże to zapobiegać utracie wilgoci, a zaufaj mi – potrzebujesz całej wilgoci, jaką możesz uzyskać. Rozjaśniacz zawsze wysusza włosy.

3. Kondycjonowanie – rzecz święta

Musisz zacząć kondycjonować włosy na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. I nie mam tu na na myśli, że powinnaś używać tony kupowanych w sklepie odżywek. Zamiast w nie, zainwestuj w głęboko odżywiające i nawilżające maski. Stosuj je co najmniej dwa razy w tygodniu. Możesz również zrobić własne domowe maski używając składników takich jak olej kokosowy, jajko, oliwa z oliwek, banany i awokado. Upewnij się, że przed każdym myciem nakładasz olej nawet na 5 minut. Dzięki temu szampon nie wysusza włosów.

4. Olej kokosowy to Twój najlepszy przyjaciel

Jedną z rzeczy, które uświadomisz sobie po tym jak rozjaśnisz włosy kilkanaście razy będzie to, że olej kokosowy może zapobiec wielu niepotrzebnym szkodom! Nałożenie na włosy oleju na noc przed rozjaśnianiem, może zrobić różnicę. Olej tworzy barierę ochronną na Twoich włosach, dzięki czemu nie stracą zbyt dużo wilgoci, nie utrudnia to jednocześnie procesu rozjaśniania.

Zdobądź potrzebne produkty

1. Rozjaśniacz w proszku.
Zdobądź proszek rozjaśniający dobrej marki. Kup go w sklepie fryzjerskim. Nigdy nie używaj do tego celu drogeryjnych produktów. Kompromis w tej sprawie i stosowanie oszczędności najprawdopodobniej doprowadzi do katastrofalnych włosów. Warto kupić również produkt, który jednocześnie niweluje żółty odcień.

Przeczytaj także:  Wypadające włosy - jak sobie z tym radzić?

2. Oksydant czyli woda utleniona.

To płyn nadtlenkowy, który aktywuje twój rozjaśniacz. Bez tego nie zacznie on działać. Występuje w różnych stężeniach: 3%,6%,9%,12%. To jaki masz wyjściowy kolor włosów, zadecyduje jaki oksydant powinnaś użyć.

Istnieje 10 poziomów włosów, z których 1 to najciemniejsza czerń, a 10 to najlżejsza, blada blondynka. W zależności od tego ile chcesz osiągnąć wybierz idealny dla siebie oksydant.

3% – To stężenie nie zadziała w przypadku ciemnych włosów. Idealnie nadaje się do subtelnego rozjaśnienia farbowanych (na przykład z ciemnego brązu na średni) włosów lub zmiany o jeden do dwóch tonów na włosach, które już są jasne.

6% – Jeśli masz włosy jasnobrązowe i nie chcesz otrzymać blondu, a jedynie delikatnie brąz rozjaśnić to stężenie powinno załatwić sprawę. Rozjaśnia o około 2-3 tony.

9% – Rozjaśnia włosy o 3-4 tony, jednak produkt ten nie powinien pozostawać na skórze głowy zbyt długo, ponieważ powoduje podrażnienie. Jeśli masz wrażliwą skórę najlepiej nie pozwolić aby rozjaśniacz dotknął skóry głowy podczas koloryzacji. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy do jasnego blondu będziesz musiała zrobić to 2-3 krotnie.

12% – Ten oksydant może zapewnić mocne rozjaśnienie od 4 do nawet 7 tonów, ale może również być bardzo szkodliwy dla Twoich włosów i dlatego lepiej go unikać. Jeśli go jednak użyjesz upewnij się, że nie pozostaje on na Twoich włosach dłużej niż 10-15 minut aby zminimalizować uszkodzenia.

Uwierz mi – lepiej krócej trzymać rozjaśniacz i wykonać 2-3 sesje z jego użyciem niż położyć go raz na 40 minut. Efekt będzie niezadowalający, a włosy nieodwracalnie zniszczone.

3. Pędzel do nakładania rozjaśniacza
4. Spinki do podpięcia włosów
5. Rękawice z tworzywa sztucznego / lateksowe
6. Miska do mieszania z tworzywa sztucznego/szkła (nie może być metalowa).
7. Szampon przywracający pH
8. Odżywka mocno nawilżająca
7. Stary ręcznik i ubrania
9. Toner (opcjonalnie). Pozwoli Ci uzyskać pożądany odcień blondu oraz pozbyć się żółtych, lub pomarańczowych refleksów.

rozjaśnianie włosów w domu krok po kroku

Przystąpienie do rozjaśniania włosów w domu:

Nie myj włosów przez 2-3 dni przed zastosowaniem rozjaśniacza. Zabieg wykonuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dobrym oświetleniem, lustrem i stołem na którym można umieścić wszystkie narzędzia.

Krok 1: Załóż stare ubrania i rękawiczki.

Upewnij się, że założyłeś stare ubrania. Rozjaśniacz odbarwi ubrania gdy tylko się z nimi zetknie. Używaj również rękawiczek, które zabezpieczą Twoje dłonie przed tak silnie drażniącym środkiem.

Krok 2: Wydziel sekcje

Podziel włosy tak, aby cała góra była od reszty odseparowana i zabezpieczona. W ten sposób możesz najpierw swobodnie pracować z tyłu włosów. Jeśli możesz poprosić kogoś o pomoc przy nakładaniu produktu na tylne partie włosów.

Przeczytaj także:  Skuteczna walka z uciążliwymi workami pod oczami

Krok 3: Połącz proszek rozjaśniający z oksydantem

Dopiero w tym momencie uszykuj mieszankę do rozjaśniania włosów. Wcześniejsze przygotowanie sprawi, że nie zadziałał jak należy. Zapoznaj się więc z instrukcją i wymieszaj produkty w odpowiednich proporcjach. Pamiętaj aby mikstura była gładka i bez grudek.

Krok 4: Nanieś rozjaśniacz na włosy

Najpierw nałóż produkt na kosmyki z tyłu głowy. Gdy skończysz z dolnymi sekcjami wyciągnij spięte wcześniej górne włosy i zacznij aplikować. Jak tylko wszystkie Twoje włosy zostaną pokryte rozjaśniaczem zostaw je na czas określony w instrukcji. Pamiętaj aby nie przykrywać niczym włosów. Rozjaśniacz wydziela ciepło, które niszczy włosy. Jeszcze raz zaznaczę – lepiej rozjaśnić włosy 2-3 razu trzymając produkt 15-25 minut niż raz trzymając go 40 minut.

WSKAZÓWKA: Najpierw zastosuj produkt na końcówki i włosy w połowie długości. Ich rozjaśnienie trwa dłużej niż włosów przy skalpie. Pozwól, aby rozjaśniacz pozostał przez co najmniej 15 minut, a następnie nałóż reszte na włosy przy skórze głowy. W ten sposób możesz zadbać o równomierny kolor. W innym wypadku czekają Cię białe odrosty i pomarańczowe końcówki.

Krok 5: Sprawdzaj włosy

Nie pozostawiaj rozjaśniaczy na dłużej niż 30-45 minut (3%i 6%) oraz 15-25 minut (9%i 12%). Sprawdzaj okresowo włosy, aby upewnić się czy kolor rozjaśnia się do pożądanego poziomu. Nie martw się, jeśli twoje włosy będą pomarańczowe. Jest to normalne przy rozjaśnianiu ciemnych włosów. Jest w nich zawarty czerwony pigment.

Krok 6: Umyj włosy i pozwól im wyschnąć

Po upłynięciu odpowiedniego czasu dokładnie umyj włosy by wypłukać cały rozjaśniacz. Gdy pozostanie na włosach będzie dalej aktywny i będzie je niszczył. Umyj włosy szamponem wyrównującym, aby zrównoważyć poziom pH skóry głowy. Kolejno użyj odżywki lub maski silnie nawilżającej i odbudowującej. Pozostaw do wyschnięcia.

Krok 7: Toner (opcjonalnie)

Jeśli nie chcesz ciepłych tonów we włosach, lub nie jesteś zadowolona uzyskanego efektu możesz zmienić ich odcień tonerem. Ustal najpierw czy są odpowiednio rozjaśnione, czy nie wymagają jeszcze jednej sesji rozjaśniającej. Następnie nałóż toner, który powinien zapewnić Ci porządny efekt. Na włosy rozjaśnione nie kładź farb! Możesz nadać im również cieplejszy lub chłodniejszy odcień za pomocą szamponów koloryzujących, lub płukanek przeznaczonych do uzyskania chłodnego odcienia blondu. Dostępne są w każdej drogerii.

Uwaga!!

Rozjaśniacz działa najlepiej na włosy NATURALNE. Jeśli masz naprawdę ciemne włosy lub farbujesz je na ciemny kolor może to zająć kilka sesji zanim osiągniesz pożądany kolor. Ciemne włosy na pewno po pierwsze rozjaśnianiu wyjdą rude. Wręcz pomarańczowe. Najlepiej byłoby rozłożyć rozjaśnianie na kilka tygodni by jak najmniej zniszczyć włosy
Wiadome jest, że żadna z nas nie chce chodzić w pomarańczowych włosach. Warto więc zabieg wykonać gdy nie musisz nigdzie wychodzić z domu i rozłożyć go na 2-3 dni. W przerwach między zabiegami mocno nawilżaj i olejuj włosy. Również po uzyskaniu wymarzonego koloru dbaj o nie mocno!

Jeśli boisz się sama wykonać zabieg, lub nie jesteś pewna efektu jaki otrzymasz wykonaj go w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Informacja prawna