Od dłuższego czasu zmagasz się z łamliwymi lub szybko przetłuszczającymi się włosami, a stosowane dotąd preparaty nie dawały spodziewanego efektu? Być może nadszedł czas wypróbować któregoś z naturalnych szamponów, wyprodukowanych tylko z tego, co zaoferowała nam matka natura. Na rynku jest jednak wiele kosmetyków, które tylko udają organiczne i pozbawione chemicznych dodatków. Jeśli chcemy mieć pewność, że w nasze ręce trafił 100% naturalny szampon do włosów, powinniśmy zwrócić większą uwagę na to, co zostało zawarte na jego etykiecie.
Kosmetyki organiczne od jakiegoś czasu zyskują na popularności i coraz więcej osób decyduje się zamienić dotychczas stosowane preparaty na te niezawierające chemicznych ulepszaczy i dodatków, które mogę niekorzystnie wpływać np. na kondycję naszej skóry. Szampony, szczególnie te najtańsze, nie tylko są sztucznie perfumowane, ale posiadają w składzie wiele substancji skutecznie osłabiających włosy, a także w skrajnych przypadkach mających negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego też warto zainteresować się zmianą dotychczasowego szamponu na preparat naturalny. Aby jednak nie paść ofiarom różnego rodzaju pułapek marketingowych, warto zdawać sobie sprawę, że niektóre preparaty są tylko stylizowane na ekologiczne i organiczne. W rzeczywistości nie mają one nic wspólnego z tego rodzaju kosmetykami.
Czego nie powinien zawierać szampon naturalny?
Lista zakazanych składników w szamponach naturalnych jest dość długa. Można z niej jednak wyszczególnić kilka najczęściej pojawiających się substancji, które kategorycznie eliminują tego typu kosmetyki z grona preparatów organicznych. Przed zakupem danego środka pielęgnacyjnego należy dokładnie sprawdzić, czy na etykiecie nie są zawarte informacje o zawartych w składzie takich dodatków. Szampon naturalny na pewno nie powinien zawierać środków pianotwórczych, takich jak dietanoloamina, monoetanolomina oraz triethanolmina, które wykazują działania rakotwórcze. Ponadto na „czarnej liście” substancji znajdujących się w szamponach są siarczany SLS i SLES, które również wspomagają tworzenie się piany i są np. powszechnie stosowane w płynach do mycia naczyń. Nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą znacząco osłabić włosy. Ponadto należy wystrzegać się preparatów z PEG i PPG, czyli glikolami polietylenowym oraz propylenowym. Uwrażliwiają one skórę głowy i powodują, że ta łatwiej wchłania różnego rodzaju szkodliwe substancje zawarte w sztucznych preparatach. Kolejne na liście substancji zakazanych są silikony, sztuczne wzmacniacze zapachów, parabeny, aluminium i wiele innych. Zasada jest banalna – im prostszy skład szamponu, tym większa pewność, że faktycznie jest naturalny.
Co zatem powinien mieć szampon naturalny?
Naturalny szampon powinien mieć przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego. Im mniej skomplikowanych i chemicznych nazw na etykiecie, tym lepiej. Jeśli któryś z zawartych w produkcie składników budzi nasze wątpliwości, wystarczy sprawdzić jego właściwości w Internecie. Mamy Będziemy wówczas pewni, że nie zakupiliśmy czegoś, co dodatkowo zaszkodzi naszym włosom.
Zdefiniuj swój problem!
Nawet najlepszy szampon naturalny nie będzie w stanie poradzić sobie ze słabą kondycją włosów, jeśli zostanie nieodpowiednio dobrany. Należy więc na samym początku określić, co tak naprawdę dolega naszej fryzurze – czy jest to szybkie przetłuszczanie się, czy może duża łamliwość i przesuszenie. Poszczególne kosmetyki są produkowane z innych roślin, które działają zbawiennie na różne dolegliwości. Kluczem do uzyskania zdrowych włosów jest więc umiejętne dobranie preparatu do naszej przypadłości.