Mozaika na ścianę bez remontu, czyli obrazy i fototapety z mozaiką

Ścienne dekoracje, takie jak fototapety czy obrazy na płótnie, to znakomity sposób, żeby błyskawicznie odmienić dotychczasową aranżację. Szukając efektownego motywu, warto zainspirować się wielobarwną mozaiką. Wiemy, co zrobić, by taką ozdobą wnętrza cieszyć się bez żadnego wysiłku!   

Czym jest mozaika? To rodzaj dekoracji układanej z malutkich kamyków lub kawałków szkła bądź ceramiki. Jest to technika znana już od starożytności, stosowana bardzo chętnie przez wiele wieków, dlatego w różnych zakątkach świata można znaleźć zachwycające źródła inspiracji. Zebrane w tym artykule propozycje to przegląd najciekawszych pomysłów i wzorów, dzięki którym na ścianie zagości naprawdę efektowna mozaika. Obraz czy fototapeta sprawią, że zwykły wystrój nabierze kolorów i będzie się odznaczał niepowtarzalnym wyglądem!

Ścienna dekoracja z mozaiką, czyli metamorfoza w oka mgnieniu

Układanie mozaiki to zadanie o wiele trudniejsze, niż położenie płytek. Duża ilość małych elementów, które należy do siebie dopasować i przykleić do podłoża, to proces nie tylko kosztowny, ale też czasochłonny, a przy tym wymagający dużej dawki dokładności i precyzji. Jeśli nie ma się w tym wprawy, efekt końcowy może być daleki od zamierzonego. By więc nie narażać się na metamorfozę wnętrza, która nadwyręży domowy budżet, a może nie sprostać naszym oczekiwaniom, lepiej sięgnąć po rozwiązanie sprawdzone, jakimi są fototapety bądź obrazy. Mozaika w takim wydaniu ma tę zaletę, że zagości na ścianie dosłownie w oka mgnieniu i to bez wielkiego wysiłku.

Co więcej, szeroki wachlarz wzorów sprawia, że z łatwością uda się wybrać wariant mozaiki idealny do wielu różnych aranżacji.

Gdzie szukać inspiracji, by wybrać najlepszy wzór mozaiki?

Prawdziwą kopalnią pomysłów, gdy szuka się idealnego wzoru mozaiki do swojego mieszkania, jest Bliski Wschód. To właśnie tutaj powstało wiele zachwycających dekoracji złożonych z kolorowych szkiełek i kawałków ceramiki. Co mogą przedstawiać takie artystyczne obrazy? Mozaiki z tamtych rejonów to przede wszystkim geometryczne kompozycje o symetrycznym charakterze lub roślinne wzory o płynnych formach. Fototapeta właśnie z roślinnym akcentem to znakomite rozwiązanie do salonu urządzonego w stylu retro, z kolei geometryczny wzór warto wykorzystać w nowoczesnej i minimalistycznej aranżacji wnętrza.

Bliski Wschód to jednak nie jedyne źródło inspiracji. Są nimi także Włochy i Grecja oraz Hiszpania i Portugalia. To właśnie w Portugalii istnieje tradycja zdobienia ścian barwnymi płytkami azulejos. Wzór złożony z kafli o rożnych kolorach i wzorach, choć nie jest mozaiką w dosłownym sensie, bardzo ją przypomina i z pewnością pozwoli stworzyć w wystroju, na przykład kuchni, zachwycającą dekorację.

Kolorowe obrazy: mozaika, która ożywi stonowane wnętrze

Najszybszym sposobem na to, jak ozdobić ścianę w pokoju, jest efektowny obraz. Mozaika na płótnie sprawi, że niewyróżniająca się do tej pory przestrzeń zyska akcent, który od razu przyciąga wzrok. Jeśli dysponujemy dużym metrażem, dobrym pomysłem będzie zawieszenie wielkoformatowego przedstawienia lub wybranie poliptyku, czyli kompozycji składającej się z kilku płócien. W ten sposób przestronne pomieszczenie stanie się nie tylko bardziej kolorowe, ale i bardziej przytulne.

Specjalne miejsce wśród wzorów znajdują takie mozaiki, które za pomocą odpowiedniego zestawienia kolorowych kwadracików prezentują kompozycje o trójwymiarowym charakterze. Wówczas taka ścienna dekoracja bardziej będzie przypominać wypukły relief niż zwykły obraz drukowany na płótnie.

Warto podkreślić również, że mozaika nie musi układać się w żaden konkretny wzór czy przedstawienie. Abstrakcja prezentująca po prostu kolorystyczny gradient, czyli płynne przejście malutkich kwadracików od ciemniejszego odcienia do jaśniejszego, to znakomity przykład obrazu, który sprawdzi się w minimalistycznej aranżacji sypialni.

Wodoodporne fototapety: mozaika idealna do kuchni i łazienki

Kolorowym wzorem można ozdobić jednak nie tylko salon czy sypialnię. Na uwagę zasługuje również kuchnia i łazienka. Tutaj potrzebne będą pokryte ochronnym laminatem wodoodporne fototapety. Mozaika w dawnych czasach bardzo często zdobiła publiczne łaźnie i w tym kontekście ścienna dekoracja imitująca wielobarwny wzór będzie pasować jak ulał do miejsca, w którym bierze się relaksujące kąpiele. W ten sposób łazienka dosłownie w oka mgnieniu nabierze zupełnie nowego wyglądu. Miłośnikom oryginalnych wnętrz z pewnością spodoba się kompozycja prezentującą wielobarwną mandalę.

Kuchnia to kolejne miejsce, do którego pasuje taka fototapeta. Mozaika w tym pomieszczeniu może pokryć całą ścianę lub jedynie prześwit między blatem a wiszącymi szafkami. Ta druga propozycja to idealne rozwiązanie, gdy stonowany wystrój chcemy urozmaicić tylko niewielkim barwnym akcentem. W tym przypadku inspiracją mogą być wspomniane już portugalskie płytki utrzymane w różnych kolorach i o różnych wzorach. Taki wariant będzie pasował i do nowoczesnej aranżacji, i do wystroju w duchu retro.

Tętniące kolorami mozaiki ożywią wnętrze i sprawią, że każda przestrzeń nabierze charakteru. Inspiracje Bliskim Wschodem czy Portugalią pozwolą nam się cieszyć namiastką dalekich krajów, a wzór, który odznacza się ponadczasowym charakterem, zagwarantuje nam, że taka ozdoba na ścianie będzie się zachwycająco prezentować i teraz, i za kilka lat, bez względu na zmieniające się trendy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna