Jak szybko i sprawnie prasować?

Prasowanie spędza ci sen z powiek? Czy jest to czynność która jest najmniej lubiana a przez to zajmuje ostatnie miejsce na Twojej liście „do zrobienia”? No cóż nie jesteś w tym osamotniony. Wg badań 1/3 Polaków nie lubi prasować ubrań i z chęcią pozbędzie się tego obowiązku jak najszybciej. I tu jest niespodzianka – są urządzenia, które potrafią znacznie przyspieszyć prasowanie, abyś Ty mógł delektować się czasem wolnym. To generatory pary.

Czym jest generator pary?

W najprostszych słowach to zaawansowane żelazko które w swoim wnętrzu posiada wbudowany boiler do podgrzewania wody i wytwarzania bardzo dużych ilości pary.  Dodatkowo, wiele modeli jest naszpikowanych najnowszymi technologiami i rozwiązaniami opatentowanymi przez różnych producentów. Konkretne modele możesz poznać na ranking-generatorpary.pl, natomiast tutaj skupimy się na przedstawieniu czynników odróżniających stacje pary od tradycyjnych żelazek oraz parownic.

Co świadczy o skuteczności generatora pary?

Bazowa różnica pomiędzy stacja pary a żelazkiem to sposób i miejsce produkowania pary. Żelazko jest małe i w całości trzymane w dłoni, a więc musi być lekkie, by nie nadwyrężyć dłoni. Stąd pojemność zbiornika na wodę oraz możliwość zastosowania rozwiązań technologicznych jest ograniczona. Stacja pary natomiast składa się z dwóch części – stopy żelazka, której zadaniem jest jedynie sunięcie po tkaninie i rozprowadzenie pary przez otwory parowe oraz stacji bazowej. Stacja bazowa jest kluczową częścią urządzenia. Posiada ona zbiornik na wodę na około 1,5 l pojemności. Drugi element to wysokowydajny boiler, który gotuje wodę pobraną ze zbiornika, a która to z kolei przekształca się w parę wodną.  Trzeci element to wytworzenie odpowiednio wysokiego ciśnienia, aby wytworzona para została przetransportowana do stopy żelazka i z dużą intensywnością wtłoczona głęboko w prasowane tkaniny.

A więc te czynniki – Duża ilość pary i para pod wysokim ciśnieniem świadczą o tym jak skuteczne i szybkie będzie prasowanie. Im więcej pary, tym szybciej włókna tkanin ulegną rozluźnieniu, a im głębiej ona wniknie, tym szybciej poradzisz sobie też z grubymi materiałami, jak sztruks czy jeans, które dotąd były największym problemem.

Co usprawnia działanie stacji pary?

Generatory posiadają także szereg dodatkowych funkcjonalności, które jeszcze bardziej ułatwiają prasowanie. Jeżeli masz twardą wodę w domu, przez co za każdym razem musisz ją filtrować aby potem wlać do żelazka, to używając generator pary nie musisz już tego robić. Urządzenia te posiadają najczęściej dedykowany filtr antykamienny, który po zastosowaniu wody z kranu sam ją oczyszcza z drobinek kamienia. Gdy się zapełni, sygnał dźwiękowy powiadomi Ciebie o konieczności jego opróżnienia.

Istotna jest też stopa odporna na zarysowania, aby nie została zarysowana po przypadkowym delikatnym przejechaniu przez zamek błyskawiczny albo metalowe elementy, a przez to nie rdzewiała. Ważne jest aby miała płynny ślizg i nie nadwyrężała dłoni.

Jakie są wady generatora pary?

Na jakie negatywne aspekty generatora trzeba się nastawić? Pierwszy z nich będzie widoczny już podczas zakupu, bo to aspekt finansowy. Cena stacji pary jest znacznie wyższa od tradycyjnych żelazek i zaczyna się od około 700zł. Jednakże jeżeli musisz prasować dużo i często, inwestycja szybko się zwróci w postaci Twojego zadowolenia z wygenerowanego czasu wolnego.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna