Liście jesionu — właściwości i zastosowania

Jesion wyniosły to popularne drzewo liściaste osiągające wysokość do 40 metrów. Liście jesionu są powszechnie wykorzystywane w ziołolecznictwie. Liść jesionu zawiera między innymi flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki, fitosterole oraz związki kumarynowe. W jaki sposób należy używać jesionu liści? Jakie mają one właściwości?

Jak wyglądają liście jesionu?

Jak wyglądają liście jesionu? Są one nieparzysto pierzasto złożone i składają się z 9 do 13 listków, przeważnie siedzących. Pojedynczy liść tego drzewa jest wąski i jajowaty, wzdłuż nerwów owłosiony, a na brzegach — karbowano — pikowany. Ma on długość około 14 — 18 centymetrów. Kwiaty jesionu są jedno — lub dwupienne. Nie posiadają płatków. Pojawiają się w kwietniu lub maju. Jeżeli chodzi natomiast o owoce, przyjmują one postać płaskich orzeszków z szerokim skrzydełkiem. W ich wnętrzu znajdują się nasiona. Zastosowanie w lecznictwie znajdują zarówno liście jesionu, jak i owoce.

Liście jesionu — zastosowanie

Jakie jest zastosowanie liści jesionu? Surowcem leczniczym są zarówno one, jak i kora. W jaki sposób powinien przebiegać ich zbiór? Liście należy zbierać na początku lata, wybierając te, które są całe i dobrze rozrośnięte. Suszyć można je zarówno w zacienionym miejscu, jak i w specjalnej suszarni, pamiętając o tym, aby panująca tam temperatura nie przekraczała 60 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi natomiast o korę, zbiera się ją z młodych gałązek na początku wiosny, a następnie suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Na bazie liści i kory jesionu przyrządzać można różnego rodzaju zdrowotne mikstury. Jedną z nich jest napar z liści jesionu. Jak go przygotować? W tym celu, 1 łyżkę liści jesionu zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na 0,5 godziny i przecedzamy, Pijemy 2 razy dziennie, po 200 mililitrów, przez co najmniej 14 dni. Taki napar bardzo dobrze sprawdza się między innymi w walce ze schorzeniami pęcherza.

Przeczytaj także:  Czy rozmiar pierścionka z cyrkonią ma znaczenie?

Liście jesionu wykorzystać można także do zrobienia nalewki. 50 gramów liści zalewamy 400 mililitrów wódki. Odstawiamy na 14 dni i przefiltrowujemy. Stosujemy 3 razy dziennie po 10 mililitrów rozcieńczonych w 50 mililitrach wody. Nalewką przemywać można skórę łojotokową, z trądzikiem, stanami zapalnymi, nadżerkami czy opryszczką.

Liście jesionu — właściwości i działanie

Jakie są właściwości liści jesionu? Działają one przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu chorób artretycznych i reumatycznych. Mają one także działanie moczopędne i lekko przeczyszczające. Wyciąg z kory i liści dębu jest używany do leczenia dny moczanowej i kamicy nerkowej. Z powodzeniem stosować można go także do nawilżania skóry lub w celu złagodzenia opuchlizny wokół oczu.

Jakie są godne polecenia wyroby na bazie liści jesionu? Przykładem może być produkt dostępny pod adresem – liście jesionu 200g. Jakie działanie wykazują takie liście jesionu siekane? Pozwalają one przygotować okład, który znakomicie sprawdza się w walce z reumatyzmem oraz bólami i zapaleniem stawów. Wykorzystywany jest on także przy złamaniach oraz w walce z trudno gojącymi się ranami. Jak go przygotować? Suszone liście namaczamy w wodzie przez noc. Następnie gotujemy przez 5 minut w 1 litrze wody. Odlewamy ją i przykładamy ciepłe liście w postaci kompresu do bolącego miejsca na około 1 godzinę. Sklep internetowy Mercado oferuje także różnego rodzaju przyprawy ekologiczne, które znakomicie sprawdzają się podczas codziennego gotowania.

Informacja prawna