Dbajmy o zęby

Czy wiemy dlaczego dbać o zęby? Czy wiemy jak robic to prawidłowo? Czasem warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad dotyczących higieny jamy ustnej.

O tym, że trzeba dbać o zęby, wiemy dobrze, bo uczą nas tego od najmłodszych lat. Praktyka jednak pokazuje, że od czasu do czasu trzeba przypomnieć sobie pewne podstawowe informacje. Reklamy past do zębów i szczoteczek obiecują nam piękny uśmiech i białe zęby, ale nie jest to najważniejszy powód dbania o zęby. Owszem, ładny uśmiech przydaje nam pewności siebie i dobrego samopoczucia, a dbać o zęby powinniśmy przed wszystkim z innych powodów – zdrowotnych.

Zaniechanie prawidłowej higieny ustnej skutkuje narastaniem kamienia nazębnego i zaleganiem resztek jedzenia. W konsekwencji namnażają się bakterie powodujące próchnicę, rozwijają się stany zapalne dziąseł. W takim przypadku powrót do właściwych nawyków pielęgnacji zębów może nie być wystarczający i trzeba wdrożyć leczenie. Prawidłowe nawyki trzeba kształtować od wczesnego dzieciństwa, ucząc dzieci systematycznego mycia zębów. Trzeba umieć dobrać właściwą szczoteczkę i pastę i nauczyć dzieci prawidłowego szczotkowania. Te nawyki przydadzą się później, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że dzięki systematycznemu czyszczeniu uniknęliśmy większych kłopotów. Jaki jest cel szczotkowania zębów? Przede wszystkim chodzi o usuniecie płytko nazębnej, zanim przekształci się w kamień, który jest przechowalnią bakterii. Szczotkujemy 2 razy dziennie po 2 minuty. Szczotkowanie to podstawa, a uzupełnieniem będzie irygator, który pomoże oczyścić jamę ustna z resztek jedzenia w miejscach niedostępnych dla szczoteczki.

Kolejna czynność w pielęgnacji jamy ustnej to systematyczna kontrola w gabinecie stomatologa. Można wówczas wykryć początki próchnicy lub złogi kamienia nazębnego, a tym samym szybko zareagować. Próchnicę wyleczyć i usunąć kamień możemy jeszcze w czasie tej samej wizyty kontrolnej. Kamień nazębny najlepiej usuwać za pomocą skalera ultradźwiękowego, który dokładnie rozbija kamień i umożliwia jego wypłukanie. Jako zabieg uzupełniający można zastosować piaskowanie, dzięki któremu usuwamy kamień z trudno dostępnych miejsc. Po usunięciu kamienia warto zastosować polerowanie wygładzające powierzchnie zębów oraz biostymulację laserową w celu złagodzenia podrażnień dziąseł. Więcej o usuwaniu kamienia nazębnego – https://portaldlazdrowia.pl/usuwanie-kamienia-nazebnego-czy-to-boli-i-jak-wyglada-zabieg/.

Jeśli doszło do tego, że nosimy protezy zębowe, to nie zwalnia nas od higieny jamy ustnej i czyszczenia protez. Najlepiej czyścic protezy po każdym posiłku, ponieważ usuwamy wtedy resztki pokarmu i nie pozwalamy na rozwijanie się bakterii. Protezy również możemy myć szczoteczkami, ale są to specjalne miękkie szczoteczki do protez. Podobnie pasta jest dedykowana specjalnie do protez. Można użyć tabletek do czyszczenia protez albo specjalnego proszku. Istnieje również kilka domowych sposobów na mycie protez. Używa się wówczas sody oczyszczonej, octu, soku z cytryny lub wody utlenionej. Należy przy tym używać zbyt twardych szczotek mogących porysować protezy. Trzeba pamiętać, że te sposoby nie gwarantują dokładnego oczyszczenia protez i mogą być stosowane tylko doraźnie (więcej o czyszczeniu protez zębowych – https://portaldlazdrowia.pl/czym-czyscic-protezy-zebowe/).

Te kilka uwag jest tylko przypomnieniem, jak ważne jest czyszczenie zębów i higiena jamy ustnej. Nie pisaliśmy nic o konsekwencjach lekceważenia tych spraw – od zakażenia organizmu do utraty zębów. Warto się z nimi zapoznać dokładniej, to może nas ostatecznie przekonać, przynajmniej do pasty i szczoteczki do zębów.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna