Kurtka softshell – 5 kroków do wyboru idealnego softshellu!

Popularność kurtek typu softshell z roku na rok rośnie. To wszystko za sprawą tego, że idealnie sprawdzają się jako kurtki „przejściowe”, które można zakładać wtedy, gdy lato się już skończy, z każdym dniem robi się coraz chłodniej, ale do zimy nadal daleko. Kurtka softshell jest bardzo uniwersalna – sprawdzi się na co dzień, ale też podczas intensywnych aktywności czy górskich wspinaczek.

Kurtka softshell to alternatywa dla kurtki membranowej z polarem. Powstała w odpowiedzi na potrzeby osób uprawiających sporty outdoorowe, które nie chcą rezygnować z aktywności w sezonie jesienno-zimowym. Wybór modeli kurtek typu softshell jest jednak tak duży, że czasem trudno jest się zdecydować. Sprawdź, jak wybrać kurtkę softshellową dla siebie.

Kurtka softshell damska lub męska – jaki krój?

Na początku musisz zastanowić się, kiedy będziesz sięgać po kurtkę typu softshell. Przy aktywnościach o wysokiej intensywności szczególnie ważny jest ściśle przylegający krój – im bliżej siebie są poszczególne warstwy odzieży termoaktywnej, tym lepiej odprowadzana jest wilgoć. Wpływa to na właściwości izolacyjne ubrań. Jeśli jednak kurtka softshell ma być noszona na co dzień, to idealny będzie nieco luźniejszy krój, umożliwiający założenie pod spód dodatkowego swetra, bluzy czy polaru.

Kurtka softshell – z izolacją czy bez?

Softshellowa kurtka stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem oraz zapewnia prawidłową termoregulację (dobrze odprowadza ciepło). Dlatego właśnie jest najlepszym wyborem dla osób uprawiających aktywność fizyczną na powietrzu jesienią, zimą czy wczesną wiosną. Sięgają po nią miłośnicy trekkingu, joggingu, wspinaczki górskiej czy innych sportów outdoorowych, które wymagają odzieży oddychającej.

Kurtka odblaskowa softshell przeznaczona dla biegaczy będzie bardzo cienka i lekka, gdyż jej rolą w tym przypadku jest przede wszystkim ochrona przed wiatrem. W sklepach z odzieżą sportową znaleźć można produkty z tej kategorii z warstwą izolującą, np. z grubym polarem. Kurtka softshell męska lub damska z izolacją będzie strzałem w dziesiątkę dla osób uprawiających wspinaczkę, lub trudniących się outdoorową pracą fizyczną.

Oddychalność kurtki softshell

Z założenia softshell damski i męski jest oddychający, mimo wszystko poszczególne modele mogą oferować różną zdolność do odprowadzania ciepła i pary przez materiał. Nietrudno się domyślić, że wyższe parametry będą mieć softshellowe kurtki bez membrany. Ponownie musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy będziesz nosić swoją kurtkę. Jeśli nie planujesz podejmować w niej dużego wysiłku, fakt oddychalności nie będzie mieć dla Ciebie aż tak dużego znaczenia. Wtedy postaw na model o lepszej wiatroszczelności, który zapewni dobrą ochronę przed wilgocią.

Wiatroszczelność softshellowej kurtki

Producenci kurtek typu softshell rzadko kiedy podają parametr mówiący o wiatroszczelności przy swoich produktach, mimo wszystko warto znać tę jednostkę. Wiatroszczelność wyraża się w jednostce CFM. I tak 0 CFM na metce wskazuje, że kurtka ma całkowitą wiatroszczelność i sprawdzi się w trudnych warunkach, ale nie będzie trafnym wyborem dla osób uprawiających intensywny sport, za to 10-15 CFM oznacza, że kurtka świetnie chroni przed wychłodzeniem przez wiatr.

Softshell odblaskowy – idealny na wieczorny jogging

Widoczność po zmroku, przy trudnych warunkach atmosferycznych zwykle jest mocno ograniczona. Dlatego osoby uprawiające jogging wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo powinny założyć na siebie odblaski. W sezonie jesienno-zimowym pod tym kątem doskonale sprawdzą się odblaskowe kurtki softshell damskie i męskie, ze względu na dużą powierzchnię odbijającą światło.

Odpowiednio dobrany softshell damski lub męski to gwarancja udanego treningu. Pamiętaj o tym, robiąc zakupy.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna