Poliester w garderobie. Czy powinniśmy go unikać?

Czym jest poliester

Poliestry to substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które zawierają wiązania estrowe w łańcuchu głównym. Bardzo popularne jest także nazywanie tkanin wykonanych z tego materiału poliestrem. W dzisiejszych czasach jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów tekstylnych i w sklepach można znaleźć wykonaną z niego praktycznie każdą część garderoby.
Odzież z materiałów syntetycznych ma jednak sporo wad. Przede wszystkim jest to materiał sztucznego pochodzenia i zapewnia bardzo małą przewiewność. Właśnie dlatego tego typu ubrania z pewnością nie sprawdzą się podczas upałów. Wiele osób uważa poliester za tani i niewygodny podczas noszenia. Reputacja tego materiału nie jest najlepsza, ale czy od razu trzeba unikać go jak ognia? Mała przewiewność doskwiera latem, ale może okazać się całkiem przydatna, by ochronić się przed chłodnym wiatrem. Nie należy od razu popadać w skrajność i pozbywać się wszystkich rzeczy zawierających włókna syntetyczne. Warto jak do wszystkiego podejść z głową i dokładnie przemyśleć, które z ubrań są faktycznie niekomfortowe, a które posiadają jakieś pozytywne cechy.

Oczywiste zalety

Odzież z poliestru cieszy się ogromną popularnością ze względu na wiele oczywistych zalet. Tego typu tkanina praktycznie nie pochłania wody, a co za tym idzie, jest plamoodporna. Wiąże się to także z tym, że bardzo szybko schnie. Często tego typu tkaniny są stosowane przy produkcji odzieży sportowej. Poliester cechuje się dużą sprężystością, co powoduje, że prawie się nie gniecie – odpada problem uciążliwego prasowania. Dodatkowo, odzież z materiałów syntetycznych nawet po wielu praniach zachowuje swój kształt i nie wyciąga się, co ma czasem miejsce w przypadku tkanin pochodzenia naturalnego. Dużą zaletą tego typu materiałów jest ich niska cena. Mogą prezentować bardzo elegancko – z wyglądu często przypominają dobrej jakości jedwab, szyfon lub cieniutką wełnę, a ich cena jest znacznie niższa niż wyżej wymienionych materiałów. Kolejną dobrą stroną poliestru jest jego lekkość. Cieniutka tkanina z pewnością doskonale sprawdzi się podczas pakowania do niewielkiej walizki. Nie dość, że nic nie waży, to jeszcze prawie nie zajmie miejsca w torbie. Odzież z poliestru cechuje się także wyjątkowo dużą wytrzymałością i trwałością. Jest bardzo odporny na działanie promieni UV, substancji chemicznych i innych szkodliwych czynników. Nie straszne mu także ścieranie, barwienie czy atak moli. Kolor poliestrowej tkaniny jest wyjątkowo trwały, bardzo rzadko się odbarwia, spiera lub blaknie. Co więcej, tkaniny syntetyczne, w przeciwieństwie do naturalnych, bardzo rzadko wywołują jakiekolwiek alergie.

Nieoczywiste wady

Czytając powyższy spis zalet poliestru można pomyśleć, że to materiał idealny. Cóż, niestety tak nie jest. Posiada on także całkiem sporo wad, które mogą dotkliwie uprzykrzyć życie podczas noszenia wykonanych z niego ubrań. Można to odczuć szczególnie latem, gdy na dworze panuje uciążliwy upał. Poliester, jako tkanina sztuczna ma to do siebie, że nie oddycha i mocno się elektryzuje. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy ubranie zaczyna przylepiać się do ciała. Nie jest to ani estetyczny ani komfortowy efekt. Latem noszenie poliestrowych bluzek sprzyja mocniejszemu poceniu, a co za tym idzie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Gorszej jakości tkaniny mogą cechować się także tandetnym połyskiem i nieprzyjemną w dotyku fakturą. Pozostaje jeszcze jeden negatywny aspekt dotyczący wytwarzania poliestrowej odzieży. Produkcja tekstyliów tego typu wymaga dużych ilości surowców, energii i wody. Ten aspekt jest jednak dyskusyjny, ponieważ proces uprawy i przetwarzania naturalnych surowców włókienniczych również w znaczny sposób narusza równowagę ekologiczną. Przy produkcji bawełny stosuje się ogromne ilości środków owadobójczych oraz pestycydów, które także stanowią zagrożenie dla środowiska.

Indywidualny wybór

Jak widać, tkaniny syntetyczne mają swoje dobre i złe strony. Nie należy rezygnować z noszenia ubrań poliestrowych tylko dlatego, że tak mówią niektóre artykuły w gazetach. Wybór powinien należeć do nas. Jeżeli coś nam się podoba i jest komfortowe podczas noszenia, to nie trzeba z tego rezygnować tylko z powodu składu na metce.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna