Kupujemy fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych akcesoriów dla dziecka, zwłaszcza jeśli chcemy bezpiecznie podróżować samochodem. Warto o nim pomyśleć już podczas kompletowania wyprawki dla noworodka ponieważ, by wybrać odpowiedni i dobrej jakości fotelik trzeba poświęcić temu tematowi dłuższą chwilę. Zobacz, jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka.

Rozmiary fotelików samochodowych

Rodzice, którzy nie wiedzą, jak wybrać fotelik samochodowy powinni zacząć od wybrania odpowiedniego rozmiaru. Foteliki samochodowe dla dzieci są podzielone na pięć grup pod względem wagi dziecka:

  • grupa 0 dla niemowląt o wadze mniejszej niż 10 kg
  • grupa 0+ dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg
  • grupa I dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg
  • grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg
  • grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

To podstawowy podział fotelików, ale możemy spotkać się również
z innym przedziałem wagowym, jak 0-10 kg, 0-13 kg, 0-18 kg, 0-25 kg, 9-18 kg, 9-25 kg, 9-36 kg, 15-25 kg, 15-36 kg, 22-36 kg.

Foteliki samochodowe mogą być zaszeregowane również pod kątem innego kryterium niż waga dziecka. Norma UP R129, zwana popularnie i-Size, skupia się bardziej na innym czynniku niż waga, a mianowicie na wzroście dziecka. Foteliki dobierane są więc głównie do wzrostu, a wytyczne umieszczone są na charakterystycznych, pomarańczowych etykietach na boku fotelika.

Według normy UP R129, niemowlęta i dzieci do 15 miesiąca życia muszą podróżować tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu podczas wypadku mali pasażerowie są lepiej chronieni, bo naprężenia powstające przy zderzeniu czołowym rozchodzą się po powierzchni skorupy.

Kupując fotelik dla noworodka, należy zwrócić również uwagę,  by fotelik posiadał wkładkę redukcyjną, czyli rodzaj małego materacyka z bocznymi osłonkami, który dodatkowo chroni przed kołysaniem się główki na boki. Będzie ona bardzo pomocna, zwłaszcza, gdy maluszek urodzi się o niewielkiej wadze
i będziemy chcieli zmniejszyć rozmiar fotelika tak, by właściwie zabezpieczał on maluszka podczas jazdy.

Sposoby mocowania fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy dla dziecka powinien być dopasowany nie tylko do wagi oraz wzrostu dziecka, ale również do modelu samochody, którym będziemy z dzieckiem podróżować. Foteliki samochodowe występują w różnych modelach i nie zawsze pasują do każdego typu samochodu. Bardzo ważne więc, by przed zakupem przymierzyć, czy fotelik będzie odpowiednio przylegał do fotela samochodu. Tylko właściwe dopasowanie fotelika będzie gwarantowało nam bezpieczne przewożenie dziecka podczas jazdy.

Przeczytaj także:  Witamina D3 gwarantem prawidłowego rozwoju dzieci

Istotny jest również sposób mocowania fotelika i warto zwrócić na to uwagę, ponieważ przekłada się on na poziom bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy. Do wyboru mamy:

  • dwa punkty zakotwiczenia: zaczepy ISOFIX oraz Top Tether (TT), tak zwany górny pas mocujący oraz noga podpierająca
  • jeden punkt zakotwiczenia ISOFIX oraz noga podpierająca
  • trzypunktowy samochodowy pas bezpieczeństwa oraz napinacze pasa
    i noga podpierająca
  • fotelik mocowany wyłącznie za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że fotelik dla dziecka ustawiony pod niewłaściwym kątem może nie spełniać swojej funkcji. Podczas nagłego hamowania, siła nacisku będzie oddziaływała na szyję i głowę dziecka, dlatego nim wyruszymy w drogę musimy mieć pewność, że fotelik jest właściwie ułożony.

Pod fotelikiem nie powinny znajdować się także żadne kocyki czy podkładki, fotelik powinien przylegać bezpośrednio do fotela, ponieważ w razie kolizji bądź wypadku nie będzie on wystarczająco stabilny.

Certyfikaty są obowiązkowe.

Wiele fotelików samochodowych, zwłaszcza tych, które możemy kupić
w supermarketach, nie posiadają wymaganych certyfikatów a mimo to są
w sprzedaży. Trzeba więc bardzo dokładnie sprawdzić przed zakupem czy fotelik, który wybraliśmy będzie go posiadał, a mówimy tutaj o certyfikacie bezpieczeństwa ECE.

Europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 oznacza zgodność wyrobu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi w Europie, wyznaczanymi prawnie przez dokument: ”ECE R44-03 Uniform provisions concerning the approval of restraining devices for child occupants of power-driven vehicles (child restraint system), United Nations, Genewa, 2001”.  ECE R44-04 jest dużo nowszym dokumentem, ale to również jedynie standard dopuszczający fotelik do sprzedaży.

Informacja, że fotelik, który chcemy kupić jest wyprodukowany zgodnie
z wytycznymi bezpieczeństwa jest bardzo istotna, ale chcąc mieć pewność, że fotelik nie zawiedzie nas nawet w przypadku poważnej kolizji, powinniśmy sprawdzić, jak został on oceniony w testach zderzeniowych.

Przeczytaj także:  Spacerówka do samolotu - lot samolotem a spacerówka

Czym są testy zderzeniowe fotelików samochodowych

Testy zderzeniowe wykonuje się po to, by sprawdzić, jak dany fotelik zachowa się podczas zderzenia i w jakim stopniu jest w stanie zabezpieczyć dziecko. Badania przeprowadzone są przy średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h symulując zderzenia czołowe oraz boczne, a także boczno-czołowe. Testy zderzeniowe wykonuje się na sankach przyspieszeniowych, które są wyposażone w standardową kanapę lub kadłub nadwozia samochodu. Manekina
w „odpowiednim wieku” zapina się w foteliku i mocuje do kanapy za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa lub zaczepów Isofix. Następnie sanki symulują czołowe uderzenie w ścianę przy prędkości 70 km/h a precyzyjne urządzenia pomiarowe zainstalowane na sankach i na manekinie pozwalają ekspertom sprawdzić, jak fotelik dobrze chroni dziecko, a oprócz tego mierzą:

  • jak daleko do przodu przesuwa się głowa
  • jak duże podparcie ma głowa
  • obciążenie szyi oraz brzucha
  • przyspieszenie klatki piersiowej, miednicy oraz głowy.

Do najpopularniejszych testów zderzeniowych możemy zaliczyć niemiecki test ADAC, który jest jednym z najbardziej respektowanych testów fotelików na świecie. Test ADAC jest o 50% bardziej wymagający i rygorystyczny niż norma R4404.

Wysoko kształtują się również testy zderzeniowe ÖAMTC (OEAMTC). To testy fotelików samochodowych przeprowadzane przez austriacką organizację OAMTC. Ocena fotelika samochodowego w tym teście składa się z kilku części. Pod uwagę w badaniu, podobnie jak w teście ADAC bierze się: bezpieczeństwo dziecka, sposób montażu, obsługę, ergonomię/komfort dziecka w foteliku oraz zanieczyszczenia.

Warto wymienić również szwajcarskie testy zderzeniowe wykonywane przez instytut TCS, w których analizuje się następujące kryteria: bezpieczeństwo, obsługę/ergonomię, zawartość substancji szkodliwych, czyszczenie oraz przetwarzanie.

Fotelik samochodowy dla dziecka, który dobrze przeszedł testy zderzeniowe będzie z całą pewnością najlepszym wyborem, oczywiście jeśli tylko dopilnujemy, by został on odpowiednio zamocowany w samochodzie i pasy dziecka były zawsze zapięte.

Dodaj komentarz

Informacja prawna