Kompendium wiedzy o kamieniach szlachetnych

kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne znajdują zastosowanie w branży jubilerskiej od wielu lat – jeszcze przed nastaniem naszej ery. W starożytności były do dyspozycji jedynie najbogatszych osób i stanowiły synonim luksusu. Obecnie są na wyciągnięcie ręki i dostępne do kupienia w każdej galerii handlowej. Zmieniło się także przeznaczenie tych kamieni – uprzednio były chętnie wykorzystywane w sprawowaniu kultu religijnego czy ezoteryce. Znajdowały także zastosowanie w alternatywnych metodach leczenia i łagodzenia przebiegu choroby. Pomimo obecnej zmiany ich przeznaczenia nadal są obecne w niemal każdej kulturze. Dziś pełnią rolę raczej ozdobną i wykorzystuje się je w jubilerstwie. To tłumaczy, dlaczego warto zapoznać się z nimi bliżej i wiedzieć czym się charakteryzują. Lista kamieni szlachetnych została sporządzona około 100 lat temu – poniżej znajdziesz niezbędną wiedzę w pigułce!

1. Jak poprawnie nazywać kamienie?

2. Historia kamieni szlachetnych

3. Współczesna rola kamieni szlachetnych

Jak poprawnie nazywać kamienie?

Kamienie szlachetne stanowią przykład ultracennych kruszców – ta elitarność wynika również z rzadkości ich występowania. To, co je wyróżnia to gładka struktura, wysoki stopień przejrzystości i krystaliczna czystość. To, co wyróżnia je na tle innych to przede wszystkim intensywne kolory oraz wysoki stopień połysku – nadrzędną zaletą jest jednak wysoka trwałość – powyżej 7 w skali Mohsa. Co oznacza ten wynik? Przede wszystkim ten wynik wskazuje na to, że kamienie są odporne na wszelkie zarysowania – mogą także rysować szklane powierzchnie, a same ulegają zarysowaniu przy kontakcie z minerałami cechującymi się wyższą twardością.

Często w konfuzję może wprowadzać podział na kamienie szlachetne i półszlachetne. Najprościej rzecz ujmując – kamienie półszlachetne to takie, które wykazują niższy stopień twardości od kamieni szlachetnych. Z kolei kamień ozdobny to taki, która posiada niższą szlachetność. Dla rozjaśnienia sytuacji poniżej czytelny podział.

Kamienie szlachetne to na przykład:

– diamenty,

szmaragdy,

– topazy,

– rubiny,

– perły,

– koral.

Opale są często wykorzystywane wraz z diamentami przy wytwarzaniu współczesnych pierścionków zaręczynowych, podobnie jak niebieskawy tanzanit.

Kamienie półszlachetne to z kolei:

– jaspisy,

– onyksy,

– agaty,

– jadeity,

– marmur.

Historia kamieni szlachetnych

Na rodzimym gruncie kamienie usiłowano wydobywać już w XIII wieku, ale przebiegało to bez większego sukcesu. W Polsce można bowiem znaleźć takie surowce jak np. złoto, chalcedon w wielu odmianach czy szmaragdy. W przypadku kamieni ozdobnych są to m.in. jaspisy, kryształy górskie czy agaty.

W Chinach antycznych nefryt stanowił przykład najpopularniejszego kamienia szlachetnego – cechuje się on zielonkawym kolorem i był wówczas używany do produkowania amuletów, rzeźb oraz broni. Co więcej, był także wykorzystywany w ramach opóźniania procesu rozkładu zwłok po śmierci.

Starożytny Egipt słynął z kolei z powszechnie tam występującego lapis lazuli. Dość często był poddawany proszkowaniu w celu pozyskania niebieskiego pigmentu. Najczęściej był on jednak wykorzystywany przy zdobieniu złotych masek w grobowcach faraonów, jak np. na sarkofagu Tutanchamona. Zamiłowanie do tego koloru mogło wynikać z podobieństwa tego odcienia do koloru nieba nocą. Symbolizował on życie i był określany jako kamień bogów. Część osób w tamtym okresie wskazywała także niemal na boskie właściwości tego kamienia.

Ciekawostkę stanowi fakt, że najstarsza kopalnia lapis lazuli pojawiła się około 9 tysięcy lat temu i działa po dziś dzień. Starożytny Egipt słynął również z turkusów wykorzystywanych przy wytwarzaniu talizmanów.

Średniowiecze z kolei przyniosło zmianę postrzegania szmaragdów – były one powiem uważane za narzędzie demonów. Zwykło się wówczas uważać, że szmaragdy strzegły tajemnic piekieł – były zatem często wykorzystywane przez czarnoksiężników.

Współczesna rola kamieni szlachetnych

Obecnie takie kamienie jak diamenty, topazy, tanzanit czy opal są chętnie wykorzystywanym materiałem w jubilerstwie. Zwykło się odchodzić już od przypisywania im magicznych czy leczniczych właściwości, zwiększyła się także ich dostępność. Dziś w każdej galerii handlowej można przebierać wśród propozycji pierścionków wisiorków czy kolczyków z tymi kamieniami. Ewentualną barierą mogą być jedynie koszty, jednak praktyka pokazuje, że można z powodzeniem dobrać dla siebie optymalne rozwiązanie z mniejszym kamieniem w przystępnej cenie. Podarowanie bliskiej osobie takiego luksusowego prezentu zostanie z pewnością docenione. Sprawdzi się także jako podarunek z okazji okrągłej rocznicy ślubu czy narodzin dziecka. Ważne życiowe chwile są warte celebrowania właśnie takimi unikatowymi prezentami, które będą przypominały o ważnej chwili czy osobie. Wszystko zależy od pomysłodawcy, okazji i dostępnego na ten cel budżetu. Jedno jest pewne – obecnie kamienie szlachetne nie są zarezerwowane wyłącznie dla elity, jeśli zatem zależy Ci na zapewnieniu efektu wow bliskiej Ci osobie – nie zwlekaj i wybierz odpowiedni kamień!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna