Czy firanki w kuchni muszą być nudne?

firany w kuchni

Firanki do kuchni często postrzegane są jako praktyczny dodatek, który niewiele ma wspólnego z dekoracją. Stąd firanki niepasujące, źle dobrane, nudne, nijakie. Nie musi tak być! Kuchenna firanka ma prawo przyciągać wzrok nietuzinkowym wyglądem.

Firanki do kuchni – jak dobrać ich długość

Długie firanki uważane są za bardziej dekoracyjne i to taką długość zwykle uznaje się za najbardziej efektowną. Jednak nie w każdej kuchni znajdzie się miejsce dla długich firan. Okno często znajduje się nad blatem kuchennym, więc z oczywistych powodów powieszenie długiej firanki jest niemożliwe.

W większości przypadków w kuchni najlepiej sprawdzają się firany krótkie, kończące się tuż nad parapetem lub blatem. Istotne jest, by firanka zasłaniała dolną krawędź okna, bo to tam najczęściej pojawiają się prześwity zaburzające poczucie intymności.

Warto pamiętać, że długość firan zależy od tego, w jaki sposób upniemy je na karniszu. Firanki na przelotkach i na flexach będą finalnie dłuższe od firan powieszonych na żabkach lub agrafkach przymocowanych do kółek. Przy zamawianiu firan na wymiar warto o tym pamiętać i z góry ustalić sposób upinania.

Firanki do kuchni – czy zawsze muszą być gładkie?

Oczywiście, że nie! Gładkie firanki są bardzo dekoracyjne, zwłaszcza jeśli je oryginalnie upniemy, ale nie oznacza to, że w kuchni nie sprawdzą się firany dekorowane.

Przy wyborze firan, zarówno gotowych, jak i na wymiar, warto kierować się ogólnym stylem kuchni. Jeśli postawiliśmy na skandynawski minimalizm, faktycznie najlepiej sprawdzi się gładka firanka. W kuchni w stylu boho, urban jungle lub eko można postawić na stylowy żakard. Kuchnia industrialna to dobre miejsce dla firan z dekoracyjnym pasem w innym kolorze lub wykończeniem gipiurą. W dekoracyjnej kuchni w stylu glamour najlepiej sprawdzą się firanki zdobione srebrną nicią, które delikatnie lśnią w słońcu.

Przeczytaj także:  Kolorowa i pełna swobody łazienka – jak ją urządzić?

Jeśli okno kuchenne jest małe, warto rozważyć powieszenie zazdrostki. To nieduża firanka, która przesłania tylko dolną część okna. Mocuje się ją bezpośrednio do ramy okiennej, np. za pomocą żyłki i haczyków. Dzięki temu, że górna część okna jest odsłonięta, do środka dostaje się więcej światła słonecznego. To rozwiązanie poleca się przede wszystkim do kuchni w stylu rustykalnym i vintage. Sprawdzi się też w we wnętrzach w stylu retro, zwłaszcza tych stylizowanych na lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Alternatywą dla zazdrostek mogą być firany panelowe z oryginalnym wykończeniem.

Duży wybór kuchennych firan można znaleźć w sklepie: https://alena-firany.pl/firany-do-kuchni.html.

Firany do kuchni – gotowe czy na wymiar?

Firanka kuchenna powinna być dobrze dopasowana do rozmiaru okna. Wybierając firany gotowe, jesteśmy niejako skazani na uniwersalny rozmiar, najczęściej wybierany przez klientów. Jest wielce prawdopodobne, że to rozwiązanie sprawdzi się i w naszej kuchni, ale nie zawsze tak jest.

Firany na wymiar co prawda są nieco droższe od firan gotowych, ale mają dodatkowe zalety. Przede wszystkim możemy samodzielnie zadecydować o ich rozmiarze, wzorze i kolorze. Pozwala to wybrać firanki idealnie dopasowane do aranżacji kuchni. Ponadto to my decydujemy, jak będą mocowane firany na karniszu, możemy zamówić firany na przelotkach określonego rozmiaru lub na taśmie marszczącej dającej konkretny stopień marszczenia. Te i inne niuanse decydują o ostatecznym efekcie i nie powinny być lekceważone. To właśnie dzięki ich starannemu przemyśleniu okno kuchenne nigdy nie będzie postrzegane jako nudne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna