W dzisiejszych czasach, szybkie tempo życia i pościg za pieniądzem, mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych. Długotrwały stres lub brak zdrowych nawyków żywieniowych w dużym stopniu, może skutkować w przyszłości problemami z sercem.
Echo serca, czyli inaczej echokardiografia, jest to znana od dawna nieinwazyjna metoda, która służy do diagnozy pracy serca przy pomocy fal ultradźwiękowych. Badanie to jest wykonywane poprzez przyłożenie do klatki piersiowej pacjenta głowicy aparatu ultrasonograficznego, co pomoga w wyświetleniu na monitorze obrazu bicia serca.
Co pozwala zdiagnozować badanie echo serca ?
Echokardiografia pozwala ocenić każdemu kardiologowi pracę serca danego pacjenta, stan jego zastawek, komór serca oraz może pomóc w wykryciu genetycznych wad serca lub innych dolegliwości z zakresu zaburzeń rytmu serca. W badaniu takim można zdiagnozować wypadanie płatka zastawki mitralnej oraz problem z niedomykalnością zastawek. Badanie takie jest bardzo pomocne do oceny wielkości serca, przepływu krwi w obrębie przedsionków i obu komór serca. Ponadto pozwala zdiagnozować miniony zawał, przebyty nowotwór serca oraz obecność płynu w osierdziu i skrzepliny w jamach serca.
Jaką metodą wykonuje się echo serca ?
Kardiolog najczęściej wykonuje badanie echo serca w wyciszonym pomieszczeniu. Zazwyczaj jest wykonywane badanie przezklatkowe. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie takiego badania przez przełyk. Ma to miejsce na przykład przy podejrzeniu rozwarstwienia aorty oraz w zdiagnozowaniu znajdującej się skrzepliny w jamach serca. Innowacyjną techniką echa serca jest echokardiografia dopplerowska.
Jakie są wskazania do wykonania badania echa serca?
Echokardiografię wykonuje się, w celu diagnostyki różnych chorób takich jak: choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowego, zawał serca, zapalenie wsierdzia oraz przy podejrzeniu wad serca. Badanie to jest także pomocne przy wykrywaniu przyczyn arytmii oraz szmerów serca. Profilaktycznie lekarz może je wykonać w monitorowaniu wykrytych wad serca pacjenta oraz po zapaleniu mięśnia sercowego, zawale, czy przy chorobie niedokrwiennej serca.
W celu odbycia badania echa serca techniką przezklatkową, nie są konieczne do tego żadne przygotowania. Z kolei na badanie serca przez przełyk należy przyjść na czczo.
Jak jest prawidłowa norma oraz jak prawidłowo interpretować echo serca?
Echokardiografia to badanie, podczas którego kardiolog mierzy tak zwaną frakcję wyrzutową, która może określić rodzaj wystąpienia ryzyka w zakresie schorzeń układu krwionośnego. Oznacza to ilość przepompowanej krwi przez serce w ciągu jego skurczu. W badaniu tym najczęściej oceniana jest frakcja wyrzutowa lewej komory. Prawidłowa norma w badaniu echa serca powinna wynosić od 60 do 65 procent.
Frakcja wyrzutowa powyżej normy nie jest oznaką istnienia zagrożenia życia człowieka ze względu na jego nie najlepszy stan zdrowia. Z kolei niższe od normy wartości mogą oznaczać słabą wydolność mięśnia sercowego. Wyniki z tego badania pozwalają określić, czy mogą wystąpić u chorego schorzenia takie jak wcześniej przebyty zawał serca. Ponadto niższa frakcja wyrzutowa może występować z powodu nieleczonej choroby serca lub nadciśnienia.
Przed wykonaniem tego badania należy poinformować lekarza o tym, czy kiedykolwiek miało się problemy z sercem. Takie informacje są bardzo istotne dla interpretacji wyników badania.
Co prawda echokardiografia przezklatkowa jest raczej bezpieczna, gdyż podczas badania wykorzystywane się fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które to nie mają szkodliwego wpływu na ludzki organizm, niemniej jeśli chodzi o przezprzełykowe echo serca, to w niektórych przypadkach mogą wystąpić nudności, ból, duszności czy spowolnienie rytmu serca.