Kolka jelitowa jest zjawiskiem występującym zazwyczaj u najmłodszych dzieci. Związana z nią płaczliwość najczęściej ustępuje samoistnie po ukończeniu pierwszych sześciu miesięcy życia. Kolka jest przypadłością o niejasnym pochodzeniu, jednak uważa się, że główną przyczyną pojawienia się problemu są kłopoty trawienne. Zaburzenia trawienia u niemowlaka często wywołują wzdęcia, które skutkują bólem w mechanizmie ucisku ścian jelit.
Skąd biorą się gazy w jelitach?
Gazy pokarmowe wewnątrz jelit mają pochodzenie endogenne lub egzogenne. Pojawianie się powietrza atmosferycznego w jelitach jest wywołane przez połykanie haustów powietrza wraz z pokarmem. Niezależnie od diety kolka może się więc pojawić w przypadku nieuważnego podawaniu dziecku pokarmu. Karmienie piersią w pozycji niewygodnej dla dziecka może skutkować niepożądanym skutkiem, jakim jest połykanie powietrza. Nauka poprawnego karmienia oraz wypracowanie własnych metod może przyczynić się do zmniejszenia problemu kolki.
Dieta dziecka wpływa natomiast na endogenne wytwarzanie gazów jelitowych. Mikroorganizmy znajdujące się naturalnie w jelicie, prowadząc swój własny metabolizm, korzystają ze składników pokarmowych dostarczanych z pożywieniem. Skład mleka matki jest ściśle związany z jej dietą. Obecność alergenów w mleku wpływa na jego skład mikro- i makroelementarny, który jest modyfikowany w zależności od sposobu odżywiania się matki. Unikanie najczęstszych alergenów oraz ustalenie racjonalnej diety przez matkę pozwala na dostarczenie dziecku lepiej przyswajalnego dla niego pokarmu. Pokarm niestymulujący wzrostu i metabolizmu bakterii produkujących gaz pozwala na zmniejszenie ryzyka pojawienia się kolki. W niektórych przypadkach racjonalnym rozwiązaniem jest karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym zamiast naturalnego.
Co oprócz diety?
Wprowadzenie idealnej diety dla niemowlaka jest czasem bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Gromadzenie się gazów w jelicie malucha bywa też spowodowana mniej uchwytną przyczyną. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby oprócz działań przyczynowych stosować metody objawowo pomagające w kolce. Jedną z nich jest używanie preparatów opartych na symetykonie, takich jak krople na wzdęcia Espumisan 100 mg/ml. Jest to związek obniżający napięcie powierzchniowe pęcherzy powietrza w jelitach dziecka. Zmniejszenie napięcia skutkuje następnie rozpuszczeniem mas gazowych w treści pokarmowej, co powoduje redukcję substancji w jelitach.
Objawowe działania pomagające pozbyć się kolki to również zwyczajna pielęgnacja dziecka. Dotyk rodzica potrafi zdziałać cuda, a zwyczajne przytulenie znacznie zmniejsza poziom subiektywnego odczuwania bólu. Odwracanie uwagi dziecka od dyskomfortu poprzez próbę zainteresowania go np. zabawką to również dobry pomysł w przypadku wzmożonych objawów kolki. Delikatny masaż brzuszka dziecka oraz inne manualne metody ułatwiające dziecku usunięcie nadmiernych gazów często pozwalają na zmniejszenie skutków kolki jelitowej.