Dress code a wygodne sukienki

To, że nie obowiązuje nas dress code jak w brytyjskiej rodzinie królewskiej, nie oznacza, że nie powinnyśmy znać kilku podstawowych zasad, które określają jak powinna wyglądać elegancka sukienka wieczorowa, a jak sukienka pani manager w korporacji.

Do pracy formalnie czy w stylu casual?

Elegancka sukienka kojarzy nam się z prostym krojem i mało rzucającymi się w oczy dodatkami. Jeśli w firmie panują zasady dress code, należy się do nich bezwzględnie stosować, zwłaszcza jeśli te zasady są spisane, a warunkiem przystąpienia do pracy jest podpisanie na nie zgody. Jeśli w firmie nie ma takich spisanych zasad, ale jednak na korytarzach widzimy, że panie ubierają się w sposób formalny, dobrze jest się do tego stylu dostosować, pozostawiając sobie jednak pewne pole do manewru, jeśli idzie o stylizację.

Formalne garsonki czy eleganckie sukienki, jakie zakładamy do pracy, nie powinny szokować krojem ani kolorem. Oczywiście latem można pozwolić sobie na kolory jaśniejsze, a także luźniejsze i zwiewne materiały. Postawić więc można na sukienki taliowane, bawełniane sukienki typu kimono czy sukienki eleganckie z zakładkami. O ile pewna dowolność panuje w kwestii falban czy kontrafałd, nie powinno się na spotkania z klientami ubierać sukienek zbyt wąskich, tych z odkrytymi ramionami ani przesadnie krótkich.

Sukienka koktajlowa – jak dobrać do okazji?

Pierwszą sukienkę koktajlową zaprojektował Christian Dior. “Zwykłą koktajlówkę” i eleganckie sukienki wizytowe różni dowolność formy oraz dobór dodatków. Przyjęło się, że im poważniejsza okazja, tym bliżej do stroju formalnego. Elegancka sukienka na wieczór będzie więc posiadać mniej zdobień, kończyć się mniej więcej na wysokości kolana i nie występować w wąskim kroju ani bardzo jaskrawym kolorze.

Przeczytaj także:  Jak dobrać buty do figury?

Sukienki wieczorowe – czy może być wygodnie i formalnie?

Formalny strój wieczorowy obowiązuje na bardzo ograniczonej liczbie spotkań i przyjęć pod warunkiem. Zawsze obowiązek założenia takiego stroju określony jest w zaproszeniu. Większość z nas nigdy nie spotka się z taką koniecznością, jednak warto wiedzieć czym sukienka wieczorowa różni się od formalnej sukni balowej. Ta druga jest najbardziej eleganckim ze wszystkich damskich strojów. Ubiera się ją jedynie na okazje typu bale, rauty czy niektóre typy wesel. Wieczorowy strój formalny nakłada na kobiety obowiązek wybrania sukienki, która zakrywa buty. O ile w każdym innym przypadku sukienki wieczorowe mogą mieć różną długość i dowolnie eksponować ciało, w przypadku sukni wieczorowych na formalne okazje, krój nie może nadmiernie go eksponować, bo obniża to rangę stroju.

W przypadku eleganckich sukni wieczorowych nie mamy tak silnie określonych reguł, co dopuszcza suknie długie, ale nie rozkloszowane, np. w kształcie litery A. W przypadku kreacji wieczorowej dopuszczalne jest też włożenie spódnicy z koszulą czy damskiego garnituru.

Pamiętajmy, że jeśli na zaproszeniu nie widnieje informacja na temat dress code obowiązującego na danym przyjęciu, należy założyć, że mamy do czynienia ze strojem wizytowym czy smart casual.

fot. tessita.com

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna