Dieta ketogeniczna – sprawdź jak zdrowo schudnąć

dieta

Czy wiesz, że dieta ketogeniczna należy do najpopularniejszych diet ostatnich miesięcy? Jeśli jeszcze nie słyszałaś o ketozie i diecie ketogenicznej – masz teraz okazję, by poznać bliżej rewolucyjny sposób odżywiania. Jak każda dieta – ma ona swoich zwolenników i przeciwników, ale efekty mówią same za siebie – dzięki diecie ketogenicznej można szybko i zdrowo chudnąć. Poświęć chwilę i zapoznaj się z naszym artykułem, który odrobinę przybliży Ci dietę keto i jej podstawowe założenia.

O co chodzi w keto diecie?

Kluczowym założeniem diety ketogenicznej jest naprawdę znaczne ograniczenie spożywania węglowodanów w codziennej diecie. Wbrew powszechnym opiniom – to właśnie węglowodany są przyczyną otyłości i problemów zdrowotnych. Udowodniono, że organizm nie potrzebuje tak dużej ilości węglowodanów, jakie każdego dnia spożywamy. Nawet dietetycy rekomendują spożywanie węglowodanów twierdząc, że to najbardziej optymalny sposób żywienia.

Okazuje się jednak, że dla organizmu najlepszym paliwem są tłuszcze i to właśnie one powinny stanowić podstawę posiłków spożywanych każdego dnia. Oczywiście nie chodzi o kiepskiej jakości tłuszcze! Mamy na myśli tłuszcze pochodzenia zwierzęcego czy oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado.

Osoby, które decydują się na odżywianie zgodne z filozofią keto, powinny spożywać 5% węglowodanów pochodzących z warzyw i owoców niskowęglowodanowych, 20-25% białka i 70-75% tłuszczu.

Organizm, po przejściu keto adaptacji, nie ma najmniejszych problemów z funkcjonowaniem w oparciu o energię pozyskiwaną z tłuszczu. Poza efektem chudnięcia, doświadcza również innych korzystnych aspektów wejścia w ketozę, czyli w stan, w którym organizm pobiera energię z ketonów.

Przeczytaj także:  Wybierz soczewki całodobowe

Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie diety ketogenicznej?

Najszybciej zauważalnym efektem żywienia ketogenicznego jest spadek wagi. Już po 23 dniach można zauważyć, że zbędne kilogramy lecą w dół, a obwody ciała zmniejszają się. Przy dużej masie ciała w pierwszym tygodniu można zgubić nawet 5 kg!

Kolejny cenny efekt to możliwość cofnięcia cukrzycy typu II czy insulinooporności. Przy żywieniu ketogenicznym poziom cukru we krwi znacząco spada. Przy spożywaniu dobrej jakości tłuszczu spada również poziom złego cholesterolu we krwi.

Osiągnięcie stanu ketozy korzystnie wpływa na samopoczucie i poziom energii. Przy spożywaniu posiłków węglowodanowych uczucie senności po posiłkach jest wręcz gwarantowane. Rezygnując z węglowodanów i żywiąc się posiłkami wysokotłuszczowymi – można pozbyć się uczucia senności, a nawet zwiększyć poziom swojej energii.

Badania wykonywane na myszach wykazały, że żywienie ketogeniczne przyczynia się do zmniejszania sie guzów nowotworowych! Gdy odetniemy nowotworowi dostawy węglowodanów – istnieje bardzo duża szansa, że guz się zmniejszy, a być może nawet zniknie!

Dieta ketogeniczna stosowana jest również u osób z chorobą Alzheimera, z padaczką lekooporną. Dzięki ketozie stan zdrowia tych osób ulega poprawie. Poprawia się także ich komfort życia.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna pozwala na spożywanie wielu produktów, które są zabronione na innych dietach. Lubisz jajecznicę na bekonie? To idealne śniadanie w stylu keto! Znasz inną dietę, która pozwala na spożywanie boczku? Lubisz tłustego łososia z sosem maślanym? To genialny pomysł na keto obiad! Wystarczy dobrać do niego keto sałatkę z dużą ilością niskowęglowodanowych warzyw (mix sałat, papryka, ogórek lub pomidorki) i ulubionym serem żółtym lub bałkańskim czy fetą. Jesteś miłośniczką steków z masłem czosnkowym? Następny pomysł na keto obiad gotowy! A co zjeść na kolację? Co powiesz na pastę z makreli i łódeczki z cykorii? Pyszne, zdrowe i w 100% keto!

Przeczytaj także:  Jak leczyć brodawki na stopach?

Chcesz sprawdzić pomysły na smaczny keto obiad i inne posiłki ketogeniczne? Odwiedź stronę AltruismOnline.com i dowiedz się więcej!

Odżywiając się zgodnie z filozofią diety ketogenicznej – nie będziesz odczuwać głodu. Możesz jeść do syta, pod warunkiem, że Twoje posiłki spełniają kryteria posiłków keto. Bardzo szybko zauważysz, że po odstawieniu węglowodanów będziesz dłużej odczuwać sytość. Gdy wejdziesz na wyższy poziom zaawansowania w stanie ketozy, wystarczy nawet jeden posiłek dziennie!

Przed rozpoczęciem stosowania diety ketogenicznej warto skorzystać z porady doświadczonego keto dietetyka, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i przygotować skuteczny plan posiłków keto.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna