przerywany stosunek

Czy stosunek przerywany zabezpiecza przed ciąża, czy jest bezpieczny?!

Oceń ten artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Stosunek przerywany, czyli wycofanie członka z pochwy tuż przed wytryskiem spermy, uznawany jest do dzisiaj przez wiele par za skuteczny i bezpłatny środek antykoncepcyjny. Większość lekarzy uważa jednak, że taka metoda zapobiegania ciąży jest najprostszą drogą prowadzącą do niej. Co gorsza: powoduje spore kłopoty seksualne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Stosunek przerywany wymaga bowiem od obojga partnerów pełnego zaufania i dobrej znajomości swoich ciał, refleksu, a także umiejętności określenia przez kobietę, w które dni tego typu stosunek będzie miał większą skuteczność dla zapobiegania ciąży. Tymczasem jest to główna metoda antykoncepcji stosowana przez nastolatki, jako bezpłatna i najłatwiej dostępna. Przy ich niedoświadczeniu w sferze seksualnej i niewiedzy dotyczącej sposobu funkcjonowania ludzkiego ciała prowadzi najczęściej do „wpadki”, na którą młodzi partnerzy nie są kompletnie przygotowani.

Skuteczność stosunku przerywanego – wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla – to współczynnik wymyślony w 1932 roku przez Raymonda Pearla, określający liczbę niechcianych ciąż, do jakich doszło w efekcie regularnego współżycia, badanego przez rok na grupie stu kobiet. W przypadku stosunku przerywanego wskaźnik Pearla waha się pomiędzy liczbą 15 a nawet 28 kobiet na 100 przebadanych, które w ciągu roku zaszły w ciążę. Przy perfekcyjnej umiejętności praktykowania stosunku przerywanego wskaźnik ten obniża się do czterech, jednak tego typu działania zdarzają się rzadko. Jeżeli stosunek przerywany jest przez cały rok metodą antykoncepcji – ryzyko zajścia w niechcianą ciążę wzrasta aż do 28%.

Ryzyko zapłodnienia, statystyki

Stosunek przerywany znajduje się na przedostatnim miejscu skutecznych metod antykoncepcji według wskaźnika Pearla. Tuż za nim znajdziemy tylko brak jakiejkolwiek antykoncepcji. prezerwatywa - antykoncepcjaTrudno więc zrozumieć, dlaczego do tej pory utrzymuje się przekonanie o jego skuteczności, jeśli współczesne pary chcące świadomie decydować się na rodzicielstwo mają do dyspozycji takie środki, jak tabletki antykoncepcyjne (wskaźnik Pearla w tym przypadku wynosi 0, 2-0, 5), krążki dopochwowe (wskaźnik Pearla – 0, 64), plastry antykoncepcyjne (wskaźnik Pearla – 0, 9), wkładki wewnątrzmaciczne, czyli spirale (wskaźnik Pearla – 1, 3) czy prezerwatywy (wskaźnik Pearla – 3-7). Różnice w statystykach pojawiające się w badaniach wskaźnika Pearla na świecie w tym zakresie wynikają przede wszystkim z ludzkiej omylności lub interakcji, w jakie antykoncepcja medyczna może wchodzić z innymi lekami. Wiele kobiet zapomina bowiem o regularnym przyjmowaniu tabletek. Część z nich stosuje jednocześnie środki antydepresyjne lub antybiotyki, które mogą obniżać skuteczność antykoncepcji. Mimo to, nadal według wszelkich statystyk i obliczeń, stosunek przerywany jest jedną z najmniej skutecznych metod zapobiegania niechcianym ciążom, które często prowadzą do rodzinnych tragedii, a przede wszystkim nieszczęścia dzieci, będących dla rodziców wyrzutem sumienia i niechcianym obowiązkiem.

Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?

Czytając jakiekolwiek forum dotyczące kwestii związanych ze stosunkiem przerywanym, można spotkać się z wypowiedziami zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej metody antykoncepcji. Zgodnie z podanymi wyżej argumentami wysuwanymi w większości przez lekarzy, trudno spodziewać się, że stosunek przerywany w pełni zabezpieczy przed zapłodnieniem. Wymaga on bowiem wyjątkowego zaufania obojga partnerów, świadomości, że mimo wszystko może dojść do niechcianej ciąży, a także wyjątkowego refleksu obu osób, o którym często można zapomnieć w trakcie stosunku. Ponadto stosunek przerywany najczęściej pojawia się jako metoda antykoncepcji używana przez osoby młode i niedoświadczone w kwestiach współżycia, w wyniku czego liczba niechcianych ciąż w tej grupie wiekowej jest znacznie wyższa.

Co to jest preejakulat?

Preejakulat nazywany także wydzieliną przed wytryskiem lub kropelkowaniem to bezbarwny śluz wydostający się z członka tuż przed orgazmem mężczyzny w momencie silnego lub długotrwałego podniecenia seksualnego. Jest on produkowany przez gruczoły opuszkowo-cewkowe i cewkowe i ma za zadanie zobojętnić kwaśny odczyn moczu w cewce moczowej zabijający plemniki, a także odpowiednio ją nawilżyć, stwarzając jak najkorzystniejsze warunki do wytrysku. Według badań przeprowadzonych w 2011 roku w preejakulacie znajdują się znikome ilości żywych plemników. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i u jednego mężczyzny może być ich faktycznie niewiele, a u innego całkiem sporo, co może doprowadzić do niechcianej ciąży. Wystarczy bowiem jeden żywy plemnik, który dotrze z sukcesem do komórki jajowej kobiety, aby stosunek przerywany doprowadził do ciąży, mimo przekonania obojga partnerów, że „zdążyli” przed wytryskiem.

Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Błędne przekonanie dotyczące zabezpieczenia przed ciążą przez stosunek przerywany może wynikać ze źle interpretowanych przesłanek. Większości par niestosujących antykoncepcji i starających się o dziecko zajmuje to obecnie około roku, ze względu na coraz gorszą jakość nasienia u mężczyzn, błędne odczytywanie objawów ciała i odbywanie stosunków w dni niepłodne, a także brak wydzielania preejakulatu przez niektórych mężczyzn. Decydując się więc na świadome i szczęśliwe rodzicielstwo warto pomyśleć nie tylko o poleganiu na intuicji i wierze w swój refleks, ale także dostępności do innego typu środków antykoncepcyjnych, jak prezerwatywa, tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne lub rozwiązania operacyjne, jak podwiązanie jajowodów u kobiety czy wazektomię mężczyzn.

stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany, a ciąża

Wbrew powszechnemu przekonaniu wielu par, stosunek przerywany nie będzie więc najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży, ponieważ plemniki, które mogą zapłodnić kobietę znajdują się nie tylko w ejakulacie – spermie wytryskującej na zakończenie stosunku, ale także w preejakulacie. Żywe plemniki mogą także pozostawać w pochwie do pięciu dni. Nawet przy najlepszych chęciach i refleksie mężczyzny może więc dojść do zapłodnienia. Co gorsza, tego typu stosunek często prowadzić do nerwic seksualnych u mężczyzny oraz kłopotów seksualnych u kobiet i wpływać negatywnie na rytm współżycia.

Stosunek przerywany w dni płodne

Decyzja o współżyciu metodą stosunku przerywanego w trakcie dni płodnych u kobiety może więc skutkować niepożądaną ciążą. Nie wszystkie kobiety są bowiem w stanie ze stuprocentową pewnością określić dni płodne i niepłodne swojego cyklu miesiączkowego. Kierowanie się w takich przypadkach intuicją może skutkować niezbyt przyjemną niespodzianką, a stuprocentową pewność takich obserwacji dają przede wszystkim codzienne badania USG, co jest raczej niemożliwe w większości przypadków.

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Oczywiście, część kobiet cieszących się regularnym cyklem, na podstawie obserwacji swojego śluzu czy mierzenia temperatury, jest w stanie ustalić dni płodne i niepłodne. Wymaga to jednak poświęcenia dłuższego czasu na tego typu obserwacje, zapisywania wyników w kalendarzyku lub specjalnych aplikacjach komórkowych, o czym można łatwo zapomnieć. Poza tym sporo kobiet coraz częściej uskarża się na niewłaściwą regularność cykli, zaburzaną przez stres, intensywną pracę zawodową czy częste podróże, co utrudnia precyzyjne ustalenie czy współżycie w danym dniu w pełni zabezpiecza je przed ciążą. Stosowanie tzw. kalendarzyka, czyli metody statystycznej na obliczenie dni płodnych czy metody Billingsów – polegającej na obserwacji śluzu (innego w dni płodne, innego w niepłodne) połączonych z codziennym pomiarem temperatury, czyli metody objawowo-termicznej, jest oczywiście polecane przez lekarzy w celu lepszego poznania specyfiki funkcjonowania własnego organizmu. Jednak pełne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i radość z udanego współżycia dadzą tylko inne metody antykoncepcji.

Stosunek przerywany podczas okresu

Częstym sposobem na zabezpieczenie przed niechcianą ciążą jest stosunek przerywany w trakcie okresu u kobiety, jeżeli jej cykl nie jest krótszy niż 26 dni i nie myli okresu z krwawieniem śródcyklicznym, występującym u niektórych. Według statystyk, ryzyko zajścia w ciążę w tych dniach wynosi 0, 017%. Jednak dla większości kobiet współżycie w te dni nie jest specjalnie komfortowe. Wydzielająca się krew miesiączkowa ma specyficzny zapach, a okolice intymne kobiet w tym czasie są bardziej wrażliwe na podrażnienia. Dla większości kobiet dni okresu to także trudny psychicznie czas i pojawiające się intensywne bóle, u niektórych prowadzące nawet od omdleń czy wymiotów. Trudno więc spodziewać się, aby w takim stanie partnerka miała jeszcze ochotę na podjęcie współżycia.

Stosunek przerywany po ciąży i w okresie karmienia piersią

W okresie po urodzeniu dziecka kobieta ma małe szanse na zajście w ponowną ciążę, zwłaszcza jeśli uda się jej karmić dziecko piersią. W takim przypadku ważne są także takie okoliczności, jak karmienie dziecka wyłącznie piersią, bez używania mleka modyfikowanego, na żądanie, bez przerw dłuższych niż sześć godzin, a do terminu porodu minęło już maksymalnie 12 tygodni. Dziecko powinno być także karmione co najmniej 100 minut każdego dnia, a u kobiety nie wystąpiła jeszcze po porodzie miesiączka.

Czy stosunek przerywany jest ciężkim grzechem?

Czy stosunek przerywany jest ciężkim grzechem?Kwestie związane ze stosunkiem przerywanym praktykowanym przez osoby wierzące, jako naturalna metoda antykoncepcji zalecana przez kościół katolicki, są szczególnie skomplikowane. Wiążą się bowiem z całą sferą etyki seksualnej nauczanej w kościele katolickim i pojęciem grzechu. Według badań doktor Wandy Półtawskiej przedstawionych w artykule „Wpływ postawy antykoncepcyjnej na małżeństwo” przeszło połowa małżeństw wierzących praktykowała stosunki przerywane, uznając je za bardziej naturalną metodę zapobiegania ciąży, niż tabletka antykoncepcyjna. Jak podała doktor Półtawska: „Przerywanie stosunku jako metoda działania (…) pozostawia mężczyźnie odczucie własnej męskości, która przejawia się w fakcie, że to on działa i on bierze niejako na siebie całą odpowiedzialność. Zresztą niektórzy mężowie tak się wypowiadają: „Ja to biorę na własne sumienie”. Równocześnie sumienie to jest spokojne. Zaskakujący jest bowiem fakt, iż wielu ludzi – katolików, mimo jednoznacznego stanowiska teologii moralnej, nie uważa tego zachowania za grzech.”
Zgodnie z nauką katolicką, grzechem ciężkim jest przede wszystkim wykroczenie przeciw Bogu, co w sferze seksualnej odnosi się do naruszenia bożego porządku stworzenia. Stosunek przerywany można więc uznać za ingerencję w naturalne dzieło boże, a więc czyn grzeszny. Ponadto często wiąże się on z krzywdzeniem drugiej osoby, również będącym grzechem. Nerwice, zaburzenia rytmu współżycia i pozbawienie obojga partnerów naturalnej przyjemności z tego aktu mogą być więc uznane za grzech.

Negatywne skutki stosunku przerywanego

Stosunek przerywany w przekonaniu niektórych par może być skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, warto jednak zwrócić uwagę na jego negatywne skutki, przede wszystkim w sferze ludzkiej psychiki. Może one bowiem wywołać psychiczne zahamowania przed stosunkami u kobiet, które decydując się na taki rodzaj współżycia stają się nadmiernie nerwowe i nie osiągają pełnej satysfakcji seksualnej. Obawa przed zapomnieniem się przez partnera w łatwy sposób może stać się przyczyną oziębłości seksualnej. Co najciekawsze, mężczyźni, dumni ze swojego „opanowania” zabezpieczającego kobietę przed niechcianą ciążą, najczęściej nie postrzegają kobiecej oziębłości jako efektu swoich działań.
Z kolei mężczyźni praktykujący stosunek przerywany jako metodę antykoncepcji mogą coraz częściej mieć przedwczesny wytrysk, a ponadto stają się nadmiernie drażliwi i nerwowi. Według badań powstające napięcia i stresy w związkach są bardzo często efektem stosunku przerywanego. Zdrowa, radosna satysfakcja ze współżycia, poczucie partnerstwa i bezpieczeństwa powinny więc być wspomagane dostępnymi na rynku środkami antykoncepcyjnymi o wyższej skuteczności niż stosunek przerywany.


Przeczytaj również:

Czym powinien charakteryzować się dobry wózek spacerowy? Wybór odpowiedniej spacerówki jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się na komfort spacerowania zarówno po stronie rodzica, jak i dziecka. Niedopaso...
Perfekcyjny makijaż oczu na wieczorne wyjście Kobiety, które rezygnują z wykonywania dziennego makijażu, często lubią podkreślać nim urodę na wieczorne wyjścia. W końcu spotkanie z przyjaciółmi w ...
Rozszerzenie diety niemowlaka – co powinno jeść dziecko po 1. roku życia? Czasami rodzice nie wiedzą, jak powinno przebiegać rozszerzanie diety u swojego rocznego dziecka. W menu rocznego dziecka nie może znajdować się już t...
Status związku: online Niezależnie od tego, co teraz robimy, gdzie aktualnie jesteśmy, ile mamy lat i jaki jest nasz status społeczny wszyscy mamy jedną cechę wspólną. Ludzi...
Zalety hotelu Spa z basenem nad morzem Rejony nadbałtyckie w połączeniu z doskonałą infrastrukturą jaką oferują hotele nad morzem z basenem to wymarzona alternatywa na wakacyjny wypoczynek ...
Farbowanie włosów a ciąża Farbowanie włosów przez kobiety będące w ciąży już od wielu lat budzi mnóstwo kontrowersji. Zdania są podzielone. Istnieje tylu zwolenników farbowania...
Bielizna erotyczna – bo pewność siebie jest najważniejsza Każda kobie niezależnie od wieku powinna czuć się seksowna i pewna siebie. Bardzo pomoże jej w tym bielizna erotyczna. Poprawi ona także jakość życia ...
Jakie są pierwsze objawy menopauzy? Każda kobieta podlega nieubłaganym prawom natury – najpierw dojrzewa, pięknieje w oczach i rozkwita, … a później już tylko się starzeje. Niestety, pro...
Onycholiza – przyczyny, rodzaje i leczenie onycholizy Na skróty: - Czym jest onycholiza - Przyczyny - Onycholiza nabyta - Pierwotna i wtórna - Onycholiza polekowa - Leczenie onycholizy - Zap...
Czy Twoje dziecko potrzebuje konsultacji u laryngologa? Laryngolog dziecięcy to lekarz, który zajmuje się diagnozą, a następnie leczeniem schorzeń nosa, gardła, uszu, a także narządu równowagi. Wszystko to ...