Czy podanie probiotyku w kroplach niemowlakowi to dobry pomysł?

niemowlę na dywanie

Podawanie jakichkolwiek leków czy suplementów najmłodszym dzieciom zawsze wzbudza w rodzicach strach i niepewność. Pojawiają się obawy przede wszystkim o zakrztuszenie, ale i o to, czy preparat odpowiednio się przyjmie. W jakiej formie najlepiej podawać probiotyki dla niemowląt?

Czy warto podawać niemowlęciu probiotyki?

Podawanie nawet najmłodszym dzieciom probiotyków nie ma żadnych skutków ubocznych, a zawarte w nich dobre bakterie oraz drożdże wykazują korzystny wpływ na zdrowie, m.in.:

  • regulują pracę jelit
  • stymulują układ immunologiczny
  • tworzą warstwę ochronną dla układu pokarmowego
  • chronią organizm przez patogenami
  • wspomagają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i syntezę witamin

 

Znaczenie ma jednak regularność podawania probiotyków oraz, co oczywiste, jakość preparatów, jakie się wybiera, a także przeznaczenie – najlepiej wybierać probiotyki dla dzieci sprawdzone pod kątem działania na określoną dolegliwość (np. kolki niemowlęce) czy też przeznaczone dla wzmocnienia naturalnego mikrobiomu organizmu.

Niemowlęta otrzymują naturalne probiotyki wraz z mlekiem matki, pobudza ono również wzrost i aktywność obecnych w ich organizmach kultur bakterii. Mimo wszystko, warto wprowadzić probiotyk do diety dziecka – co jednak powinno być poprzedzone konsultacją z pediatrą – by wzmocnić jego organizm i od pierwszych dni życia budować jego odporność.

Probiotyk dla niemowląt – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są probiotyki w różnych formach, przeznaczone zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci i dorosłych. Z oczywistych względów niemowlętom nie podaje się tabletek, których nie są w stanie przełknąć i które stanowią dla nich zagrożenie życia oraz zdrowia. Dlatego też, jeśli chodzi o probiotyki dla niemowląt, można wybierać takie, które mają formę proszku lub kapsułek typu twist-off do rozpuszczania w płynach lub mleku matki, gotowych mieszanek probiotycznych lub probiotyk w kroplach, do podania z mlekiem lub bezpośrednio do buzi dziecka. Który rodzaj będzie najlepszy dla niemowlaka?

Przeczytaj także:  Czy internetowy dietetyk to dobry pomysł?

Probiotyki dla niemowląt w kroplach – bezpieczna i wygodna forma

Zdecydowanie najbezpieczniejszym wyborem będzie probiotyk dla dzieci w kroplach. Jego podanie nie stanowi żadnego problemu – krople są rozpuszczalne w płynach, więc można je podawać zarówno z mlekiem, jak i wodą, a także zaaplikować bezpośrednio do buzi dziecka, co nie będzie dla niego niczym nieprzyjemnym czy problematycznym, ponieważ zakraplacz przy probiotykach dla niemowląt w kroplach uwalnia niewielkie ilości preparatu, tak by była ona bezpieczna i łatwa do przełknięcia przez malucha.

Wybierając probiotyk dla dzieci w kroplach, można mieć także pewność jego pełnego przyswojenia. W przeciwieństwie innych form probiotyków dla dzieci, które mogą zostać wydalone lub zwrócone wraz z ulewaniem czy refluksem, probiotyk w kroplach dla dzieci jest łatwo i szybko przyswajany przez organizm, dlatego szanse na jego wydalenie są znikome. Także smak jest neutralny, co nie spowoduje u dziecka odruchu wymiotnego.

Probiotyk w kroplach dla dziecka – wygoda dla rodziców

Probiotyki dla niemowląt w kroplach są również wygodne dla rodziców – nie produkuje się zbędnych odpadów, jak w przypadku saszetek czy kapsułek, nie trzeba się męczyć z otwieraniem opakowania, nie trzeba także podawać go z płynami czy rozpuszczać we wcześniej przygotowanych mieszankach. Można mieć go zawsze przy sobie i w każdej chwili bezpiecznie oraz bezproblemowo podać dziecku.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna