Wybrane oleje naturalne i ich wpływ na zdrowie

Każdy człowiek pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem i wspaniałym samopoczuciem. Aby zminimalizować szansę na wystąpienie chorób, warto stosować zarówno zdrową dietę, aktywny tryb życia, jak również w pełni naturalną suplementację, między innymi w postaci olejów.

Oleje tłoczone na zimno, nierafinowane

Na sklepowe półki trafiają zazwyczaj oleje, przy produkcji których wykorzystuje się wysoką temperaturę, oczyszczanie i środki chemiczne. Dzięki temu są one tanie, zyskują długi termin przydatności, nie psują się nawet przy wysokich temperaturach, ale również wykazują szkodliwe działanie na zdrowie.

Przeciwieństwem do nich są oleje nierafinowane, tłoczone na zimno. Dzięki temu zachowują w swoim składzie niezmienione kwasy tłuszczowe wielonienasycone, witaminy i minerały, a co za tym idzie, mają pozytywny wpływ na ludzi.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy posiada duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w idealnej proporcji 2:1. Spośród dostępnych olejów posiada przy tym najmniejszą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie.

Oprócz tego charakteryzuje się on wysoką zawartością innych składników odżywczych, w tym witamin A, K, E, D2 oraz steroli roślinnych. Już dwie łyżki oleju rzepakowego mogą zagwarantować, że do organizmu zostało dostarczone 70% dziennej porcji witaminy E, zalecanej kobietom! Obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu polecany jest szczególnie osobom cierpiącym na choroby układu krążenia i cukrzycę. Pozytywnie wpływa na przemianę materii i pracę mózgu, dlatego jest polecany również przy chorobie Alzheimera.

Olej lniany

Olej lniany uchodzi za najzdrowszy olej na ziemi. Posiada rekordową ilość kwasów Omega-3, gdyż stanowią one aż 50% jego składu. Podobnie jak olej rzepakowy charakteryzuje go wysoka zawartość witamin A, D, E, K oraz silnych antyoksydantów.

Olej lniany polecany jest osobom w każdym wieku i każdej płci. Obniża poziom cholesterolu i chroni przed chorobami układu krążenia. Dzięki wysokiej zawartości ALA zapobiega chorobom układu nerwowego i jest polecany w chorobie Parkinsona. Podobnie jak siemię lniane ma pozytywny wpływ na układ trawienny, dzięki czemu może chronić przed nowotworem jelita grubego.

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka posiada wysoką zawartość dwóch kwasów nienasyconych: linolowego i gamma-linolenowego. Dzięki temu, podobnie jak poprzednicy, wykazuje prozdrowotny wpływ na ludzki organizm.

W pierwszej kolejności ma on dobroczynne działanie na układ odpornościowy, dzięki czemu pomaga w walce z chorobami płuc i oskrzeli, w tym astmą czy alergiami. W okresie jesienno-zimowym wspomaga organizm w walce z przeziębieniami. Kolejne zalety oleju z wiesiołka są szczególnie istotne dla kobiet, gdyż łagodzi on objawy związane z cyklem menstruacyjnym i menopauzą. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn ma dobroczynny wpływ na leczenie niepłodności. Jednym z najważniejszych działań oleju z wiesiołka jest zwalczanie komórek nowotworowych, w tym raka piersi.

  • fot. olejarnia-gaja.pl
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna