Co zrobić, gdy leczenie trądziku nie przynosi rezultatów?

Leczenie trądziku potrafi trwać latami. Często nawet profesjonalne leczenie pod okiem dermatologa nie przynosi zadowalających i długotrwałych rezultatów. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ trądzik ma bardzo różnorodne i skomplikowane podłoże. Niejednokrotnie może się zdarzyć, że metody leczenia, które przynoszą spektakularne rezultaty u jednej osoby, są kompletnie nieskuteczne u drugiej. W zwalczaniu trądziku najważniejsze jest bowiem indywidualne podejście.

Skomplikowane przyczyny trądziku

Na trudności w leczeniu bez wątpienia wpływa fakt, że nie ma jednej, jasno określonej przyczyny trądziku. Na jego powstawanie wpływa mnóstwo czynników, w tym:

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej, a zwłaszcza nieprawidłowy poziom androgenów. Ich nadmierna produkcja lub zwiększona dostępność może stymulować gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum. Nadprodukcja określonych hormonów płciowych może być związana z uwarunkowaniami genetycznymi, niektórymi chorobami (np. PCOS), ale też stylem życia.
  • Czynniki środowiskowe – zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być związane z długotrwałym stresem, dietą bogatą w nabiał lub cukier, nietolerancją pokarmową, zanieczyszczeniem środowiska, paleniem papierosów, a nawet wysoką wilgotnością powietrza.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – często osoby, które zmagają się z trądzikiem stosują nieprzemyślną, drogeryjną pielęgnację, która może powodować wysuszenie skóry, a nawet zaostrzać zmiany. Brak właściwej pielęgnacji może pogłębiać problem trądziku, a także powodować powstawanie nowych zmian.

Leczenie trądziku, który nie chce odejść

Jeśli przez miesiące lub nawet lata próbujemy różnych sposobów pozbycia się trądziku, warto odwiedzić doświadczonego kosmetologa. Bardzo często przyczyną braku efektów w leczeniu jest niedostosowanie kuracji do rodzaju zmian. Specjalista przygotowuje plan leczenia na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz po analizie skóry. W klinice Beauty Address, znanej z kompleksowego leczenia trądziku młodzieńczego i wieku dorosłego, przeprowadza się analizę skóry z użyciem urządzenia Observ 520x. Jest to zaawansowany system do badania stanu, kondycji, dysfunkcji i zaburzeń skóry. Dokładna analiza skóry daje większe szanse na opracowanie kompleksowego i indywidualnego planu leczenia. W kuracji przeciwtrądzikowej wysoką skuteczność wykazują zabiegi na bazie kwasów medycznych (np. salicylowy, azelainowy, pirogronowy), peeling Dermaceutic, Peel Mission, PRXT33, infuzja tlenowa czy Hydrafacial i wiele innych zabiegów. To, czy wybrane metody będą skuteczne, zależy również od przestrzegania zasad pielęgnacji domowej, które opracuje kosmetolog. Połączenie indywidualnej terapii pod okiem specjalisty oraz przemyślanej pielęgnacji domowej daje największe szanse na wyleczenie trądziku – nawet u osób, które mierzą się z tym problemem od wielu lat i jak same mówią – próbowały już wszystkiego.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna