Co założyć, gdy na zewnątrz śnieg i mróz?

Zima potrafi być piękna. Widok okrytych całunem śniegu lasów oraz gór kryje w sobie niezwykły urok. Dla dzieci to czas zabawy w białym puchu, dla dorosłych natomiast okazja do wyjazdu na snowboard lub narty. Jednakże, aby cieszyć się zimą w pełni należy zadbać o odpowiedni strój. Co należy wiedzieć podczas kompletowania stroju, który stawi czoła najsroższym mrozom?

„Na cebulkę” – podstawa zimowego ubioru

O tym, że należy nosić wiele warstw ubrań, słyszał chyba każdy, jednakże warto wiedzieć, dlaczego ta metoda jest tak skuteczna. Ochronę przed niską temperaturą zapewnia nie tylko materiał, ale również powietrze, które bardzo słabo przewodzi temperaturę – zarówno wysoką, jak i niską. Podczas ubierania się „na cebulkę” pomiędzy każdą warstwą odzieży zatrzymane zostaje powietrze, pełniące funkcję dodatkowego izolatora. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest ubranie kilku cienkich warstw ubrania niż nałożenie jednego, grubego swetra.

Wełna, nie bawełna – o materiałach słów kilka

Chociaż bawełna jest niezwykle popularnym materiałem do produkcji ubrań, zupełnie nie sprawdza się ona w zimie. Włókna szybko absorbują wodę, przez co zamoczona bawełna pozostaje mokra przez długi czas, a na dodatek doprowadza do błyskawicznej utraty ciepła. Co więcej, wilgoć sprawia, że ubrania z tego materiału tracą kształt i mogą doprowadzić do otarć – dotyczy to przede wszystkim skarpetek. Z tego powodu podczas zimy warto postawić na wełnę oraz tworzywa sztuczne. Materiały te zachowują właściwości termoizolacyjne nawet po zamoczeniu, lepiej radzą sobie z brzydkimi zapachami, a także całkiem nieźle wyglądają. Bawełnę zostawmy na lato.

Przeczytaj także:  Drukowanie na tkaninie? Kiedy warto po nie sięgnąć?

Bielizna i koszulki

W tej kategorii najlepiej postawić na odzież termiczną. Chociaż może się wydawać, że zakup specjalistycznego odzienia dla przeciętnej osoby to zbyt duży wydatek, obecnie ubrania tego typu nie są ani drogie, ani niewygodne. Dzięki swojej budowie odzież termiczna zatrzymuje ciepło przy skórze, odprowadzając nadmiar wilgoci „na zewnątrz”, gdzie może zostać bezpiecznie wchłonięta przez inne warstwy odzieży. Ubrania tego typu stanowią znakomity wybór dla narciarzy, miłośników aktywności fizycznej oraz dzieci, które chcą spędzić cały dzień na zabawie w śniegu.

Bluzy i kurtki

Na bieliznę termiczną oraz podkoszulkę najlepiej założyć wełniany sweter lub polar. Grubość oraz gramatura będzie zależała od naszych potrzeb i warunków. Dobrym połączeniem jest koszulka z długim rękawem ze swetrem lub bluzą – kaptur mile widziany, zwłaszcza w przypadku dotkliwych mrozów. W przypadku kurtki możemy postawić na dwa rozwiązania. Klasyczne puchówki sprawdzają się dobrze w czasie spacerów oraz mało wymagających aktywności fizycznych – chociaż ubiór przeznaczony dla wspinaczy sprawdzi się w każdych warunkach. Drugą opcją są nieco cieńsze kurtki wyposażone w membrany, które chronią doskonale przed wiatrem.

Buty

W zimie prym wiodą takie modele jak śniegowce UGG. Obuwie tego typu zapewnia ochronę stopy przed wilgocią w każdych warunkach. Jeżeli dodamy do tego stuptuty, otrzymamy naprawdę solidną zaporę przeciwko śniegowi. Dla osób preferujących lżejsze obuwie czekają buty trekkingowe lub trapery, oferujące nowoczesne membrany, ocieplenie futerkiem oraz wykonanie z wysokiej klasy materiałów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna