Jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek? 3 porady, które musisz znać!

Włosy zawsze będą podatne na uszkodzenia. Rozdzielenie się osłonki od kory włosa oznacza rozdwojenie się końcówek. To powszechny problem. Jak temu zapobiegać?

Prawie każdy chce mieć piękne, długie i zdrowe włosy. Ich wygląd zależy od wielu czynników i zabiegów, które mogą niszczyć włosy, np. rozjaśnianie lub prostowanie. Także niektóre błędy mogą szkodzić kosmykom, jak np. zapominanie o regularnym podcinaniu włosów. Co jeszcze wpływa na kondycję i rozdwajanie się końcówek?

Dlaczego końcówki się rozdwajają?

Wszystkie kobiety, niezależenie od tego, czy mają krótkie włosy, czy długie, muszą zmierzyć się z problemem rozdwajania się końcówek. Wynika to z budowy włosa, którą cechuje potrójna warstwowość. Włos jest złożony z warstwy rdzeniowej, warstwy kory i warstwy naskórka. Co ciekawe, może się rozwarstwić na różnej długości, niekoniecznie na samych końcach (aczkolwiek tu najczęściej).

Ogromne znaczenie na kondycję naszych kosmyków ma zła pielęgnacja. Zacznijmy od często popełnianego grzeszku pielęgnacyjnego, czyli używania gorącego nawiewu suszarki i innych urządzeń do stylizacji, np. prostownicy (bez użycia specjalnego preparatu zabezpieczającego kosmyki). Włos pod wpływem wysokiej temperatury ulega zniszczeniu.

Swoją czuprynę osłabiasz również poprzez wszelkie otarcia. Zbliża się sezon zimowy, a w ruch pójdą czapki i szaliki. Niestety włosy trą się o materiał, co wywołuje rozwarstwienie się końców, a wiele z nas nie pamięta o ich związywaniu. Malowanie i rozjaśnianie włosów także nie ma dobrego wpływu na nasze włosy. Nieumiejętne rozjaśnienie może doprowadzić do ich spalenia i zniszczenia struktury włosa. Takie włosy są już o krok od rozdwojenia. Promienie słoneczne działają podobnie jak rozjaśniacze, bo nasze kosmyki stają się przesuszone. Nie wolno zapomnieć o nawilżaniu ich latem, gdy często korzystamy m.in. z kąpieli w słonej wodzie.

3 zasady zapobiegające rozdwajaniu się końcówek

  • Podstawą w zapobieganiu rozdwojenia się końcówek jest jak najrzadsze korzystanie ze sprzętów do stylizacji włosów. Jeżeli nie musisz koniecznie prostować włosów, to zrezygnuj z tego do minimum. Możesz zawsze oszczędzić same końcówki, nie prostując ich. Używaj kosmetyków termoochronnych przed każdym suszeniem lub kręceniem włosów. Jest mnóstwo produktów, które świetnie chronią przed wysoką temperaturą, nie obciążając tym samym pasm. Tak jak w przypadku prostownicy, susząc włosy, również możesz wysuszyć 3/4 i pominąć końce.
  • Kolejną zasadą jest wiązanie włosów. Puszczanie ich wolno np. w porze jesienno-zimowej sprawi, że będą narażone na ogromne uszkodzenia. Dlatego, wiąż swoje pasma szczególnie w tym okresie, jeżeli pragniesz po zimie mieć zdrowe końce. Wiązanie włosów tyczy się także spania. Prawdziwe włosomaniczaki doskonale zdają sobie sprawę z tego, ile krzywdy może wyrządzić poduszka i kręcenie się z boku na bok w nocy. Zawsze staraj się delikatnie związać włosy do snu np. w lekki koczek albo warkocz.
  • Świadoma pielęgnacja włosów może zdziałać cuda! Temat pielęgnacji włosów w ostatnich latach rozrósł się na równi do tego o pielęgnacji twarzy. Nic dziwnego, gdyż niejedna kobieta pragnie mieć piękne i zdrowe włosy. Pielęgnacja rozciąga się od podstaw, jak myć prawidłowo włosy, po stosowanie kosmetyków do odpowiedniego rodzaju włosa. Mycie włosów silnymi detergentami może powodować przesuszenie, swędzenie oraz ich wypadanie. Aby tego uniknąć, myj skórę głowy rozcieńczonym szamponem, najlepiej z jak najłagodniejszym składem. Stosuj także maski i staraj się olejować raz w tygodniu włosy. Regularnie olejowanie przyspiesza porost włosów! Zamiast używać zwykłego ręcznika, zastąp go bawełnianą koszulką. I pamiętaj, aby zawsze zabezpieczać końcówki serum lub olejkiem rycynowym.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna