Cera trądzikowa charakteryzuje się nadmiarem produkcji sebum powodowanym najczęściej obniżeniem ilości hormonów żeńskich estrogenów na rzecz hormonów męskich, a także pojawiającymi się krostami, wypryskami, zmianami ropnymi, które utrzymują się na skórze. Zmiany hormonalne w czasie okresu dojrzewania powodują powstawanie cery trądzikowej. Bywa jednak, że występuje ona również u osób dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Cera trądzikowa – co powinnaś o niej wiedzieć?
Z cerą trądzikową masz do czynienia, kiedy na twojej skórze widać rozszerzone pory, skóra świeci się w strefie T, widoczne są na niej wągry i zaskórniki, a często powstają również zmiany ropne. Od cery tłustej można ją odróżnić ilością pojawiających się zmian, czy długością ich utrzymywania się. W przypadku cery tłustej wypryski u kobiet pojawiają się jedynie przed miesiączką. W pozostałej fazie cyklu cera znacznie się poprawia. Przy cerze trądzikowej zmiany są stale widoczne, trudno się goją, a na skórze pozostają nieestetyczne blizny.
Cera z trądzikiem, a dieta
Jeśli występuje u Ciebie cera trądzikowa, a wiek nastoletni masz już dawno za sobą to czynnikiem sprzyjającym jej powstawaniu jest stres, zbyt mała ilość snu, a także niewłaściwa dieta. Ten ostatni czynnik jest szczególnie istotny, choć każdy z nich ma wpływ na stan cery. Dieta tłusta i bogata w tłuszcze trans, czyli przetworzone posiłki, półprodukty, fast foody, a ponadto spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów to prosta droga do powstawania wyprysków. Cera staje się tłusta, niedostatecznie odżywiona. Brak jest potrzebnych minerałów. Przy tego rodzaju skórze musisz bezwzględnie zrezygnować z produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Należą do nich m. in.: białe pieczywo, makaron, biały ryż, słodkie napoje czy słodycze.
Niezbędne do utrzymywania dobrego stanu skóry jest dostarczanie witamin C, E, a także A, dzięki którym gospodarka hydro-lipidowa może być na zrównoważonym poziomie. Niezbędne jest również żelazo i cynk. Zwłaszcza ten drugi pierwiastek ma istotny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci i doskonale wspomaga w walce z cerą trądzikową. Zatem warto spożywać produkty bogate w cynk, takie jak: grzyby, a zwłaszcza boczniaki, pieczarki i kurki. Warto spożywać również posiłki z dodatkiem pietruszki. Zielone sałaty w połączeniu z pomidorem również należy włączyć do swojej diety. Bogatym źródłem cynku jest również tofu. Można zatem powiedzieć, że dieta wegańska prowadzona pod okiem dietetyka może sprawić, że cera stanie się zdrowsza, a czasem zmiany skórne zaczną stopniowo zanikać. Dieta wbrew pozorom ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o stan skóry. Warto pić również napary z rumianku, czy też czystka codziennie.
Bardzo ważne dla stanu skóry są również dobre tłuszcze tzw, wielonienasycone. Zawarte są przede wszystkim w olejach tłoczonych na zimno, a także rybach morskich, zatem to propozycja dla osób, które nie chcą całkowicie rezygnować z diety mięsnej. Są one nośnikiem potrzebnych witamin, które mają zbawienny wpływ na stan skóry. Oczywiście sama dieta jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nie spowoduje, że cera nagle stanie się czysta, trzeba również o nią odpowiednio dbać.
Jak dbać o cerę z trądzikiem?
Zadbana cera to dobrze oczyszczona cera. Jednak cera z trądzikiem to również często cera bardzo wrażliwa. Dlatego do jej oczyszczania trzeba używać jak najbardziej naturalnych środków. Może się sprawdzić np. woda różana. Nie należy przy cerze trądzikowej nakładać zbyt dużego makijażu. Powoduje to zatykanie porów, a jak wiadomo zatkane pory to nic innego jak źródło powstawania zaskórników, stanów zapalnych i ropnych wyprysków.
Oczywiście skóra trądzikowa to duży problem estetyczny, dlatego nie rekomendujemy całkowitej rezygnacji z makijażu, a jedynie ograniczenie się do produktów lżejszych i nakładania mniejszych warstw makijażu. „Tapeta” na twarzy nie tylko źle wpłynie na stan Twojej skóry, ale może wręcz uwydatnić twoje niedoskonałości i spowodować, że jeszcze w trakcie dnia pod skórą pojawi się ropna zmiana. Zatem konieczne jest stosowanie kosmetyków, które nie są mocno matujące, czyli takich które nie przesuszają skóry.
W przypadku skóry trądzikowej należy stosować dodatkowo peelingi złuszczające naskórek, ponieważ przy tego rodzaju skórze zaburzone jest także złuszczanie się martwego naskórka, co także powoduje zwiększone problemy. Kolejną kwestią jest dbanie o czystość. Trzeba unikać dotykania twarzy brudnymi rękami i pamiętać o regularnej zmianie pościeli. Bardzo ważne jest również dbanie o czystość przedmiotów, z których codziennie korzystasz. Zatem z pewnością musisz stale mieć ze sobą chusteczki do czyszczenia ekranu smartfona, z którym zapewne często się nie rozstajesz. Skórę można, poza wodą różaną, myć delikatnym płynem micelarnym, a także używać lekkiego kremu. Nie należy zapominać o tym, że powinien być on wyposażony w filtr UV. Skóra trądzikowa jest niezwykle narażona na działanie promieniowania UV, które degraduje połączenia kolagenowe i nie tylko powoduje starzenie się skóry, ale również nasilenie problemów związanych z trądzikiem. Czasowa poprawa stanu skóry na słońcu jest tylko pozorna. Potem trądzik wraca ze zdwojoną siłą, dlatego należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremu do twarzy z faktorem 50+. Przesuszenie skóry powoduje, że następuje nadprodukcja łoju, a problem trądziku narasta. Mimo, że przy skórze trądzikowej zwykle posiadasz cerę mieszaną lub tłustą nie możesz zrezygnować z jej nawilżania. Stosowanie lekkich kremów nawilżających na dzień jest absolutnie niezbędne. Najlepiej oczywiście nie nakładać kilku produktów na twarz i postarać się znaleźć taki, który ochroni skórę przed słońcem i jednocześnie odpowiednio ją nawilży. Na noc po wzięciu prysznica i umyciu i oczyszczeniu twarzy, koniecznie nałóż na nią krem antybakteryjny.
Peeling kawitacyjny pomoże przy skórze trądzikowej
Dobrym pomysłem przy skórze trądzikowej jest również stosowanie bardziej głębokich peelingów, które można wykonać w gabinecie kosmetycznym. Najlepszy w tym przypadku będzie peeling kawitacyjny. Możesz wybrać również zabieg oczyszczania porów skóry. Peeling kawitacyjny to złuszczanie, które nie jest inwazyjne, gdyż wykonywane jest przy udziale ultradźwięków. To urządzenie wyposażone w specjalną głowicę masuje skórę przy ich pomocy i powoduje złuszczanie martwego naskórka. Już po pierwszym zabiegu skóra jest wyraźnie odżywiona. Warto zauważyć, że to doskonały zabieg zarówno dla osób z cerą suchą i problemami, jak i cerą tłustą. W przypadku tej pierwszej nastąpi jej wyraźne odżywienie, natomiast przy cerze tłustej nastąpi redukcja produkcji sebum, poprawa kolorytu skóry. Warto zauważyć, że zarówno cerze suchej, jak i tłustej mogą towarzyszyć zmiany trądzikowe. Przy peelingu kawitacyjnym, który doskonale przygotowuje skórę do wklepywania w nią preparatów witaminowych najlepsze efekty osiąga się po 3 do nawet 6 zabiegach. Zabiegi należy wykonywać co tydzień, dwa tygodnie lub co miesiąc. Im więcej problemów skórnych występuje, tym częstsze zabiegi są polecane.
Leki i suplementy diety istotne w walce z trądzikiem
Z cerą z trądzikiem można walczyć również przy pomocy leków. Stosuje się różnego typu leki, które hamują wydzielanie sebum i leczą stany zapalne. Poza tymi przepisywanymi przez lekarza dermatologa można wspomagać się suplementami, które zawierają potrzebne dla skóry pierwiastki. Zatem poza cynkiem, witaminą E, C, zawierają również beta-karoten, który normalizuje pracę gruczołów łojowych. Ważnym składnikiem jest również koenzym Q10, znany jako skuteczny w walce ze zmarszczkami, ale również niezwykle wspomagający leczenie ran, a także dotleniający skórę. Oczywiście ważna jest także podaż kolagenu, gdyż to on jest w stanie regenerować zmiany potrądzikowe. Niweluje bowiem blizny i inne skazy cery. Ważne są również składniki, które niwelują działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne m. in. za powstawanie zmian trądzikowych. Niezależnie od stosowanych sposobów na trądzik, zawsze warto udać się do lekarza dermatologa, który doradzi jak poradzić sobie z problemem kompleksowo.