3 grupy kosmetyków potrzebne do wykonania perfekcyjnego makijażu

Perfekcyjny makijaż wymaga użycia kilku, a nawet kilkunastu różnych kosmetyków, które w połączeniu stworzą efekt gładkiej, rozświetlonej i zdrowej twarzy. Nie wystarczy jednak używać tych kosmetyków, trzeba to jeszcze robić umiejętnie i z wyczuciem.

 1. Twarz bez niedoskonałości
 2. Skóra pozbawiona blasku
 3. Makijaż oczu

Dla większości pań absolutnym minimum jest podkład pod makijaż, puder matujący i tusz do rzęs. Tych trzech kosmetyków na co dzień używa niemal każda kobieta, jednak na większe okazje, jak wesele, bal czy firmowy bankiet podstawowy makijaż nie wystarczy.

Twarz bez niedoskonałości

Zamaskowanie niedoskonałości, które pojawiają się na twarzy, bywa trudne i wymaga użycia kilku różnych kosmetyków. Wyprysków i wyraźnych zaczerwienień nie pokryje podkład pod makijaż, nawet ten najbardziej kryjący. Konieczne będzie użycie korektora w odpowiednim kolorze:

 • zielony służy do maskowania zaczerwienień  i wyprysków,
 • fioletowy – maskuje siniaki i przebarwienia w kolorze żółtym,
 • żółty, stosowany jest najczęściej na cienie pod oczami,
 • niebieski – maskuje opaleniznę, zarówno naturalną, jak i uzyskaną za pomocą samoopalacza,
 • różowy – służy do maskowania przebarwień w kolorze szarym,
 • pomarańczowy – maskuje przebarwienia, głównie te w kolorze niebieskim,
 • biały – ma działanie rozświetlające.

Liczy się nie tylko rodzaj kosmetyku, ale również jego trwałość. Tę może zwiększyć zastosowanie bazy pod makijaż, dobranej do rodzaju cery. Te kosmetyki nakłada się w kolejności:

 1. baza pod podkład,
 2. podkład pod makijaż,
 3. korektor.

Skóra pozbawiona blasku

Problemem, z którym boryka się wiele pań, są nie tylko przebarwienia, ale również ogólny zły stan skóry. Jest poszarzała, pozbawiona blasku i wyraźnie zmęczona. Niepożądany kolor można zmienić podkładem, jednak aby makijaż nie był „płaski”, twarz trzeba odpowiednio rozświetlić. W tym celu używa się rozświetlaczy. Najlepszy rozświetlacz od Puder i Krem będzie miał formę pudru sypkiego lub prasowanego, pozbawionego dużych drobinek. Taki kosmetyk stworzy na twarzy efekt gładkiej tafli, co prezentuje się lepiej niż pojedyncze drobinki. Rozświetlacza używa się głównie na czole, kościach policzkowych, nosie, ustach i podbródku. Można go jednak nałożyć również pod brwiami – podkreśli ich regularny kształt, oraz w okolicach oczu, co optycznie je powiększy.

Koloru twarzy doda również róż do policzków i bronzer. Pierwszy z nich to jeden z niewielu kosmetyków, który należy dobierać nie do rodzaju skóry, ale do światła, zatem w zimie najlepsze będą kolory zimne, np. herbaciane lub mleczne, natomiast latem odpowiedniejsze będą kolory ciepłe. Jego podstawowym zadaniem jest odmłodzenie i odświeżenie skóry. Uzupełnieniem całości będzie bronzer, służący nie tylko do rozświetlenia skóry, ale również do modelowania twarzy. Nakłada się go głównie na okolice kości jarzmowych, nos i żuchwę.

Makijaż oczu i ust

Makijaż oczu jest zwykle bardzo złożony. Obejmuje bowiem nie tylko nałożenie cieni na powiekę górną i dolną, ale również makijaż brwi i rzęs. Przed nanoszeniem cieni zwykle stosuje się odpowiednią bazę lub korektor, który wydobywa kolor kolejnych kosmetyków i sprawia, że dłużej utrzymują się na powiece.

Dopełnieniem całego makijażu jest make-up ust. Wybór między pomadką, szminką lub błyszczykiem z Puder i Krem zależy od indywidualnych preferencji i stylu, w jakim wykonany jest makijaż. Do szminek i pomadek w intensywnych kolorach, zaleca się używanie konturówki, czyli specjalnej kredki, która pozwoli obrysować usta, a przez to nadać im pożądany kształt.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Informacja prawna