Zegarki szwajcarskie — w czym tkwi ich sekret?

Znane powiedzenie „coś chodzi jak w szwajcarskim zegarku” nie wzięło się znikąd. Cały świat docenia czasomierze najwyższej klasy pochodzące ze Szwajcarii. W czym tkwi sekret tamtejszych zegarków?

Zegarki szwajcarskie to od lat symbol klasy, luksusu i precyzji. Ich ceny często przekraczają kwoty, jakie musielibyśmy zapłacić za dobry samochód, a mimo to znajdują licznych nabywców. Skąd wziął się ich fenomen i dlaczego szwajcarskie czasomierze są tak popularne?

Co sprawia, że zegarki szwajcarskie są tak cenione?

  1. Wysoka jakość. Szwajcaria to kraj, który słynie z doskonałych, trwałych wyrobów. Zegarki szwajcarskich producentów mają nie tylko precyzyjny i niezawodny mechanizm, ale są dopracowane w każdym calu: odporne na zarysowania szkiełka, koperty wykonane z wytrzymałych (a często także cennych) materiałów czy paski z prawdziwej skóry. Tu nie ma miejsca na pospieszne, ekonomiczne rozwiązania — najważniejsza jest wysoka klasa czasomierza.
  2. Certyfikaty jakości. Luksusowe zegarki szwajcarskie przechodzą testy, po których otrzymują indywidualne certyfikaty, świadczące m.in. o odporności lub dokładnym odmierzaniu czasu.
  3. Koronkowa robota. Najdroższe modele zegarków są wykonywane w całości ręcznie przez mistrzów zegarmistrzowskich posiadających odpowiednie kwalifikacje. Czasem cały proces trwa kilka miesięcy, jednak warto czekać: nowy właściciel czasomierza może poszczycić się wyjątkowym zegarkiem, a nie przedmiotem, który zjechał z taśmy produkcyjnej razem z tysiącami innych.
  4. Eksport. Szwajcaria to mały kraj, więc kiedy poszczególni producenci zaczynali zajmować się wytwarzaniem zegarków, niemal od razu eksportowali je za granicę, gdzie mogły trafić w ręce arystokratów, a współcześnie — zamożnych biznesmenów. W ten sposób szwajcarskie czasomierze utrwalały swój wizerunek prestiżowych zegarków.
  5. Doskonały design. Obecnie zegarki stanowią raczej stylowy dodatek niż faktycznie niezbędny przedmiot (wszak godzinę możemy odczytać na co najmniej kilku urządzeniach elektronicznych). Szwajcarskie firmy dbają o nienaganne projekty swoich czasomierzy, dzięki czemu od lat cieszą one oczy miłośników luksusowych zegarków i zachwycają każdym detalem.
  6. Materiały. Najdroższe zegarki mają elementy wykonywane z cennych kruszców, takich jak złoto, srebro lub platyna. Zdarzają się także czasomierze z aplikacjami z diamentów lub kamieni szlachetnych. Ponadto normą są paski zegarków z dobrej jakościowo skóry naturalnej.
  7. Tradycja. Chyba każdy zna powiedzenie przywołane w pierwszym zdaniu tego artykułu. Skoro coś chodzi jak w szwajcarskim zegarku, to znaczy, że jest niezawodne i bardzo dokładne. Czasomierze szwajcarskich producentów są więc znane nawet osobom, które nie interesują się tematyką zegarków. Na dodatek niektórzy producenci istnieją na rynku od kilkudziesięciu lat — przy tak licznej konkurencji, jaką mają obecnie, ich wyroby po prostu muszą być dobre, skoro tak skutecznie się bronią.
  8. Doskonałe mechanizmySzwajcarskie zegarki są cenione za trwałość, precyzję i dokładność oraz niezawodne działanie przez dziesiątki lat. To wszystko za sprawą dobrych jakościowo i niezwykle dopracowanych mechanizmów, tworzonych na podstawie wieloletniego doświadczenia szwajcarskich producentów.
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Przeczytaj także:  Ręcznie robiona torebka dla wyjątkowej kobiety

Dodaj komentarz

Informacja prawna