Zdrowy i piękny uśmiech. Jak go osiągnąć?

To o co regularnie dbamy, służy nam dłużej. Nie inaczej jest z naszymi zębami. Uśmiech ma wielką moc zjednywania sobie ludzi, dlatego warto dbać o niego każdego dnia. Zdrowy uśmiech to nie tylko piękny uśmiech. To także nasz wygląd, dobre samopoczucie a także ogólna kondycja całego organizmu. Gdy nasze zęby mają się źle, po kolei zaczyna rzutować to na cały nasz organizm. Stajemy się łatwiej podatni na infekcje i choroby, które swój początek mają w jamie ustnej. Jak więc skutecznie dbać o nasze zęby? Oto kilka wskazówek.

Bez higieny ani rusz

Jest faktem powszechnie znanym, że zęby powinno się czyścić przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Zalecenia stomatologów są zgodne co do tego, iż jamę ustną należy czyścić szczoteczką oraz pastą do zębów, przez minimum trzy minuty, tzw. ruchami okrężnymi. Czy użyjemy szczoteczki manualnej czy elektrycznej, nie ma to większego znaczenia. Co prawda, szczoteczki elektryczne czyszczą lepiej ale przy sumiennej dokładności i regularności, szczoteczka manualna także spełnia swoje posłannictwo.

Szczoteczkę wymieniamy (dla większej skuteczności czyszczenia) raz na trzy miesiące. Dotyczy to także wymiennych głowic w szczoteczkach elektrycznych. Dostępne mamy trzy rodzaje szczoteczek do zębów, które charakteryzuje odpowiednie włosie. Dentyści zalecają by wybierać te, których włosie jest średniej twardości. Włosy na szczoteczkach odkształcają się, dlatego też szczoteczka ze stażem pracy wynoszącym więcej niż trzy miesiące, czyści nasze zęby mniej dokładnie.

Nie bój się nitki

Szczoteczka czyści zęby po swojemu, dlatego dla zachowania lepszej higieny, warto uzupełnić proces czyszczenia zębów o zabieg nitkowania. Można go stosować zarówno przed użyciem szczoteczki i pasty jak również bezpośrednio po nim.
Do nitkowania zębów używamy specjalnej, niekiedy wzbogaconej o fluor, nici dentystycznej. Każdą jedną przestrzeń, do której jeszcze nie dotarliśmy, powinno się czyścić nieużywaną częścią nici. W przeciwnym razie będziemy przeganiać złowrogie bakterie z miejsca na miejsce a cała czynność będzie pozbawiona sensu.

Płukanka

Ochronę naszych zębów i dziąseł wspomoże także płukanie jamy ustnej. W sklepach, drogeriach bez problemu można znaleźć specjalne płyny do płukania. Niektóre z nich mogą zawierać w swoim składzie alkohol. Dzięki nim z naszych ust pozbywamy się zalegających resztek pokarmu. Ponadto efektywniej mordujemy bakterie i zarazki, przywracając tym samym właściwy poziom pH w naszych ustach.

Dzień dobry, doktorze

Dwa razy do roku, jeżeli nie wymagamy długotrwałego leczenia, należy kłaniać się naszemu dentyście. Wizyty te, mimo, że wielu z nas przyprawiają o zimny dreszcz na plecach, są niezbędne. Stomatolog ma za zadanie nie tylko leczyć a w najgorszym wypadku, usuwać nasze zęby, lecz także kontrolować ich stan. Na fotelu pozbędziemy się kamienia nazębnego i jeżeli będzie coś nie halo, stomatolog szybko to naprawi.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna