Zaręczyny – co warto o nich wiedzieć?

Zaręczyny to dla dwojga zakochanych ludzi bardzo ważne wydarzenie. Nie ma co się dziwić, jest to bowiem deklaracja ożenku, a więc dalszego wspólnego życia „aż do śmierci”. Jak się przygoto-wać do zaręczyn i co warto o nich wiedzieć?

Piękne, wyjątkowe, bardzo romantyczne i rzecz jasna przepełnione miłością dwojga ludzi – zaręczyny. To o nich marzą już małe dziewczynki, wyobrażając sobie księcia z bajki, który przybywa na białym koniu, by prosić je o rękę. Rzecz jasna wraz z wiekiem to wyobrażenie się nieco zmienia, jednak finalnie oczekiwania są takie same – złożenie przysięgi małżeńskiej, wesele i wspólne życie z ukochaną osobą.

Zaręczyny – czy wiesz, skąd się wzięły? 

Zaręczyny mają bardzo długą historię, sięgającą już czasów biblijnych. W starożytnym Rzymie był zwyczaj, iż mężczyzna przyszłej małżonce wręczał monetę lub żelazny czy złoty pierścień. Były to jednak inne czasy i bardziej wiążące niż prośba o rękę było podpisanie kontraktu między rodzicami. Poza tym to często oni decydowali o ślubie swoich dzieci. Choć zdarzały się i romantyczne, pełne miłości historie, to niestety tych było mniej. Bardziej liczył się status społeczny i majątkowy. W takiej umowie spisywano nawet czego przyszła małżonka nie mogła robić przed zamążpójściem i jakie są konsekwencje, jeśli któreś z młodych zdecyduje się zerwać zaręczyny. Gdy rodzice już się dogadali – kawaler przychodził do przyszłych teściów i najpierw prosił ich o zgodę, a dopiero potem ich córkę. Co ważne – wydarzenie to zawsze miało miejsce w domu przyszłej małżonki.

Zaręczyny dziś – ważny jest pierścionek

Obecnie zaręczyny wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś. Aczkolwiek łączy je jedno – pierścionek. Ten powinien być wyjątkowy i podobać się narzeczonej, przecież ma być na jej palcu, tak jak obrączka – do końca życia. Zanim więc przyszły pan młody wybierze odpowiedni pierścionek, powinien zwrócić uwagę na to, jaką biżuterię nosi ukochana – złotą, srebrną, a może lubi kolorowe kamienie? Pierścionek zaręczynowy powinien pasować do jej stylu, by chętnie go nosiła. Najpopularniejsze są pierścionki z żółtego złota z diamentem, który jako najtwardszy z kamieni szlachetnych symbolizuje trwałość związku. Można jednak postawić na nieco odważniejsze modele np. z kolorowymi kamieniami szlachetnymi – czerwonymi rubinami czy zielonymi szmaragdami. Taka biżuteria jest idealna dla pań, które lubią się wyróżniać.

Kluczowy jest też rozmiar pierścionka. W tym przypadku można zmierzyć palec nitką lub wziąć jakiś pierścionek przyszłej narzeczonej i udać się do jubilera. Najpiękniejsze zaręczyny to jednak te z zaskoczenia, a raczej trudno zmierzyć palec tak, by ukochana się nie domyśliła. Dlatego większość panów prosi w tym przypadku o pomoc przyszłej szwagierki lub przyjaciółki swojej dziewczyny. Niektóre kobiety nie lubią niespodzianek i same chcą wybrać swój pierścionek zaręczynowy. Wówczas nie ma problemu – para wspólnie idzie do jubilera lub zamawia wymarzony pierścionek online. Wiele osób uważa to jednak za mało romantyczne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna