Zakup mieszkania na wynajem – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli planujesz zakup mieszkania na wynajem, warto zastosować nieco inne kryteria wyboru niż podczas kupowania nieruchomości na własny użytek. Liczy się przede wszystkim atrakcyjna dla najemców lokalizacja oraz korzystny układ pomieszczeń.

Lokalizacja

Podczas szukania nieruchomości, którą chcesz przeznaczyć na wynajem, warto przede wszystkim rozważyć, jaka lokalizacja będzie najbardziej atrakcyjna dla przyszłych najemców. Największą popularnością cieszą się mieszkania w dużych miastach, ponieważ takie ośrodki zwykle stanowią centra naukowe i biurowe. Jednak, jak wyjaśnia specjalista z firmy Euro Styl, osoby szukające lokali na wynajem, chętnie decydują się także na zamieszkanie na osiedlach dobrze skomunikowanych z uczelniami oraz miejscami pracy – na przykład rejonami, w których powstają nowe biurowce.

Jeśli z powodów finansowych nie chcesz kupować nieruchomości w centrum miasta, wybierz lokalizację z dobrą komunikacją miejską. Warto wybrać również miejsce, które jest otoczone rozwiniętą infrastrukturą oraz z łatwym dostępem do sklepów, ośrodków zdrowia czy przedszkoli.

Układ pomieszczeń w mieszkaniu

W kwestii układu pomieszczeń w lokalu, który planujesz kupić, warto zastanowić się, do jakiej grupy chcesz skierować swoją ofertę wynajmu. Jeśli planujesz wynająć mieszkanie studentom, to najkorzystniejsza będzie nieruchomość składająca się z większej ilości pokoi, nawet jeśli ich metraż będzie niewielki.

Rodziny z dziećmi preferują raczej układy pomieszczeń, który sprzyjają życiu rodzinnemu, czyli na przykład salon z jadalnią czy pokój dzienny z aneksem kuchennym. Jeśli chcesz skierować ofertę wynajmu do rodzin, warto zadbać także o komfortowo wyposażoną kuchnię oraz wygodną łazienkę. Korzystnym wyborem może być także kawalerka, ponieważ takich mieszkań poszukują często single lub pary.

Przeczytaj także:  Czy firanki w kuchni muszą być nudne?

Przed wyborem nieruchomości, którą chcesz przeznaczyć na wynajem, przede wszystkim weź pod uwagę potrzeby osób, które w niej zamieszkają. Warto także określić grupę docelową, której zaproponujesz ofertę wynajmu.

Informacja prawna