wyciskarka-czy-sokowirowka-wybieramy-urzadzenie-do-robienia-sokow

Wyciskarka czy sokowirówka? Wybieramy urządzenie do robienia soków!

Oceń ten artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dobre urządzenie do wyciskania soków to inwestycja w zdrowie. Jeśli urządzenie dodatkowo będzie trwałe, to będzie to inwestycja na lata. Jednak wybór takiego urządzenia nie zawsze jest łatwy. Zwłaszcza jeśli nie wiemy, czym charakteryzują się poszczególne z nich i na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze. W poniższym artykule przybliżamy wady i zalety najbardziej popularnych urządzeń, tj. sokowirówki oraz wyciskarki do soków. Warto poznać je jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, które urządzenie zagości w naszej kuchni.

Na rynku do wyboru mamy kilka rodzajów wyciskarek oraz sokowirówki. Między sobą różnią się nie tylko same urządzenia, ale również przygotowywane w nich soki. Różnice dotyczą zarówno ich smaku, jak i jakości. Na czym dokładnie polegają?

Określ swoje potrzeby

Wybór urządzenia będzie znacznie prostszy, jeśli przed jego zakupem określimy dokładnie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Znaczenie będą tu miały takie kwestie jak:

  • Gotówka, jaką dysponujemy na zakup urządzenia.
  • Jakość i smak soku, jaki chcemy uzyskać.
  • To, czy sok będzie przechowywany, czy spożywany natychmiast po przygotowaniu.
  • Ile czasu będziemy mogli poświęcić na wyciskanie soku.
  • Z czego sok będzie wyciskany.
  • Jak często sok będzie wyciskany.
  • Ile soku będzie wyciskane jednorazowo.
  • Czy potrzebne nam będą dodatkowe funkcje (przygotowywanie masła orzechowego, lodów, sorbetów i innych).

Kiedy już określimy swoje potrzeby, wybór urządzenia stanie się znacznie łatwiejszy.

Sokowirówka

Sokowirówka działa na innej zasadzie niż wyciskarki. Owoce i warzywa rozdrabniane są w niej za pomocą ostrzy, które obracają się z dużą prędkością. Następnie poddawane są sile odśrodkowej, dzięki czemu przez wykonane ze stali nierdzewnej sitko przeciskany jest sok.

Wadą urządzenia jest hałas, jaki powstaje podczas jego pracy oraz to, że szybkie obroty powodują nagrzewanie i napowietrzanie soku, a co za tym idzie utlenianie zawartych w nim cennych składników. Przygotowany w sokowirówce sok jest rzadki, wodnisty i szybko się rozwarstwia.Nadaje się do natychmiastowego spożycia, natomiast nie powinien być przechowywany.

Duże zalety tych urządzeń to stosunkowo niska cena oraz szybkość, z jaką działają. Dzięki wysokim obrotom sokowirówki wyciskają sok znacznie szybciej niż wyciskarki.

Niestety otrzymany w nich sok wykazuje mało wartości odżywczych. Cięcie włókien roślinnych ostrzami oraz utlenianie się soku pozbawia go wielu witamin, a także żywych enzymów roślinnych. Sokowirówka doskonale radzi z wyciskaniem takich składników jak marchew, jabłko i burak, nieco gorzej natomiast z wyciskaniem soku z warzyw liściastych oraz owoców jagodowych.

Wyciskarka do soków

Sposób działania wyciskarek oparty jest o zupełnie inną technologię niż w przypadku sokowirówek. Tutaj działa umieszczony w urządzeniu wałek (wyciskarki jednoślimakowe) lub dwa wałki (wyciskarki dwuślimakowe). Wałki określane są też niekiedy jako ślimaki, stąd nazwy urządzeń.

Wyciskarki działają na wolnych obrotach, dlatego pracują znacznie ciszej niż sokowirówki. To ich niewątpliwa zaleta. Umieszczone w nich ślimaki przy wolnych obrotach powoli, ale mocno miażdżą owoce i warzywa, wyciskając z nich sok, który następnie przeciskany jest przez sitko.Ponieważ podczas wyciskania włókna roślinne nie są przecinane, a sok nie jest nagrzewany i napowietrzany, zachowuje znacznie więcej cennych wartości odżywczych. Znajdują się w nim witaminy, minerały, żywe enzymy roślinne oraz inne cenne dla naszego zdrowia fitozwiązki. Jak podają specjaliści od zdrowego żywienia, szczególnie istotna jest zawartość żywych enzymów roślinnych.

Soki otrzymywane w wyciskarkach są gęste, smaczne i pożywne. Dzięki dużej zawartości składników odżywczych znalazły zastosowanie w przeciwnowotworowej diecie Gersona. Im mocniej miażdżone są owoce i warzywa, tym więcej wartości odżywczych będzie zwierał sok. Najlepiej pod tym względem wypadają prasy do soku (to w nich przygotowuje się sok w Klinice Gersona), tuż za nimi są wyciskarki dwuślimakowe i jednoślimakowe. Blado na ich tle wyglądają pod tym względem sokowirówki.

Prasa do soku

Te urządzenia są nieco mniej popularne od wyciskarki jednoślimakowej i dwuślimakowej. Otrzymane soki są bardzo wartościowe pod względem składu oraz klarowne. Najdłużej też zachowują wartość odżywczą. Prasy mają jednak sporo wad. Wśród nich należy wymienić wysoką cenę, głośną pracę oraz małą popularność urządzenia.

Wyciskarki dwuślimakowe

Charakteryzują się cichą, ale jednocześnie wolną pracą. Otrzymywane w nich soki są bogate w składniki odżywcze. Wyciskarki dwuślimakowe bardzo dokładnie wyciskają sok, jako produkt uboczny pozostawiając suchą pulpę.

Wyciskarki jednoślimakowe

Przy ich pomocy otrzymamy wartościowy pod względem wartości odżywczych sok. Działają cicho, ale, dzięki temu, że urządzenie wyposażone jest w jeden ślimak, szybciej niż wyciskarki dwuślimakowe.

Zaletą wyciskarek jest to, że pozwalają na wyciskanie soku z owoców, warzyw, ziół oraz roślin liściastych. Działają cicho, choć wolniej niż sokowirówki. Zależnie od modelu pozwalają na przygotowywanie lodów, sorbetów, masła orzechowego i wielu innych produktów. Przyrządzony w wolnoobrotowych wyciskarkach sok może być przechowywany przez 24 – 48 godzin, bez utraty wartości odżywczych. Ich wadą jest niestety cena urządzenia (niższa niż w przypadku prasy, ale wyższa niż cena sokowirówek). To wielu producentów rekompensuje konsumentom sprawnym serwisem i długim okresem gwarancji.

Wybierając urządzenie do wyciskania soków, warto wcześniej dobrze zastanowić się, czego po nim oczekujemy. Jeśli zależy nam na jakości wyciskanych soków, zdecydowanie lepsze będą wyciskarki. Jeśli priorytetem jest szybkość wyciskania – sokowirówki.

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat wyciskarek, znajdziesz je na stronie https://wyciskarkisokow.plPrzeczytaj również:

Gdy chcesz wyglądać wyjątkowo – jak to zrobić? Szykuje się niezwykła impreza? Twoja przyjaciółka ma ślub? A może szykujesz się na szykowną kolację, która jednocześnie jest istotnym dniem dla Twojeg...
Niezapomniany ślub, czyli jak tworzyć wspomnienia z Fotobudki? Wesele jest jednym z najpiękniejszych dni w życiu człowieka. Oznacza początek nowego życia, a także jest przypieczętowaniem miłości pomiędzy dwojgiem ...
Sukienka na wieczór panieński Ważnym wydarzeniem dla panny młodej jak i dla jej koleżanek jest wieczór panieński. Każda dziewczyna pragnie zorganizować go zgodnie ze swoimi prefere...
Perfumy Elizabeth Arden 5th Avenue – powiew elegancji Nowego Yorku Perfumy Elizabeth Arden 5th Avenue to niezwykle elegancki zapach dla każdej stylowej kobiety, niezależnie od wieku. Dzięki świetnemu połączeniu kwiato...
Jak wybrać męski zegarek codzienny lub sportowy? Pewna bardzo stara zasada mówi, że mężczyzna nie powinien oszczędzać na dwóch elementach garderoby, czyli na zegarku oraz butach. Jeśli chodzi o zegar...
Sauna – na zdrowie! Sauna stanowi skuteczną terapię, zarówno dla naszego ciała jak i dla umysłu. Pozwala się rozluźnić i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wysokie tem...
Sejfboks – Twój prywatny magazyn Miejsce w naszych domach jest niestety ograniczone. Szczególnie tyczy się to mieszkań, które mają z reguły znacznie mniejszą powierzchnię niż domy. Cz...
Rodzaje i funkcje nawilżacza powietrza Kiedy przychodzi zima, a wraz z nią sezon grzewczy w naszych mieszkaniach znacząco spada wilgotność powietrza. Trudno ją podnieść w sposób naturalny, ...
Sucha skóra… Jak sobie z nią poradzić – przyczyny suchej skóry Nie jedna z nas ma suchą, lub przesuszoną skórę. Łuszczenie, świąd, zaczerwienienie to problemy skórne wielu kobiet. Ważne jest, aby prawidłowo i regu...
Odchudzanie nie musi być katorgą! Na myśl o odchudzaniu przechodzą nas dreszcze. Próbujemy kolejnej diety, która obiecuje cudowne efekty, a niestety w ogóle ich nie widzimy. Z czasem p...