Stylizacje do pracy – jak powinieneś wyglądać w miejscu pracy?

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak się ubrać do pracy. Jest to dość skomplikowana kwestia, ponieważ wiele zależy od tego, w jakim miejscu pracujesz. W wielu korporacjach, urzędach czy biurach obowiązuje tzw. dress code, który koniecznie trzeba przestrzegać. Nawet jeśli jednak go nie ma, to i tak należy pamiętać, że do takiego miejsca nie nadają się wyzywające ubrania czy chociażby mocny makijaż. Mogłoby się wydawać, że to szczegóły, ale bardzo istotne. Jak należy wyglądać w pracy? Dowiedz się!

Strój do pracy – ogólne zasady

Mimo że podejrzewamy, że każdy o tym wie, to warto podkreślić, że strój do pracy zawsze powinien być czysty. Na koszuli, spodniach i innych elementach ubioru absolutnie nie mogą znaleźć się żadne plamy czy zabrudzenia. To nie najlepiej o nas świadczy. Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o pogniecione ubrania. Nie prezentują się one dobrze, a przecież wystarczy sięgnąć po żelazko i je wyprasować. Przykładanie uwagi do takich szczegółów w przypadku stroju do pracy jest niezmiernie istotne.

Jak się ubrać do pracy?

W zawodach, które polegają na pracy biurowej oraz stałym kontakcie z klientami, zazwyczaj obowiązuje tzw. dress code. Jako przykład warto wymienić pracowników instytucji finansowych czy banków. Stroje do pracy najczęściej muszą być eleganckie, ale również minimalistyczne. Często pracodawca odgórnie narzuca zasady, choć nierzadko bywa tak, że ich brak.

Wtedy należy wiedzieć, że do pracy nie nadają się ubrania w intensywnych i żywych odcieniach. Bezpieczniejszym wyborem jest odzież w kolorach pastelowych. Generalnie w szafie kobiet zawsze powinny znajdować się takie ubrania jak koszule z kołnierzykiem, eleganckie bluzki, żakiety, garsonki, ciemne jeansy, spódnice nie krótsze niż 3 cm powyżej kolana, spodnie materiałowe oraz pełne obuwie na obcasie, którego wysokość nie powinna być większa niż 5 cm. To kilka standardowych pozycji, które zazwyczaj sprawdzają się jako ubiór do pracy.

Przeczytaj także:  Jakie perfumy wybrać na letnie wieczory?

Jaki strój do pracy powinni wybrać mężczyźni? Tutaj sprawa jest nieco prostsza, ponieważ panowie zazwyczaj stawiają na garnitury w stonowanych kolorach. Istotne jest jednak, aby koszule były z długimi rękawami, a nie krótkimi – nawet latem! Bardzo ważne jest też odpowiednie połączenie kolorów. Granatowy garnitur + pomarańczowa koszula + żółty krawat? To nie przejdzie! Panowie mogą także zdecydować się na jeansy lub spodnie typu chino, które rewelacyjnie prezentują się w połączeniu z koszulą i marynarką.

Makijaż do pracy – jaki powinien być?

Makijaż do pracy to kwestia, która dotyczy przede wszystkim kobiet. Panie często wykonują make-up przed wyjściem do pracy, lecz wiele z nich nie zdaje sobie sprawę, że zasady dress code dotyczą często również makijażu! W niektórych miejscach pracy jest on zakazany, choć zazwyczaj pracodawcy zezwalają na delikatny i odpowiednio wykonany make-up.

Najważniejsza zasada mówi, że kolor podkładu, pudru i różu powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb skóry. Kosmetyki te muszą być dobrane do koloru skóry, dzięki czemu będzie się ona prezentować naturalne i zdrowo. Zdaniem ekspertów prawidłowo wykonany makijaż do pracy, to taki, który zakrywa wszystkie niedoskonałości, co przekłada się na wyższą pewność pracownika.

Jeśli chodzi o makijaż ust, to absolutnie nie powinniśmy wybierać czerwonych szminek ani innych mocnych kolorów. Dużo lepszym wyborem są pomadki w odcieniu delikatnego różu lub brązu. Najważniejszy jest jednak makijaż oka – tutaj możemy pozwolić sobie na zastosowanie matowych cieni w odcieniach nude czy pasteli. Rzęsy natomiast nie powinny być posklejane zbyt dużą ilością warstw tuszu. Najlepiej także, aby były naturalne, a nie sztuczne.

Przeczytaj także:  Jakie stylizacje można stworzyć z męskimi spodniami dresowymi?

Jaką wykonać fryzurę do pracy?

Niemniej ważną kwestią jest fryzura do pracy. Przede wszystkim pamiętajmy, aby włosy zawsze były umyte oraz by zdrowo wyglądały. Mocno rozdwojone końcówki są widoczne praktycznie na pierwszy rzut oka i nie wyglądają zbyt dobrze… W przypadku krótkich włosów do ramion często nie musimy ich w ogóle spinać i mogą pozostać one rozpuszczone. Istotne jest jednak, aby były ładnie ułożone. W przypadku dłuższych włosów niezależnie od branży, najlepiej prezentują się spięte włosy i takie fryzury jak kok, kucyk, czy warkocz.

Podsumowując, odpowiedni strój pracowników jest bardzo ważny, ponieważ niezaprzeczalnie jest oznaką prestiżu oraz profesjonalizmu danej firmy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym powyższym poradom będziesz już wiedział, jak możesz bezpiecznie ubierać się do pracy, nie narażając się na uwagi ze strony pracodawcy lub współpracowników.

Informacja prawna