Skrzynki pocztowe LED – czy to obowiązkowe?

Będąc właścicielem nieruchomości, spoczywa na nas szereg różnego rodzaju, określonych przepisami prawa – obowiązków. Czy posiadanie skrzynki pocztowej jest obowiązkowe? Czy mieliście świadomość, że za niedopełnienie tego obowiązku grozi Wam kara pieniężna? I oczywiście, czy skrzynki, które posiadacie są zgodne z ustalonymi odgórnie normami? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania – zachęcamy do lektury!

Skrzynka pocztowa to obowiązkowe wyposażenie nieruchomości

Nie posiadasz jeszcze skrzynki na listy? Dotychczas listonosz przynosił Ci korespondencję do drzwi? Czas z tym skończyć. W dobie szalejącej pandemii Covid-19 sporo osób uświadomiło sobie, że posiadanie skrzynki jest naszym obowiązkiem. Listonosz nie musi dostarczać nam mniej ważnych przesyłek „do ręki”.  Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nie jest to absolutnie fanaberia pracowników Poczty Polskiej. Posiadanie skrzynki pocztowej jest obowiązkiem, który regulują przepisy Polskiego Prawa. Według ustawy o Prawie Pocztowym musimy posiadać skrzynkę, a za jej brak grozi nam mandat w wysokości od 50 złotych do 10 000 złotych. Sporo! Chyba nie warto ryzykować!?

Jakie warunki musi spełniać skrzynka na listy?

  • Powinna znajdować się w ogólnie dostępnym miejscu. Np. w klatce, na furtce, na ogrodzeniu, czyli tam gdzie dostęp ma każdy.
  • Musi być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć, a jej konstrukcja powinna chronić korespondencję przed ewentualną kradzieżą oraz deszczem i śniegiem.
  • Nie może posiadać ostrych, niebezpiecznych dla listonosza krawędzi, które mogłyby go skaleczyć.

Skrzynka pocztowa LED. O tym jaką skrzynkę wybrać!

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów, modeli i opcji skrzynek na listy. Oczywiście, możesz zdecydować się na tę podstawową wersję, która będzie spełniać wszystkie wypisane w ustawie wymogi, jednak może warto wziąć pod uwagę kupno skrzynki pocztowej LED? Dlaczego jest warta inwestycji? Wszystko wynika z kolejnego obowiązku, jakim jest znakowanie naszej nieruchomości tabliczką z numer domu oraz ulicą. Decydując się na skrzynki pocztowe LED, możecie oszczędzić i wybrać rozwiązanie 2w1. Znajduje się na nich podświetlony adres, który z powodzeniem zastąpi Wam cyfry na dom bądź tabliczki adresowe. Dodatkowo, nie zapominajmy o fakcie, że tego typu skrzynki po prostu świetnie wyglądają i będą ozdobą waszego ogrodzenia.

Skrzynki na listy z czujnikiem zmierzchu

Tego typu rozwiązanie to świetna opcja, która gwarantuje Wam maksymalny komfort użytkowania. Nie musicie martwić się o włączanie i wyłączanie podświetlenia. Wystarczy, że zamontujecie odpowiednio skrzynkę, a ona działa sama. Całkowita automatyzacja procesu podświetlania sprawi, że absolutnie nie będziecie musieli przejmować się tym tematem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna