Przesuszone dłonie w czasach koronawirusa – jak o nie dbać?

mycie rąk

Częste mycie rąk w czasach koronawirusa jest bardzo ważne- mydło jest skutecznym środkiem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak dokładna higiena ma wadę: przesuszona skóra dłoni.

Jak dochodzi do wysuszenia skóry?

Górna warstwa skóry, tak zwana warstwa rogowa, jest pokryta płaszczem ochronnym: cienką warstewką kwasu, tłuszczu i wilgoci, która chroni przed wysuszeniem. Ważną częścią tej warstwy są naturalne czynniki nawilżające (NMF). Należy do nich kwas hialuronowy, gliceryna i kwas mlekowy. Substancje te mają zdolność wiązania wody i dostarczania jej do skóry. Naturalnie występujące na skórze mikroorganizmy gwarantują ochronę przed szkodliwymi drobnoustrojami. Myjąc ręce czynniki nawilżające są usuwane, ponieważ mydło działa nie tylko na brud i wirusy, ale także na warstwę ochronną skóry. Przy bardzo częstym myciu rąk regeneracja tej warstwy nie jest już możliwa. Rezultatem jest sucha, ściągnięta i popękana skóra.

Co można zrobić z suchą skórą?

Na szczęście istnieją proste sposoby, by przeciwdziałać nadmiernemu wysuszeniu skóry dłoni.

 1. Do mycia używaj zimnej lub letniej wody, gorąca znacznie bardziej uszkadza warstwę ochronną skóry.
 2. Dokładnie umyj i osusz dłonie: ostrożnie usuń resztki mydła i delikatnie wytrzyj ręcznikiem tekstylnym. W toaletach publicznych użyj ręczników papierowych- są znacznie bardziej higieniczne, ale ich szorstka powierzchnia dodatkowo podrażnia skórę.
 3. Regularnie używaj kremów do rąk, smaruj dłonie do 10-15 minut po każdym myciu.
 4. Jeśli możesz, używaj mydeł o neutralnym pH.
 5. Środki dezynfekujące mniej uszkadzają płaszcz ochronny skóry, ale dodatki chemiczne i alkohol mogą nadal podrażniać skórę.
Przeczytaj także:  Tatuaże, które nigdy nie wychodzą z mody

Jaki krem stosować na suchą skórę?

Wybór kremów do rąk jest bardzo duży. Na wysuszone dłonie najlepsze są tłuste kremy z niewielką ilością podrażniających dodatków. Szczególnie trzeba uważać na:

 • tłuszcze i woski na bazie olejów mineralnych
 • syntetyczne polimery
 • zapachy

Godne polecenia są kremy organiczne i kremy nawilżające z olejami roślinnymi, takimi jak olej z pestek moreli czy olejek jojoba oraz tłuszcze roślinne jak masło shea.

W przypadku bardzo przesuszonej skóry można nałożyć grubszą warstwę kremu na noc i włożyć aż do rana cienkie bawełniane rękawiczki.

Jakie domowe środki pomagają na suchą skórę?

Oprócz kremów można stosować stare, domowe środki:

 • oliwa z oliwek działa nie tylko nawilżająco, ale i przeciwstarzeniowo dzięki zawartości przeciwutleniaczy
 • olej kokosowy odżywia i chroni przed słońcem
 • awokado zawiera witaminy A, E i D, dzięki którym wspomaga odmładzanie
 • miód ma w składzie flawonoidy działające przeciwzapalnie

Dzięki tym prostym, domowym sposobom, właściwej pielęgnacji i zasadom postępowania również w czasie pandemii można uniknąć problemów z popękaną skórą dłoni.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna