Portfele RFID – co to jest?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przechodzi na formę płatności bezgotówkowej. Po pierwsze, jest to szybszy sposób niż wyszukiwanie bilonu i rozliczanie się z każdego grosika przy kasie. Po drugie, to większe zabezpieczenie pod kątem kradzieżowym. Jeśli zgubimy pieniądze, ciężej jest je odzyskać niż w przypadku kradzieży/zgubienia karty płatniczej. Nie możemy natomiast zapomnieć o tym, że złodzieje krążą i znajdują różne nowe sposoby na zabieranie nam pieniędzy, jak np. odczytanie danych naszej karty. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta — należy wzbogacić się w portfel damski RFID (oczywiście nie tylko kobiety mogą skorzystać z takiej alternatywy, lecz one najczęściej są ofiarami kradzieży).

Czym jest portfel RFID i system RFID STOP?

Zacznijmy od tego, czym jest RFID. Jest to nic innego, jak technologia identyfikacji radiowej. Wykorzystuje ona fale radiowe, celem identyfikacji konkretnego obiektu. W portfele wbudowany zostaje więc chip zwany jako RFID STOP, dzięki czemu zabezpiecza on nasze finanse i inne dokumenty przed potencjalną kradzieżą i odczytem danych. Produkty takie powodują wiele różnych kontrowersji dotyczących prywatności naszych danych. Należy natomiast pamiętać o tym, że producenci portfeli damskich RFID muszą mieć certyfikat na swój produkt, poświadczający o odpowiedniej formie zabezpieczenia przed obcymi czytnikami danych. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj wyłącznie o nasze finanse, gdyż złodzieje mogą odczytać również dane naszych kart miejskich, dowodów osobistych czy kart dostępowych do firmy.

Czym różni się portfel z RFID STOP? 

Na to pytanie łatwo odpowiedzieć w jednym prostym słowie — niczym. Portfel damski RFID STOP oraz portfel męski z RFID STOP wizualnie przypominają zwykłe portfele i są równie eleganckie, dostosowane do potrzeb ich użytkowników, jak klasyczny portfel nieposiadający takiej funkcji. Dodatkowym i bardzo istotnym dla wielu klientów jest aspekt cenowy. Model posiadający funkcję RFID STOP cenowo nie odbiega drastycznie od zwykłego portfela. Warto więc zastanowić się nad tym, by dopłacić kilka złotych więcej, niż stracić wszelkie swoje dane osobowe czy finanse odłożone na koncie bankowym/zachowane na karcie kredytowej.

Z początku do portfeli niektórych firm dokładane były małe karty blokujące dostęp do fal radiowych. Współcześnie, w związku z postępem technologicznym i coraz większym zainteresowaniem takim towarem, producenci zmienili nieco sposób blokowania. Obecnie na portfel nakładana jest niewidoczna i niewyczuwalna membrana, dzięki czemu nie da się odróżnić takiego portfela od standardowego, a do tego żadna dodatkowa karta nie zajmuje nam w środku wolnej przestrzeni.

Jeśli już zdecyduję się na portfel damski z RFID bądź portfel męski z RFID, to gdzie go szukać?

W tej kwestii również istnieje bardzo prosta odpowiedź — na SemiLine. To tutaj właśnie możemy wybrać sobie konkretny kolor (czerwony, czarny, bladoróżowy i inne) oraz ogólny wygląd i budowę naszego portfela. Jeśli chcemy model na zamek, nie ma z tym problemu. Preferujemy bardziej klips? To też nie jest kwestia, której nie da się przejść. Jak prezentują się portfele cenowo? Wszystko zależy od tego, jak dużo wymagamy przestrzeni i jak bardzo elegancki ma on być. Najtańsze portfele zaczynają się już od 40 zł, a te najbardziej reprezentatywne dostępne są w kwocie 130 zł. Tak jak więc wspominaliśmy wcześniej — cena nie różni się dużo od zakupu klasycznego portfela, a może nas uratować przed kradzieżą danych.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup portfela damskiego RFID bądź portfela męskiego RFID, musimy pamiętać, że to nie zwalnia nas od ostrożności. Nie trzymajmy naszych portfeli w łatwo dostępnym miejscu i starajmy się w miejscach publicznych nie wyciągać ich na widok ludzi. Nigdy nie wiemy, kiedy kieszonkowiec nas będzie obserwować. Gdy zabierze nam nasz portfel z torebki/kieszeni, to wtedy nawet RFID STOP nam nie pomoże.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna