Porady dla śpiochów. Jak wstać skoro świt?

Myśl o porannej pobudce wywołuje u ciebie dreszcz przerażenia? Osiągnąłeś mistrzostwo w ustawianiu funkcji „drzemka” z zamkniętymi oczami? Poznaj 3 skuteczne sposoby na bezbolesne pobudki.

Nie jedz przed snem

Jedzenie przed snem to nawyk, który wywiera negatywny wpływ na stan naszego zdrowia przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia masy ciała. Na tym jednak nie koniec. Jak się bowiem okazuje spożywanie obfitych kolacji utrudnia zasypianie i zaburza rytm snu. Kiedy zatem zjeść ostatni posiłek? Najpóźniej 3 – 4 godziny przed udaniem się na spoczynek. Co ciekawe, istotny wpływ na szybkość zasypiania oraz jakość samego snu wywiera nie tylko to kiedy jemy, ale także co jemy. Co zatem – konkretnie – powinno znaleźć się na naszym talerzu z kolacją? Wśród polecanych produktów wymienić należy płatki pełnoziarniste, brązowy ryż, makaron razowy lub ciemne pieczywo. Wspomniane wyroby stanowią bowiem świetne źródło witamin z grupy B, które są konieczne do produkcji serotoniny oraz melatoniny, a więc związków chemicznych warunkujących prawidłowy sen.

Technologia na bok

Kładziesz się do łóżka po czym – przez co najmniej kilkanaście minut – przeglądasz Facebooka, Instagrama, sprawdzasz pocztę, grasz w ulubioną grę i… i można tak długo wymieniać jednak faktem jest, że z minuty na minutę stajesz się coraz mniej senny! Jak to możliwe, przecież w momencie gdy kładłeś się do łóżka dosłownie zamykały ci się oczy? Rozwiązaniem zagadki jest… twój telefon. Niemożliwe? A jednak to prawda. Badania dowiodły, że niebieskie światło emitowane przed telefony czy komputery wzmaga czujność jednocześnie tłumiąc wydzielanie melatoniny. Z tego względu warto zrezygnować z używania technologii co najmniej na pół godziny przed snem.

Przeczytaj także:  Szukasz oszczędności? Łap promocje!

Kup budzik

W obecnych czasach mało kto korzysta jeszcze z klasycznego budzika. Jego rolę na dobre zastąpiły telefony komórkowe. A to błąd, ponieważ w praktyce żaden telefon nie jest w stanie obudzić cię tak skutecznie, jak klasyczny, głośny budzik. Ważne jednak, aby wspomniany zegar ustawić w sporej odległości od łóżka. Dlaczego? Ponieważ wyłączenie dzwonka będzie wymagało od nas wstania z łóżka. Warto dodać, iż zdecydowana większość budzików analogowych wydaje niezwykle głośny dźwięk, który – w zdecydowanej większości przypadków – działa o wiele lepiej, niż zimny prysznic czy nawet mocna kawa.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna