Piękne i zadbane róże – jak skutecznie chronić je przed chorobami?

Róże bez wątpienia mogą stać się prawdziwą wizytówką każdego ogrodu. Cudownie wyglądają, a mnogość ich kolorów sprawia, że działka wygląda przepięknie. Niestety, róże, jak wszystkie inne rośliny, są narażone na różnego rodzaju choroby. Można im zapobiegać dzięki odpowiedniej uprawie i wykorzystaniu wysokiej jakości środków ochronnych.

Pielęgnacja róż

Pierwszym krokiem w uprawie róż jest dobór ich odmiany do posiadanych warunków. Dla początkującego hodowcy najlepsze będą sprawdzone odmiany, które cieszą się dość wysoką odpornością na choroby. W związku z tym warto unikach róż wielokwiatowych. Po wyborze roślin i ich zasadzeniu przychodzi czas na pielęgnację. W tym wypadku należy zadbać o ich podlewanie i nawożenie. Nawodnienie ogrodu jest szczególnie ważne w ciepłych miesiącach, kiedy to w panującym w Polsce klimacie opady są zazwyczaj niewielkie. Czas wzrostu róż przypada na przełom maja i czerwca i właśnie wtedy potrzebują one odpowiedniej ilości wody. Ważna jest również technika podlewania. Najlepiej dostarczać im wodę od dołu, tak aby nie moczyć liści. Zbyt duża wilgotność na tej części rośliny może doprowadzić do pojawienia się grzybów. Z kolei nawozy muszą dostarczać wystarczającej ilości potasu, który ma duży wpływ na prawidłowy rozwój róż.

Pielęgnacja róż słusznie kojarzy się również z ich regularnym przycinaniem. Należy systematycznie pozbywać się uszkodzonych i chorych części rośliny. Co jakiś czas dobrze będzie również spulchnić glebę, dzięki czemu korzenie róż będą się lepiej rozwijać.

Skuteczna ochrona

Choroby róż  bywają dla nich bardzo niebezpieczne i mogą sprawić, że uprawa szybko zmarnieje. Czarna plamistość to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości. Na zainfekowanych liściach pojawią się czarne plamy. Należy je jak najszybciej usunąć, a pozostałe części rośliny spryskać dobrze dobranym preparatem. Rak róży z kolei najczęściej dotyka jej pędów. Duże grupy grzybów sprawiają, że kwiaty zaczynają obumierać. Choroba ta jest ciężka w zwalczaniu, najlepiej jest jej zapobiegać. Można to zrobić poprzez opryski.

Piękne i zadbane róże stanowią idealny element dekoracyjny. Ich odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dobrej jakości środków ochrony roślin pozwolą na dłużej cieszyć się ich urodą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna