Okna energooszczędne – czy to dobra inwestycja?

Okna energooszczędne czy to dobra inwestycja

Okna energooszczędne cieszą się ogromną popularnością i uznaniem. Czytając poniższy artykuł, dowiemy się, dlaczego modele energooszczędne potrafią zatrzymać więcej ciepła w naszych domach oraz co jest kluczowym elementem ich konstrukcji. Znajdziesz także odpowiedź na pytanie, czy warto dokonywać takiej inwestycji. Ciekawi? Zaczynamy! 

Okna energooszczędne i ich charakterystyka

Podczas remontu czy budowy domu, jednym z kluczowych elementów są okna. To przez nie ucieka z naszych wnętrz najwięcej ciepła. W związku z tym dużą popularnością cieszą się energooszczędne okna w Gdyni. Wizualnie niczym nie różnią się od zwykłych modeli okien. Najważniejszy jest w nich parametr Uw, czyli określenie przepuszczalności termicznej całego okna. Im mniejszy wskaźnik Uw, tym wyższa energooszczędność. Przeważnie Uw modeli okien energooszczędnych mieści się w granicach 0,8-1,00.

Szyba termoizolacyjna i rama okien energooszczędnych

Dlaczego okna energooszczędne wykazują tak niski współczynnik Uw? Przede wszystkim wiąże się to z zamontowaniem szyb termoizolacyjnych. Im więcej szyb, tym niższa przepuszczalność termiczna. Dostępne są szklane pakiety:

  • czterokomorowe,
  • pięciokomorowe,
  • ośmiokomorowe.

Najgrubszy pakiet zapewnia wskaźnik Uw nawet na poziomie 0,6-0,9. Co więcej, każda tafla szkła oddzielona jest od siebie specjalną ramką, która wypełniona jest gazem szlachetnym – argonem bądź kryptonem. Dzięki nim szyba pozostaje ciepła nawet podczas kilkustopniowego mrozu na zewnątrz.

Okna energooszczędne to nie tylko szyba. Kluczową rolę odgrywa także rama. Solidna stolarka okienna musi zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Profile okienne muszą być także odpowiednio szerokie.

Dlaczego okna energooszczędne są dobrą inwestycją?

Wybór do naszych domów, mieszkań czy biur okien energooszczędnych jest bardzo dobrą inwestycją. Zatrzymanie sporej ilości ciepła w naszych pomieszczeniach znacząco wpłynie na oszczędność związaną z kosztami ogrzewania. Co więcej, okna energooszczędne niwelują także uporczywy problem związany z powstawaniem pary wodnej oraz zawilgoceniem szyb, co niezwykle często zdarza się podczas gotowania, zwłaszcza porą zimową. Okna z funkcją energooszczędną chronią także przed rozwojem grzybów i innych bakterii ściany znajdujące się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Wady okien energooszczędnych

Jedyną wadą okien energooszczędnych jest wciąż ich wysoka cena. Jest to z całą pewnością spory wydatek, w porównaniu do wyboru standardowych modeli okien (cena wyższa o około 40-50%). Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która w perspektywie długookresowej ulegnie zwróceniu. Okna w nienagannym stanie powinny nam posłużyć przez około 30 lat, co daje 22 lata oszczędności energooszczędnych oraz zmniejsza negatywny wpływ działalności ludzkiej na środowisko naturalne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna