Z każdym rokiem Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na zagraniczne urlopy i nawet nietypowość wakacji 2020 roku prawdopodobnie nie odmieni tego trendu. Świadome podróżowanie polega jednak m.in. na ubezpieczeniu się na wszelkie okoliczności, w czym pomagają polisy turystyczne. Nie należą one do kosztownych ubezpieczeń, ale warto zainteresować się tym, jakie czynniki wpływają na wysokość składki.
Cel wyjazdu
Jednym z kluczowych jest cel wakacyjnego wyjazdu. Im dalej się udajemy, tym ubezpieczenie jest zazwyczaj droższe. Towarzystwa ubezpieczeniowe dzielą zakres polisy na kontynenty. Wynika z tego, że niezależnie, czy udamy się na urlop do Portugalii, czy do Grecji, cena polisy będzie identyczna lub bardzo zbliżona. Jeśli ubezpieczony zamierza natomiast odwiedzić Kanadę bądź Japonię, składka z pewnością wzrośnie. Różnice mogą wynikać nie tylko z dystansu geograficznego, ale także potencjalnych kosztów leczenia i ratownictwa w danych krajach. Na rynku nie trudno spotkać polisy obejmujące cały świat poza USA, Australią i Kanadą, gdzie ceny usług medycznych należą do najwyższych na świecie.
Długość pobytu
Na wysokość składki ubezpieczeniowej w naturalny sposób wpływa również długość pobytu. W tym przypadku zależność jest prosta – każdy kolejny dzień urlopu to z punktu widzenia ubezpieczyciela kolejny dzień, w którym musi on zapewnić ochronę swojemu klientowi.
Wiek i stan zdrowia ubezpieczonego
Towarzystwa ubezpieczeniowe nieprzypadkowo pytają nas również o wiek. Jak wiadomo wraz z wiekiem ryzyko nagłego zachorowania czy odniesienia kontuzji naturalnie wzrasta. Nie należy też się dziwić zależności, według której więcej za ubezpieczenie turystyczne zapłacą osoby przewlekłe chore. Taka dolegliwość zwiększa prawdopodobieństwo, że ubezpieczony będzie potrzebował pomocy medycznej za granicą.
Zakres polisy turystycznej
Na wysokość składki wpływa także zakres ubezpieczenia. Każda polisa turystyczna jest tak naprawdę pakietem, który może obejmować między innymi:
- ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia),
- ratownictwo medyczne,
- następstwa nieszczęśliwych wypadków,
- odpowiedzialność cywilną,
- ochronę bagażu,
- ubezpieczenie na wypadek aktów terrorystycznych.
Aby sprawdzić, jak wybór poszczególnych aspektów ubezpieczenia wpływa na wysokość składki, wystarczy skorzystać z jednej z porównywarek internetowych, gdzie przy pomocy odpowiednich filtrów wybieramy interesujący nas elementy polisy:
https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/?stepKey=travelDetails
Suma ubezpieczenia
Nie jest tajemnicą, że cena ubezpieczenia wzrasta, jeżeli polisa dotyczy wyższej sumy. W tym miejscu warto poświęcić kilka zdań na temat wyboru optymalnej wartości ubezpieczenia. Pokrycie kosztów leczenia na poziomie 200 000 zł może wydawać się ogromną sumą, ale w praktyce to absolutne minimum na podróż po Europie. Koszt hospitalizacji, skomplikowanych zabiegów albo transportu medycznego do kraju przy złym stanie zdrowia pacjenta może okazać się wielokrotnie wyższy. Dlatego im dalej się udajemy, tym wyższą wartość powinna mieć wybrana przez nas polisa.
Cel wyjazdu
Ostatni element, wpływający znacząco na cenę ubezpieczenia, to cel wyjazdu. Więcej zapłacą sportowcy, którzy zamierzają wyczynowo podejmować aktywność fizyczną. W przypadku narciarzy, miłośników snowboardu czy amatorów windsurfingu, ryzyko, że ubezpieczyciel będzie zmuszony udzielić im pomocy, w oczywisty sposób wzrasta.
Przy szerokim i różnorodnym zakresie pomocy ceny ubezpieczeń turystycznych nie są wysokie, a możemy zrobić bardzo wiele, by szybko znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę na rynku. Najlepiej wybrać internetową porównywarkę ubezpieczeniową, taką jak KioskPolis, by móc w jednym miejscu zapoznać się z ofertami wiodących towarzystw.