Najważniejsze cechy materaca do łóżeczka dziecięcego

Niemowlak przesypia większość doby, dlatego bardzo ważne jest nie tylko pomieszczenie, w którym śpi, ale i wybrane łóżeczko, materac i pościel. Wszystkie wymienione elementy odpowiadają za komfortowy i spokojny sen dziecka, podczas którego maluch się rozwija, a jego mózg przetwarza informacje nabyte w ciągu aktywności.

Rodzice najczęściej sporo problemów mają z doborem odpowiedniego materaca do łóżeczka dziecięcego. Czym powinien się charakteryzować ten produkt? Czas to sprawdzić!

Materac w komplecie czy oddzielnie?

W wielu sklepach można nabyć łóżeczko dziecięce, które sprzedawane jest w komplecie z materacem. Z jednej strony to dobry wybór, bo można zaoszczędzić na zakupie. Wybierając łóżeczko i materac oddzielnie rodzice zazwyczaj muszą się liczyć z większym wydatkiem. Plusem wyboru kompletu jest również fakt, że materac jest idealnie dopasowany do łóżeczka. Czy to jednak na pewno odpowiedni wybór?

Jeśli zarówno łóżeczko, jak i materac bazują na materiałach wysokiej jakości, posiadają stosowne certyfikaty i atesty, które informują o dopuszczeniu do używania przez dzieci, można zdecydować się na taki zakup. Oddzielnie jednak warto wybrać nowy materac, jeśli w danym sklepie dostępne są tylko produkty, które nie będą odpowiednie dla naszego maluszka, np. zmagającego się z alergiami.

Twardość materaca – dla prawidłowego podparcia ciała

Maluszek musi mieć zapewnione prawidłowe podparcie dla całego ciała. Komfortowy i zdrowy sen zagwarantuje mu materac o średnim stopniu twardości. Nie będzie on zbyt miękki, co oznacza eliminację ryzyka zapadania się w materacu maluszka podczas snu. Średni stopień twardości zapewnia przy tym, że dziecku będzie po prostu wygodnie i zachowa ono swobodę ruchów. Odpowiednie pod tym względem materace do łóżeczka dziecięcego można znaleźć na stronie https://rekuku.pl/.

Przeczytaj także:  Ubranka dla dzieci – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Rodzaj wypełnienia – co się sprawdza?

Materac nie powinien się odkształcać, dlatego ważne jest jego wnętrze. Jako wypełnienie polecana jest przede wszystkim wysokoelastyczna pianka – sprężysta, trwała i odporna na odkształcenia.

Dobre podparcie zapewniają również materace lateksowe, które dodatkowo gwarantują odpowiednią wentylację. Nie imają się ich grzyby czy roztocza, choć trzeba zwrócić uwagę, czy dziecko nie jest uczulone na lateks.

Warto przyjrzeć się propozycji wypełnień naturalnych, które są ekologiczne, zdrowe dla maluszka, przewiewne i nadają się nawet dla alergików. Mowa m.in. o materacach z wypełnieniem kokosowym.

Atesty – potwierdzenie jakości

Aby mieć pewność, że materac będzie odpowiedni dla dziecka, należy zwrócić uwagę na opatrzenie różnego typu certyfikatami. Spełnianie surowych norm bezpieczeństwa potwierdza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Za to certyfikat Öko-Tex Standard 100 informuje o tym, że materac jest wyprodukowany z materiałów bezpiecznych dla dziecka.

Z powyższymi wskazówkami uda się znaleźć materac do łóżeczka dziecięcego, który najmłodszej pociesze zapewni zdrowy, bezpieczny i komfortowy sen.

Artykuł zewnętrzny.

Informacja prawna