Do wybicia lub złamania zęba u dziecka dochodzi bardzo często i nie ma co się o to obwiniać, bo nawet najostrożniejszy rodzic nie będzie w stanie uchronić swojego malucha przed całym złem tego świata, czy przed upadkami. A właśnie taki niefortunny wypadek, czy chwila nieuwagi może sprawić, ze dziecko wybije sobie ząb lub go złamie.
Również w czasie zabawy, szczególnie tej brawurowej, może dojść do tego typu uszkodzeń i wtedy na pewno nie będziemy w stanie upilnować malucha. Co jednak robić w takich przypadkach? Jakie kroki podjąć, gdy dziecko wybije lub złamie ząb?
Pierwsza pomoc przy wybiciu lub złamaniu zęba
Niezależnie od tego, czy dojdzie do wybicia, czy też do złamania zęba u malucha, to nie należy tego bagatelizować, tylko jak najszybciej interweniować. Co dokładnie należy zrobić? Miejsce uszkodzenia powinniśmy przemyć dużą ilością bieżącej wody, a w razie wystąpienia krwawienia, należy je zatamować, uciskając uszkodzone miejsce gazą lub ligniną przez około 5 minut.
Jeśli doszło do wybicia zęba mlecznego, to tuż po zatamowaniu krwawienia warto poszukać wybitego zęba, podobnie zresztą jak w przypadku zęba stałego. Co ważne, jeśli znajdziemy wybity ząb stały, to należy go trzymać zawsze za koronę zęba, a nie za korzeń. Jeśli ząb będzie zabrudzony, to należy przepłukać go zimną wodą przez około 10 sekund, a następnie wprowadzić ząb do zębodołu, czyli po prostu miejsca, z którego wypadł i poprosić dziecko, aby delikatnie zagryzło chusteczkę. Tego samego nie robimy w przypadku zębów mlecznych i warto o tym pamiętać.
O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku wybicia lub złamania zęba?
Po udzieleniu maluchowi pierwszej pomocy należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. W przypadku wybicia lub złamania zęba u naszej pociechy istotne znaczenie ma czas. Niestety umówienie pilnej wizyty nie zawsze jest proste, ponieważ zarówno stomatolog, który zajmuje się dorosłymi, jak i stomatolog dziecięcy, zwykle mają wypełnione terminarze. Jednak w trakcie rozmowy z recepcjonistką, warto wspomnieć, że to nagły przypadek i konieczna jest natychmiastowa pomoc.
W takich sytuacjach fachowcy robią wyjątki i przyjmują swoich pacjentów od ręki, a jeśli okaże się, że akurat nasz rodzinny stomatolog nie może przyjąć dziecka na wizytę, to i tak nie powinniśmy rezygnować z pomocy. Warto pamiętać, że na rynku działa wielu stomatologów dziecięcych, więc wystarczy poświęcić kilka minut na sprawdzenie, który oferuje swoje usługi najbliżej nas i jak najszybciej umówić wizytę.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy PrimaDent