haft

Maszyna do haftowania – jaką hafciarkę wybrać?

Oceń ten artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Od wielu lat rośnie zapotrzebowanie na haft odzieżowy oraz haftowane przedmioty codziennego użytku. Koszulki, polary, czapki, poduszki, pościel zdobione tą metodą cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Haft pozwala na spersonalizowanie produktów, jest znacznie elegantszy niż zdobienie nadrukiem i znacznie trwalszy. Popyt na usługi hafciarskie stale wzrasta, zwłaszcza te obejmujące od kilku do kilkunastu sztuk. Wyszywanie to dobry pomysł na własny mały biznes, a z czasem nawet na całkiem duży. Nasz poradnik podpowie zaczynającym przygodę z haftem, jak wybrać maszynę hafciarską spełniającą wszystkie potrzebne funkcje.

Maszyno-hafciarka czy hafciarka?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Podjęcie ostatecznej decyzji uwarunkowane jest odpowiedzią na kilka zasadniczych pytań:

 • czy maszyna będzie używana hobbystycznie, czy komercyjnie,
 • czy firma wykonuje tylko usługi hafciarskie, czy także krawieckie,
 • jaki budżet mamy do dyspozycji.

Odpowiedzi na pytanie pierwsze i ostanie są ze sobą powiązane. W przypadku chęci haftowania na potrzeby domowe w zupełności wystarczy maszyno-hafciarka, czyli 2 w 1. Na jej zakup budżet nie musi być duży, z reguły wystarczy kilka tysięcy złotych. W zależności od potrzeb, można maszynę wykorzystać do uszycia pościeli lub przełączyć ją na hafciarkę i ozdobić pościel, ręczniki haftowanym ornamentem lub spersonalizowanym napisem. Dla rodziny i znajomych będzie to doskonały prezent.

Maszyno-hafciarki można wykorzystać także w małych pracowniach krawieckich sporadycznie wykonujących usługi hafciarskie. W tym przypadku sprzęt powinien pochodzić z wyższej półki, by zarówno maszyna do szycia, jak i hafciarka spełniały wszystkie funkcje urządzeń kupowanych oddzielnie. Takie urządzenia oferują firmy Janome i Brother, najpopularniejsze na polskim rynku.

Hafciarki to maszyny do wyszywania komputerowego, urządzenie specjalistyczne wykorzystywane do wykonywania wzoru na różnego rodzaju tkaninach. Zdecydowanie są lepszym rozwiązaniem niż maszyno-hafciarki dla firm, które wykonują tylko hafty lub, które mają już maszyny do szycia. Pozwalają na dużą oszczędność czasu i utrzymanie ciągłości pracy. Haft można wtedy wykonywać na wykrojonych elementach. Jest to znacznie łatwiejsze i nie wymaga dodatkowego osprzętu do hafciarki. Ostatnim etapem będzie zszycie gotowych elementów i ich wykończenie.

Maszyna do haftu komputerowego

Na co zwrócić uwagę wybierając hafciarkę

Haft zawsze był modny. Bluzki, obrusy, serwetki, a nawet sztandary ozdobione kolorowym wyszywanym wzorem były w cenie i cieszyły się dużym powodzeniem. W większości był to haft ręczny, bardzo żmudny, czasochłonny i drogi. Rozpowszechnienie hafciarek uczyniło go bardziej dostępnym i popularnym oraz przede wszystkim tańszym. Poza wyżej wymienionymi przykładami obecnie haft najczęściej wykorzystywany jest:

 • na czapkach,
 • na odzieży firmowej,
 • na naszywkach służb mundurowych,
 • do zdobienia bielizny pościelowej i gastronomicznej,
 • na odzieży sportowej i wizytowej,
 • na szatach liturgicznych,
 • do zdobienia różnego rodzaju gadżetów,
 • na obuwiu tekstylnym.

Już tylko to krótkie zestawienie pokazuje szerokie zastosowanie haftu i możliwości dla przedsiębiorców. Oczywiście pole do zagospodarowania jest znacznie większe.

Pokazuje ono również, że wzór wykonywany jest na materiałach różnej grubości, produktach o różnych kształtach i wielkości. I to właśnie są podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Jak pracuje hafciarka

Obecnie używane hafciarki to maszyny sterowane komputerowo. Nie wymagają w zasadzie żadnych zdolności manualnych. Za pomocą wyświetlacza dotykowego można wybrać odpowiedni tryb pracy, wzór, ilość kolorów. Obsłużyć może ją każdy, kto umie posługiwać się komputerem. Wybierając hafciarkę należy koniecznie zwrócić uwagę na:

 • wielkość pola do wyszywania,
 • grubość tkaniny, na której można wykonać wzór,
 • możliwość haftu na wykrojach lub gotowych produktach (tamborek, ruchome ramię),
 • ilość igieł,
 • możliwość wgrania dodatkowych wzorów,
 • ilość obsługiwanych czcionek, w tym polskich ze znakami diakrytycznymi,
 • obcinanie nici,
 • ilość ściegów na minutę,
 • dodatkowe funkcje (wycinanie, malowanie, kryształki).

Oczywiście im więcej funkcji, tym większa wydajność maszyny i większa jej cena. Trzeba dokładnie przeanalizować jakie czynności rzeczywiście będzie wykonywać hafciarka i wybrać ją na miarę potrzeb. Oczywiście, jeżeli ktoś dysponuje nieograniczonym budżetem może wybrać najlepsze kombajny firmy Janome lub Brother, liderów na polskim rynku, ale to już wydatek ok. 20 000 zł

Hafciarki jednoigłowe

Pozornie maszyny jednoigłowe są urządzeniami prostymi, wiele osób  uważa, że zakres ich pracy jest ograniczony i wykonują tylko wzory jednokolorowe. W rzeczywistości przy ich pomocy można wykonać każdy wzór haftu, nawet wielokolorowego. Hafciarka Janome MC 500E lub hafciarka Brother automatycznie zatrzymuje się w miejscu wymagającym zmiany koloru nici. Jej obcięcie następuje automatycznie, ale nawleczenie nowego koloru odbywa się ręcznie. Jest to jednak bardzo proste, ponieważ maszyna do haftowania posiada wbudowany nawlekacz nici. Te modele mają jeszcze wiele innych potrzebnych funkcji, które ułatwiają pracę. Do najważniejszych należą:

 • czujnik zrywu nici,
 • możliwość rozpoczęcia haftu od dowolnego wzoru,
 • wbudowane wzory,
 • wbudowana czcionka z polskimi znakami diakrytycznymi (ą, ę, ó, ż, ź, ś, ć, ł, ń),
 • możliwość wgrania dodatkowych wzorów za pośrednictwem portu USB.

Jednoigłowa maszyna do haftu komputerowego w zupełności wystarczy do działalności gospodarczej na skalę lokalną. Jest znacznie tańsza od maszyn wieloigłowych, wymaga natomiast nieco większego nakładu pracy osoby obsługującej. Bilans finansowy i opłacalność obu rozwiązań każdy przedsiębiorca musi policzyć sobie indywidualnie, w zależności od charakteru realizowanych zleceń.

Hafciarki wieloigłowe

To zdecydowanie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Nowoczesne maszyny do wykonywania haftu są właściwie bezobsługowe. Automatycznie następuje zmiana koloru nici, ich nawlekanie i obcinanie. Dodatkowo program automatycznie informuje o zerwaniu nici, a automatyczny szpulownik umożliwia jej nawijanie podczas haftowania, co znacznie przyśpiesza pracę.

Najczęściej stosowane są hafciarki 5-cio lub 7-mio igłowe. Maszyna sama zmienia kolor nici w odpowiednim miejscu wzoru, obcina je, duża szpula dolna pozwala na dłuższą pracę hafciarki bez konieczności szpulowania.

Janome maszyna do haftu posiada ruchome cienkie ramię umożliwiające haftowanie gotowych wyrobów. jest to szczególnie wygodne podczas wykonywania haftu na czapkach lub bluzach.

Programy do haftowania

Wszystkie modele hafciarek są urządzeniami komputerowymi z wbudowanymi wzorami haftów oraz czcionkami. Ich ilość waha się od 50 do 160. Nie zawsze jest to ilość wystarczająca do profesjonalnego wykonywania zleceń. Firmy produkujące hafciarki oferują także możliwość zakupu specjalnych programów do samodzielnego projektowania wzorów.

Daje to wręcz nieograniczone możliwości łączenia różnych ornamentów, obracania wzorów lub tworzenia ich lustrzanego odbicia. Programy do samodzielnego projektowania pozwalają na realizowanie indywidualnych zamówień firmowych, zwłaszcza zawierających logo złożone z obrazu i napisu.

Programy te są drogie, ale kupowanie ich w zestawie razem z maszyną do wykonywania haftu pozwala na uzyskanie korzystnego rabatu.

Nowoczesne hafciarki zautomatyzowały wykonywanie haftu i przyczyniły się do popularyzacji tej formy zdobienia odzieży i artykułów codziennego użytku. Pozwalają także na zdobienie materiałów o bardzo różnej strukturze. Od cienkiego batystu, przez dzianiny, po wyroby ze skóry.


Przeczytaj również:

Ślubne kwiaty nie tylko w bukiecie Przed nami sezon ślubny obfitujący w nowatorskie trendy. Kwiaty w formie drobnych haftów i aplikacji pojawiały się już w modzie ślubnej, ale w 2019 ro...
Szukasz oszczędności? Łap promocje! Zastanawiasz się nad tym, jak zaoszczędzić pieniądze, których potrzebujesz na upragnione zagraniczne wakacje, wymarzony samochód, zbierasz pieniądze n...
Mokasyny męskie – jak je nosić Jak już nie raz mogliśmy zauważyć, moda zatacza koło. Mokasyny męskie to obuwie, którego do niedawna nie mogliśmy oglądać na stopach młodych, podążają...
Wiosna, czyli idealny czas na planowanie wakacyjnych podróży Polacy coraz chętniej decydują się na egzotyczne wakacje za granicą. Coraz większą popularność zyskują wyjazdy organizowane na własną rękę. W dzisiejs...
Sprawdź, jak zrobić pisanki, by wielkanocne śniadanie było smaczne i ładne W każdym polskim domu inaczej przygotowuje się pisanki świąteczne. Nie ma jednej idealnej techniki, jednak jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki kt...
Dobra praca za granicą dla par Praca za granicą jest realna. Można pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Dzisiaj dobra praca to podstawa, a znalezienie pracy na dłużs...
Praca biurowa – jej wpływ na nasze zdrowie Praca biurowa zwykle wiąże się z koniecznością siedzenia przez 8 godzin. Osoby, które spędzają wiele godzin przy biurku muszą zdawać sobie sprawę, że ...
Jak najlepiej zadbać o stopy? Właściwa pielęgnacja stóp ma bardzo duże znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również i zdrowotnych (z czego niestety zbyt wiele osób nie...
Jak w porę wykryć raka piersi? Tych objawów nie można ignorować! Systematyczne badanie piersi oraz ich uważna obserwacja są dla każdej kobiety sprawą wyjątkowo ważną. Poświęcając codziennie kilka minut na uważną obs...
Kolczyki ślubne – poznaj najnowsze trendy! Delikatne czy bogato zdobione? Długie czy nausznice? Jakie kolczyki ślubne nosi się dzisiaj? Podpowiadamy! Kolczyki ślubne stanowią uzupełnienie śl...